Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lobbing je dobročinnost, soudí Muzikář senior

  10:37

Přední český lobbista v rozhovoru pro týdeník Ekonom obrací naruby řadu zavedených představ.

V polistopadovém podnikatelském prostředí se vyšvihl mezi nepřehlédnutelné lobbisty. Karel Muzikář starší, zakladateli kulturní a vzdělávací společnosti Comenius. V rozsáhlém rozhovoru pro týdeník Ekonom popsal své názory na podnikání v citlivé branži. Bývalý voják, komunista, zaměstnanec podniků zahraničního obchodu a člověk blízký Václavu Klausovi v interview zaujal především svým netradičním pohledem na lobbing.

„Já si představuji lobbování jako opravdu nepeněžní a neplacenou aktivitu vlastence, který je přesvědčen o něčem, co by se mělo v daném segmentu prosadit,“ prohlásil Muzikář.

Toto jeho neotřelé chápaní ostře kontrastuje s realitou, v níž si lobbisté rozhodně nenechají ujít příležitost naúčtovat klientovi peníze za poskytnutou službu. Jak ovšem konstatuje Ekonom v doprovodném textu, o tom, za co skutečně bere peníze, Muzikář sám příliš nemluví. A nedozvěděl se to ani čtenář rozhovoru.

Zato si mohl přečíst názor Karla Muzikáře na rozdíl mezi současnou a bývalou politickou elitou. „Když někdo protlačuje předražený výrobek, to už skutečně není lobbování, to je korupce. Protože samozřejmě z toho předražení mu někdo něco dá,“ uvedl Muzikář s tím, že v Česku existuje řada takových případů, kdy ze zakázek údajně profitovalo celé politické spektrum. A to prý za bývalého režimu nebylo. „Jsem přesvědčen, že za celých čtyřicet let komunistického režimu neukradlo československé politbyro dohromady ani miliardu.“

Sympaťák Kuchár

Jako prototyp podnikatele „sympaťáka“, s nímž rád cestuje na obchodní mise do zahraničí, Muzikář označil Petra Kuchára. „Jeden z nejlepších lidí na tyto mise je pan Petr Kuchár, ředitel dnes tak kritizované firmy Prominecon. Je to fantastický člověk, který je schopen během půl hodiny navázat naprosto přátelský vztah s každým. Pokud je mise složena z takovýchto lidí, pak je to ono,“ chválí Kuchára Muzikář.

Je však třeba dodat, že Prominecon (dříve Navatyp) byl i přes osobní šarm svého šéfa minulý týden potrestán Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže pokutou 3,6 milionů korun kvůli kartelové dohodě. Společnost se totiž domlouvala s dalšími čtyřmi konkurenty během tendru Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřice. V případě Navatypu se navíc již dříve objevily spekulace, že firma má blízko k Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi, kteří patří mezi šedé eminence pražské ODS. Podle informací ČESKÉ POZICE byl údajně Kuchár také kandidátem Hradu na post šéfa Energetického regulačního úřadu, který nakonec připadl Aleně Vitáskové.

Autor: