Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Majetek po Měkotovi: tvrdý oříšek pro Credit Suisse

  9:30
Švýcarská banka, která před lety pomohla zesnulému miliardáři Luboši Měkotovi vytvořit spletitou strukturu, ztrácí ve sporu o jeho dědictví převahu. Pozůstalí po Měkotovi totiž dosáhli ve střetu s Credit Suisse vyloučení insolvenčního správce.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

Bitva o dědictví zesnulého miliardáře a uhlobarona Luboše Měkoty má tvrdý průběh. Jedním z objektů, o který se vede spor u soudu, je extravagantní dům „s dírou“ na Kavčích horách, lukrativní části Pankráce. Měkotovi pozůstalí, právníci a správce dědického řízení však mají nelehkého soupeře – švýcarského bankovního obra Credit Suisse. Banka chce po firmě Rezidence Kavčí Hory, která atraktivní budovu vlastní, bezmála 300 milionů korun.

Měkotova strana pravost pohledávky popírá a tvrdí, že banka se v minulosti již uspokojila z uhlobaronových tajných peněz uložených v Panamě. Spor se vede v rámci insolvenčního řízení a právě v něm dosáhli měkotovci v boji proti bance prvního úspěchu.

Trio v dětském fondu

Městský soud v Praze na konci minulého týdne rozhodl o vyloučení insolvenčního správce Leeho Loudy ze všech úkonů, které v řízení souvisí s Credit Suisse. Panovaly totiž pochybnosti, zda Louda není vůči švýcarské bance podjatý.

Městský soud v Praze na konci minulého týdne rozhodl o vyloučení insolvenčního správce Leeho Loudy ze všech úkonů, které v řízení souvisí s Credit Suisse.

Jak LN informovaly v dubnu, Louda je sponzorem nadačního fondu Advokáti dětem. Jeho zřizovateli jsou zástupce Credit Suisse Martin Hrodek z Baker & McKenzie (kancelář je rovněž sponzorem fondu), Loudův právní zástupce Dušan Dvořák z DRV Legal (společnost je i sponzorem) a ředitelkou pak Dvořákova manželka Zuzana. Louda nicméně jakékoliv propojení či vztah ke švýcarské bance popírá.

„S ohledem na charakter pohledávky Credit Suisse, která určuje jeho výsadní postavení v insolvenčním řízení, lze dospět k závěru, že je zde důvod, který zakládá pochybnost o tom, zda vztah mezi insolvenčním správcem a věřitelem Credit Suisse neovlivní celkový způsob výkonu jeho práv a povinností právě v incidenčním řízení ohledně určení pravosti popřené pohledávky (oněch necelých 300 milionů korun – pozn. red.) tohoto věřitele (Credit Suisse),“ stojí v usnesení soudce Jiřího Rady.

Oddělený správce. Konečně

Ten následně rozhodl, že insolvenčního správce Loudu „odkloní“ a záležitostí týkajících se Rezidence Kavčí Hory a banky Credit Suisse se ujme takzvaný oddělený insolvenční správce. Jeho úkolem bude vyřešit incidenční spor a určit pravost pohledávky Credit Suisse ve výši 280 milionů korun.

Záležitostí týkajících se Rezidence Kavčí Hory a banky Credit Suisse se ujme takzvaný oddělený insolvenční správce.

Městský soud určil, že odděleným správcem bude liberecká společnost Koppa. Ta posléze ze svého týmu vybrala Martina Pintu. Byla to právě Credit Suisse, která v září roku 2014 ovládla hlasování věřitelského výboru, odvolala dosavadního insolvenčního správce (advokátní kancelář Žižlavský) a navrhla nového – Leeho Loudu. Původní správce pohledávku banky popíral, její pravost se nyní posuzuje v rámci incidenčního sporu.

Firma Rezidence Kavčí Hory poté usilovala o to, aby soud kvůli podezření z Loudovy podjatosti vůči bance ustanovil odděleného insolvenčního správce. Městský soud v Praze loni na podzim požadavek zamítl, vrchní soud ale letos v květnu rozhodnutí zrušil. Pražský městský soud nakonec před několika dny na požadavek ustanovení vyčleněného správce kývl.

Petr Žižka, správce dědického řízení po Měkotovi věří, že díky tomuto průlomu se konečně ukáže na praktiky Credit Suisse.

„Čekám na detaily, které mi dodají právníci. Jako laik poslední vývoj vnímám jako krok správným směrem. Mohlo by to narušit spolupráci tria Dvořák–Hrodek–Louda. Je to šance na objektivizaci skutečného stavu úvěrování Credit Suisse,“ řekl LN Žižka.

Zástupce banky Martin Hrodek sdělil, že jeho strana rozhodnutí soudu plně respektuje.

Zástupce banky Martin Hrodek sdělil, že jeho strana rozhodnutí soudu plně respektuje. A Loudův právní zástupce Dušan Dvořák tvrdí, že jeho klient se ustavení odděleného správce nikdy nevzpíral.

„Správce se vždy bránil tvrzení, že je podjatý a činí úkony ve prospěch věřitele Credit Suisse, neboť to nebyla a není pravda,“ řekl Dvořák LN. Advokát trvá na tom, že důvodem rozhodnutí soudů je fakt, že Credit Suisse ovládá většinu hlasů ve věřitelském výboru (62 procent) a má tak v celém řízení výsadní postavení.

„Nikdo nikdy nezpochybňoval, a jak by také mohl, že banka byla na dané schůzi největším věřitelem – pouhý tento fakt je podle ustálené praxe důvodem pro ustanovení odděleného správce,“ doplnil Dvořák.

VIP klient

Credit Suisse před deseti lety pomohla vytvořit pro Luboše Měkotu, jenž byl jejím prémiovým klientem, spletitou strukturu. Ta fungovala jako skryté potrubí pro peníze vydělané z velké části při ovládnutí a následném prodeji Mostecké uhelné společnosti (MUS). Systém uhlobaronovi umožňoval do roku 2013, kdy náhle zemřel na golfu, v pohodlném přítmí investovat své miliardy.

Credit Suisse před deseti lety pomohla vytvořit pro Luboše Měkotu, jenž byl jejím prémiovým klientem, spletitou strukturu.

Problém spočívá v tom, že Měkotu a další privatizátory MUS již v té době (od roku 2003) prověřovala tuzemská protikorupční policie. V roce 2007 vyšetřování zahájili i švýcarští detektivové.

LN před několika měsíci získaly svědectví jednatelky panamské firmy Edwards Consulting Vanessy Payetové, která detailně popsala praktiky švýcarské banky.

Offshorová společnost z Panamy, ve které měl Měkota „zaparkovanou“ zhruba miliardu a půl, stála na počátku celého peněžního řetězce. Odsud peníze putovaly do renomované švýcarské banky, zde získaly oficiální nálepku úvěru a následně odešly do konkrétních projektů. Jedním z nich byla právě i společnost Rezidence Kavčí Hory s „děravým“ domem.

Podezřele ve skrytu

„Naše firma Edwards byla součástí struktury, která vznikla pod dohledem Credit Suisse. Banka svým VIP klientům (kterým Měkota byl – pozn. red.) umožnila vytvořit systém výhodný z hlediska daňových povinností a optimalizace zisků po celém světě,“ vypověděla Payetová přibližně před rokem u notáře.

Především však z jejích úst padlo následující: „Naše společnost zůstala díky nastavené struktuře v jistých zemích zcela anonymní směrem ke kontrolním orgánům.“

Připomeňme, že v té samé době se již česká policie zajímala o Měkotovu roli v případě MUS. Popsané bankovní transakce včetně oné „optimalizace zisků“ mohou podle advokáta renomované české advokátní kanceláře, který si nepřál být jmenován, vzbuzovat podezření z trestné činnosti, konkrétně praní špinavých peněz.

Luboš Měkota, bagrista, který vydělal miliardy

  • Narodil se v roce 1958. V dolech začínal jako revírník, později se stal šéfem odborů komořanské úpravny uhlí.
  • V roce 1995 se stal personálním ředitelem Mostecké uhelné společnosti (MUS). V době její privatizace byl spolu s Antonínem Koláčkem a Oldřichem Klimeckým jejím ředitelem.
  • K bohatství přišel koncem 90. let. Jako odborář a bagrista pomáhal lidem kolem Antonína Koláčka ovládnout MUS. Za odměnu získal balík akcií těžební firmy.
  • Svůj akciový podíl v důlní firmě ve výši zhruba 40 procent později za miliardy prodal finančníkovi Pavlu Tykačovi. Kvůli způsobu nabytí podílu v MUS Měkotu vyšetřovala jak česká, tak švýcarská policie.
  • Měkota své peníze investoval do různých oblastí. Kromě nepovedeného obchodu s kmínem a rozinkami také například do médií – do televizí Metropol a Pětka. V roce 2012 mu policie část majetku kvůli vyšetřování privatizace MUS obstavila.
  • Zemřel 9. března 2013 na golfovém hřišti v Berouně. Údajně mu selhalo srdce.
  • Po smrti Měkotův majetek zdědila sestra. Dědické řízení však bylo zdlouhavé, podle informací LN skončilo teprve nedávno.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....