Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koordinátorem premiérových poradců bude Tomáš Vrbík

  16:41

Současný náměstek ministra životního prostředí převezme v dubnu práci odstoupivšího Martina Římana.

Novým šéfem poradců premiéra Petra Nečase se stane současný náměstek ministra životního prostředí Tomáš Vrbík. Internetové stránce deníku E15 to potvrdil Jakub Stadler z tiskového odboru Úřadu vlády ČR. Podle informace ČESKÉ POZICE nastoupí Vrbík do nové funkce až v dubnu a jeho agenda bude víceméně totožná s agendou jeho předchůdce Martina Římana. V případě Vrbíka však už nepůjde o funkci šéfporadce, spíše o roli jakéhosi koordinátora práce premiérových poradců. Vrbík údajně ani nebude předsedovi vlády pravidelně reportovat.

Na ministerstvu životního prostředí, kam přišel s tehdejším ministrem Pavlem Drobilem v roce 2010, měl Vrbík na starosti finance a logistiku. Členem ODS se stal dvakrát. Poprvé v devadesátých letech, avšak v roce 1998 stranu vedenou Václavem Klausem po skandálu s tajnými sponzory opustil a stal se poslancem za Unii svobody. Po více než deseti letech, v roce 2009, se do ODS vrátil, nicméně se stranou, kterou tehdy vedl Mirek Topolánek, spolupracoval již dříve. Hned po svém znovuvstoupení se stal vedoucím politické sekce hlavní kanceláře strany. Podílel se i na přípravě volebních kampaní.

Vrbík, člen oblastní rady ODS v Praze 2, je podle některých zdrojů považován za osobu patřící do okruhu politicky stále vlivného Ivana Langera, bývalého ministra vnitra za ODS. Na druhé straně někteří lidé z ODS na Praze 2 v aktuálním rozhovoru pro ČESKOU POZICI tvrdili, že Vrbík „Íčkařem“ rozhodně není.

Šéf resortu životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) zatím neví, kdo Vrbíka ve funkci náměstka ministra nahradí. „Náměstek Vrbík bude ještě celý březen na ministerstvu. Záležitost je velice čerstvá, proto jsem se ve věci jeho nástupce dosud nerozhodl. Rozhodně nevidím důvod, proč činit jakékoli unáhlené kroky,“ řekl ČESKÉ POZICI ministr Chalupa.

Odcházející šéfporadce Martin Říman figuruje mezi kandidáty koaličních poslanců na post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Důvodem odchodu Římana však nebyla jeho případná kandidatura na šéfa NKÚ, ale údajná nespokojenost s intenzitou jeho práce u premiéra.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!