Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letos by měla většina domácností zaplatit za energie méně než loni

Covid 19

  12:41
Loňský rok cenami energií zamával. Koronavirus zastavil továrny na celém světě, a s tím zlevňovala elektřina a plyn. Získat výhodnějšího dodavatele plynu či elektřiny by mělo být pro domácnosti kvůli koronavirové nejistotě snazší. Nejnižších cen dosáhne ten, kdo se nebojí ozvat. Je ale třeba si dát pozor na záludnosti v nové smlouvě.

Účet za elektřinu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Domácnosti mají šanci najít lepší ceny energií. Elektřina i plyn loni zlevnily a trend by mohl pokračovat i letos. Je to důvod podívat se na nabídky na trhu, a srovnat s nimi současnou cenu od současného dodavatele. Češi mohou v roce 2021 těžit i z nižších sazeb za regulovanou část plateb za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) je na většině území snížil. V oblastech ČEZ Distribuce klesnou od začátku roku v průměru o 2,6 procenta, u PREdistribuce o půl procenta, u E. ON Distribuce se čeká růst o 0,3 procenta.

„Předpokládáme, že domácnostem by celkové ceny elektřiny měly meziročně klesnout přibližně o tři procenta napříč všemi charaktery odběru,“ říká Stanislav Trávníček, šéf ERÚ. Záleží však nejen na distribuční oblasti, ale i na podmínkách, jaké domácnost nyní má. Jsou i takové, které díky fixaci těží z nízkých cen před rokem 2018, nebo takové, jimž dodavatel již dostatečně zlevnil v průběhu podzimu.

Prostor pro dodavatele

„Letos by měla většina domácností platit méně než loni. ČEZ zlevnil elektřinu všem zhruba o deset procent,“ popisuje vývoj cen elektřiny analytik kalkulátoru cen TZB-info Jan Schindler. Ti s nižší spotřebou ušetří zhruba 500 korun ročně, pokud elektřinou i vytápějí, může jít i o více než dva tisíce. Obecně dál platí, že čím vyšší spotřeba, tím větší důvod hledat výhodnějšího dodavatele. Nejnižších cen dosáhne ten, kdo se nebojí ozvat. Loňský rok cenami energií zamával.

Na rok 2021 mohli dodavatelé pro své zákazníky nakoupit kilowatthodinu elektřiny za 90 haléřů i za 1,40 koruny, bez daní a poplatků a mimo špičky. Navíc drtivá většina dodavatelů již neriskuje a elektřinu nakupuje průběžně, aby je případný růst cen zasáhl co nejméně. Někteří proto mohou mít prostor pro zlevnění, jiní jen velmi omezené.

Koronavirus na jaře zastavil továrny po celém světě, a s tím zlevňovala elektřina a plyn. I když pak ale po zbytek roku ceny rostly a klesaly podle vln koronaviru a zpráv o příchodu vakcíny, stále jsou nižší než před rokem. Zjednodušeně řečeno, na rok 2021 mohli dodavatelé pro své zákazníky nakoupit kilowatthodinu elektřiny za 90 haléřů i za 1,40 koruny, bez daní a poplatků a mimo špičky. Navíc drtivá většina dodavatelů již neriskuje a elektřinu nakupuje průběžně, aby je případný růst cen zasáhl co nejméně.

Někteří proto mohou mít prostor pro zlevnění, jiní jen velmi omezené. Vhodný postup pro dosažení nižší ceny je třeba porovnat v kalkulačce, například na stránkách ERÚ, svou fakturu a ceník dodavatele s aktuálními nabídkami na trhu. Ideální je současného dodavatele konfrontovat s výhodnějšími nabídkami. Ten pak často sám nabídne slevu, případně upozorní na nevýhody druhého dodavatele, třeba záludnosti v nové smlouvě. Přechod k novému dodavateli se totiž občas neobejde bez potíží.

„Pokud je současná smlouva na dobu určitou, je třeba si prostudovat podmínky. Pokud je za předčasné ukončení sankce, změna se pravděpodobně nevyplatí,“ popisuje Trávníček. Na ERÚ řeší i případy, kdy se lidé rozhodnout odejít k novému dodavateli, uzavřou s ním smlouvu, ale pak si to rozmyslí, když jim dosavadní dodavatel nabídne slevu. „Pak přesvědčují zákazníky, že mohou smlouvu u nového dodavatele bez obav a bez sankcí vypovědět, aniž by to byla pravda,“ varuje Trávníček.

Hlavní nejistota

Úspor se dočkají i domácnosti, které používají zemní plyn. Indikativní ceny pro první čtvrtletí jsou nejnižší za několik uplynulých let. „Předpokládáme, že by se cena plynu pro domácnosti měla meziročně snížit o čtyři až 7,5 procenta. Nejvíce u domácností, které plynem také vytápějí,“ říká Trávníček. Klesající velkoobchodní ceny dávají lidem naději, že si mohou vyjednat ještě lepší podmínky. A to buď u svého současného dodavatele, nebo přechodem ke konkurenci stejně jako u elektřiny.

Hlavní nejistotou ovšem zůstává situace kolem koronaviru. Ústup pandemie může oživit globální ekonomiku a hnát ceny energií vzhůru. Naopak pokračující vlny omezení, jež tvrdě dopadají na ekonomiku, mohou přinést zlevňování. Dlouhodobě ovšem budou energie spíš zdražovat.

I zde platí, že slevy dosáhne ten, kdo se aktivně snaží a řekne si o ni. Vývoj cen energií na burze je nejistý. U plynu pokračuje souboj dodavatelů. Do Evropy se snadněji dostává i plyn z USA, a navíc země, jež vyvážely do USA, nyní hledají nová odbytiště. U elektřiny je nadále nejistotou brexit. Stále není jasné, zda bude Británie používat emisní povolenky propojené s evropským systémem. Konečné řešení může ve výsledku zlevnit i zdražit elektřinu z uhlí v Česku, a tak ovlivnit cenu elektřiny jako takové.

Hlavní nejistotou ovšem zůstává situace kolem koronaviru. Ústup pandemie může oživit globální ekonomiku a hnát ceny energií vzhůru. Naopak pokračující vlny omezení, jež tvrdě dopadají na ekonomiku, mohou přinést zlevňování. Dlouhodobě ovšem budou energie spíš zdražovat.Roli bude hrát odstavování jaderných elektráren v Německu a postupně i tlak na další snižování emisí skleníkových plynů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat