Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčka TOP 09 na pražskou vládu Adriany Krnáčové

  10:23
Podle zdrojů LN bylo dopředu domluveno, že hnutí ANO, ČSSD a TOP 09 budou hlasovat pro odvolání náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice). Politici TOP 09 si však řekli, že by ze situace mohli vytlouct více – ideálně nabourat koalici.

Primátorka Adriana Krnáčová ustála už několikátý pokus o odvolání opozicí i vlastní stranou. foto: Yan ReneltMAFRA

Zástupci TOP 09 se pro politický trik rozhodli proto, že hlasování mělo proběhnout až pozdě večer, kdy po náročném dnu klesne pozornost a soustředěnost zastupitelů. Nikomu nepřišlo podivné, že hlasování o odvolání jednotlivých radních mělo neobvykle probíhat od konce abecedy.

Trik je v tom, že kdyby se hlasovalo od začátku abecedy, nejspíš by skončil jen Stropnický

Prvním, o kom se takto rozhodovalo, byl radní Jan Wolf. Lidovec hlasování ustál. Zdálo se, že vše probíhá standardně. Pak ale přišel na řadu Stropnický – a padl.

To rozlítilo Trojkoalici, která zavelela k odplatě a zaútočila proti v abecedě následující radní Ireně Ropkové. Zastupitelka ČSSD skončila, stejně jako její stranická kolegyně Hana Nováková a radní Michal Hašek (ANO). Trik je v tom, že kdyby se hlasovalo od začátku abecedy, nejspíš by skončil jen Stropnický. Takto se TOP 09 povedlo rozhádat koaliční partnery hned na začátku a strana získala prostor pro vlastní manévry.

„Potížista“ Stropnický

Nyní již bývalý náměstek primátorky Stropnický odvolání čekal. V pátek na Facebooku poznamenal: „Vzpoura přátel starých pořádků ležela v sále zastupitelstva svinutá jako had.“ Svůj pád a nedůvěru zastupitelů dal do souvislosti se změnami v územním plánu, které hodlal ještě coby náměstek zamítnout. Jeho osud však byl zpečetěn již před pár měsíci a Stropnický předvedl několik politicky zdatných kroků, jimiž svůj odchod oddaloval.

Před dvěma týdny se rozhořela bitva o generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše, kterého ANO včetně primátorky a ČSSD dlouhodobě chtějí odvolat. Stropnický se ale postavil na Ďurišovu stranu.

Koalice se ho chtěla zbavit už na jaře kvůli odlišnému postoji k tendru na odpad, v srpnu kvůli stavebním regulím v Praze. V září to vypadalo, že Stropnický svou pozici upevnil díky spojenectví s primátorkou Krnáčovou, kterou podpořil v boji proti její rivalce a šéfce pražského ANO Radmile Kleslové.

Před dvěma týdny se rozhořela bitva o generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše, kterého ANO včetně primátorky a ČSSD dlouhodobě chtějí odvolat. Stropnický se ale postavil na Ďurišovu stranu. Spolu s některými odbory a stranickou kolegyní Petrou Kolínskou podpořili generálního ředitele při debatě o činnosti a fungování podniku. Tuto určitou vzpouru proti svým koaličním partnerům už ale neustál.

Tah TOP 09

Spolu se Stropnickým ale z rady hlavního města ve čtvrtek vypadli i Nováková, Ropková (obě za ČSSD) a Hašek. Je otázkou, jaká bude budoucnost vedení radnice. „Pražskou koalici vidím jako funkční, nedomnívám se, že se rozpadá,“ uvedla v pátek primátorka Krnáčová. Pro ni čtvrteční noc dopadla jako pro jednu z mála částečným vítězstvím, neboť na radnici skončil radní Hašek. Ten byl hlavním spojencem Krnáčové rivalky Kleslové a s primátorkou měl velmi špatné vztahy.

Koalice oficiálně neskončila, primátorka však musí nabourané vztahy týmu napravit. Důležitá jednání se odehrají s Trojkoalicí, která přišla o náměstka Stropnického. Trojkoalice (ve složení KDU-ČSL, Zelení, STAN) zatím hodlá postupovat jednotně, otázkou je, jak se zachovají Zelení (jejich členem je právě Stropnický). Pokud by se Trojkoalice rozpadla a přišla například o zelené politiky, koalice by přišla o čtyři hlasy v zastupitelstvu.

Podle informací LN by ale spolupráce TOP 09 s hnutím ANO zcela odbourala budoucího šéfa celostátní topky Miroslava Kalouska, pro něhož je šéf hnutí Andrej Babiš politickým nepřítelem číslo jedna

Již v červenci LN informovaly, že koluje spekulace o zájmu pražské TOP 09 podílet se na vládnutí v Praze. Nyní tomuto scénáři nahrává skutečnost, že právě tato strana spustila v noci ze čtvrtka na pátek chaos, který vyústil v odchod čtyř členů rady. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný LN potvrdil, že bez zásahu jeho strany se situace na radnici nevyřeší.

„Pozoruhodné bylo, že koalice nám dodala hlasy pro odvolání některých radních, takže se vlastně vyvraždili navzájem. Jestli po včerejším masakru stále existuje koalice, uvidíme. Budoucí koncepce se bez TOP 09 neobejde. Od včerejška jsme oslovováni ze všech stran a hnutí a slibují nám hory i s horákama. Jednat budeme, ale je lepší si to promyslet, tak vyčkáváme,“ uvedl Novotný.

Podle informací LN by ale spolupráce TOP 09 s hnutím ANO zcela odbourala budoucího šéfa celostátní topky Miroslava Kalouska, pro něhož je šéf hnutí Andrej Babiš politickým nepřítelem číslo jedna. Koalici s TOP 09 si nepřeje ani ministr financí. Příští týdny ukážou, na kolik jsou jednotlivé subjekty připravené vnitřně ustát vzniklý tlak. Babišovo hnutí je v zastupitelstvu kvůli sporu mezi Kleslovou a Krnáčovou roztříštěné podobně jako v uplynulých letech pražská TOP 09, kde se mezi sebou „mlátila“ křídla tehdejšího primátora Tomáše Hudečka a jeho náměstka Jiřího Vávry.

Mocenská bitva v pozadí

Příčinou politické nestability v Praze jsou pohyby a dění v podhoubí mocenských struktur hlavního města. V posledních letech jde hlavně o ovládnutí klíčových městských společností, konkrétně pak dopravního podniku. V letech 2011 i 2013 se politická reprezentace Prahy rozpadla vždy v době, kdy docházelo k výměně ředitele dopravního podniku. Podobnou situaci zažíváme i nyní, kdy se radnice snaží odstranit Jaroslava Ďuriše.

V posledních letech jde hlavně o ovládnutí klíčových městských společností, konkrétně pak dopravního podniku

Šéf největší městské společnosti v posledních dnech čelí značnému tlaku. Mezi novináře se dostaly tajné kamerové záznamy od výtahu z Advokátní kanceláře Brož, Sedlatý, která pro podnik pracuje. Vyplývá z nich, že ředitel Ďuriš se svým hlavním politickým spojencem Karlem Březinou (ČSSD) právníky navštěvovali.

Podle zdrojů LN z blízkosti radnice jsou videa produktem zákulisního „soupeření“ o vliv v podniku, a to mezi mocenskou skupinou MSB Legal (dříve Šachta & Partners) a partou Brož, Sedlatý. Jedním z výsledků může být právě fakt, že primátorka Krnáčová za poslední měsíce politicky převálcovala svou rivalku Kleslovou.

Vítězové

Adriana Krnáčová: Ustála už několikátý pokus o odvolání opozicí i vlastní stranou. Pražské hnutí ANO jí před nedávnem vyjádřilo nedůvěru, situaci ale zachránil předseda Andrej Babiš. Nakonec se může radovat ona – z rady byl odvolán její stranický kolega Michal Hašek, který úzce spolupracuje s Radmilou Kleslovou. Mezi ní a Krnáčovou jsou dlouhodobé spory.

Petr Dolínek.

Petr Dolínek: Sociální demokrat se od začátku příliš nemusí s Matějem Stropnickým. Toho zastupitelé odvolali jako prvního a největším počtem hlasů. Dolínek naopak pokus o odvolání ustál, a to dvakrát. Poté co ho neshodila koalice, stáhli další návrh na jeho odvolání piráti.

Poražení

Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO.

Radmila Kleslová: Pražská šéfka ANO čelila kritice kvůli angažmá v městských firmách a vysokým odměnám, které za to pobírá. Primátorka Krnáčová se snaží oslabit její pozici v ANO už delší dobu – právě kvůli obsazování městských firem. Kleslová teď ztratila svoji největší spojku v radě – Michala Haška.

Zastupitelé hlavního města odvolali v noci na 23. října z funkce čtyři z...

Matěj Stropnický: S primátorkou se o něm nejčastěji mluvilo jako o kandidátovi na odstřel. Stropnický naštval koaliční partnery poprvé, když s nimi nehlasoval o tendru na svoz odpadu. Koalici tehdy musela podpořit opoziční zastupitelka. Už s jeho jmenováním měla ale řada politiků problém, a to i z jeho Trojkoalice.