Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leták na Vinohradech! Ztracený symbol Dana Browna nalezen?

  15:58

Pražské Vinohrady zaplavily letáky, které v angličtině vyzývají k povstání a odporu proti Novému světovému řádu. Čemu a komu mají sloužit?

Komu slouží a čeho se vlastně týká leták, který se objevil na pražských Vinohradech? Možných odpovědí je mnoho. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražské Vinohrady zaplavily letáky. Nejen politické, ale i geopolitické. Nejen geopolitické, ale i apokalyptické. Z „hitlerovského“ V – Třetí říše ukradla Churchillův nápad a zneužila  jej – trčí pěst neznámého anonymního rádoby bojovníka, jež v angličtině hlásá heslo v trojúhelníku knowledge-justice-freedom (poznání-spravedlnost-svoboda). Na to, že se píše rok 2011, je originální, protože dosud nikoho nenapadlo.

Připomíná to plakáty Národně demokratické strany (NPD) Sicherheit durch Recht und Ordnung (Bezpečnost díky zákonu a pořádku) z přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Německé spolkové republice. Leták vyzývá k povstání a odporu proti New World Order (Novému světovému řádu). Na letáku inzerovaná webová stránka odkazuje na extremisty nebo libertariány.

Svobodní zednáři

Čeho se leták týká? Cui bono? Cui prodest? Komu slouží? Samo od sebe se nic ani neroznese, ani nevytiskne, natož bez cíleného prospěchu a záměru. Novus ordo seclorum (Nový řád věků) je heslo na zadní straně pečeti USA, hned pod pyramidou se zlatou špičkou a Božím okem – a také na jednodolarové bankovce. Zřejmě na to odkazuje na letáku obrácená pyramida ve špičce V. Namísto hesla Nový řád věků je však Humanae libertas (lidská svoboda). Leták asi má být antiamerický.

Jeho autor zřejmě neví, že otcové-zakladatelé USA v roce 1776 byli také svobodnými zednáři a mimo jiné s jejich myšlenkami a symboly uskutečnili americkou revoluci. No a co? Proto také ona pečeť. Možná je autor ze starší generace a v mládí četl romány Alexandra Dumase z francouzské revoluce, například Královnin náhrdelník, a vidí na každém rohu stín hraběte Calgliostra. I prezident Edvard Beneš byl svobodným zednářem. A prezident Tomáš G. Masaryk dokonce členem řádu Independent Order of Odd Fellows (IOOF). Naši otcové-zakladatelé také provozovali Mafii.

A máme i Ilumináty. V tomto případě je zřejmý odkaz na spisovatele Dana Browna a jeho dílo Andělé a démoni. Možná bude leták reklamou nakladatelů.

Spekulativní odpovědi

První spekulativní odpověď je banální. Jde o reklamní leták na další román Dana Browna Ztracený symbol. Po dílech o symbologovi Robertu Langdonovi z knihy Andělé a démoni a Da Vinciho kódu se nakladatelé pokusili vydělat další velké peníze na podobné mystifikaci, protože se už málo prodávají, a proto reklama.

Popřípadě chce Brown na pozadí hledání zednářského pokladu v podzemích i nadzemích Washingtonu vnutit světu, že toto hlavní město je takzvaným čtvrtým Římem. Není. Stejně jako kniha Ztracený symbol není thrillerem, ale nudou s laciným koncem.

Další spekulativní odpovědí je, že někoho do dnešních tajných spolků nepřijali a leták je projevem jeho nelibosti. Zednáři se po listopadu 1989 vyzývali ke vstupu do lože Velký Orient v inzerci deníku Mladá fronta již v únoru 1990. Na tajný spolek je to podezřelé, ale možná to mělo sloužit jako mucholapka. Rotariáni a spolky Lions rostli jako houby po dešti. Honosili se v pološeru příslušností k americké pyramidě a říkali, že nahoře sedí ještě důležitější. Pak si některé jejich odnože začaly navzájem téměř vypichovat oči.

Z dnešní tajných spolků se staly světové fenomény, například z Trilaterální komise určitě moudrých. Její českou napodobeninou by mohla být Prague Twenty (Pražská dvacítka), což však není kabaretní orchestr. K těmto fenoménům patří i Atlantická rada rovněž moudrých, v níž má Česko zástupce, který chce být knihovníkem. A existuje i známý a pro jakoukoli konspirativní teorii nepostradatelný otloukánek Bilderberg. A například také kalifornská Bohemian Lodge, yaleská Scull & Bones, Davos, Dřevíč, Lípa, Dub, Habr, Buk či Osika.

Další možnosti

Možná, že leták souvisí s pásovým oparem nepokojů v arabském světě od Maroka až po Bahrajn, kterým nikdo nerozumí. Jejich načasování je však takové, že se opět objevuje otázka Cui bono? Že by nastaly nepokoje i u nás? Vytáhněme zase klíče a hurá do Evropy! V ní však již může být těsno kvůli uprchlíkům ze severní Afriky.

Také může jít o spontánní lidovou podporu obav před novou světovládou a pokusy o ni, což loni na podzim deklaroval v OSN jako téma pro další desetiletí český prezident Václav Klaus. Tento projev jsem chápal jako apel proti novým dnešním, nikoli včerejším ohrožením civilizace. Zmíněná vlna nepokojů v severní Africe se sice odehrává, ale otázka Cui bono? zůstává nezodpovězená.

Leták může také evokovat vzpomínku na krysaře z Hamelnu z roku 1284, který vyprovokoval a odvedl děti z města k tajemným cílům. To však bylo ve středověku. Nebo může být lakmusovým papírkem na testování dnešních expost zastánců hnutí New Age. Kdo ví?

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.