Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majetková škatulata v Pražských službách. Fakta a bizarní spekulace.

  5:50

Hlavní město chce v Pražských službách získat 100 procent akcií. Již jedná s Natlandem, který drží minoritní podíl a chce se jej zbavit.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Hlavní město Praha chce koupit od společnosti Natland 18,85 procenta akcií Pražských služeb. Cílem koalice ODS a TOP 09 je, aby Praha měla v této firmě téměř stoprocentní kontrolu. ČESKÉ POZICI to potvrdil náměstek primátora Pavel Richter z TOP 09. „Prosazujeme to od loňského podzimu, protože si myslíme, že takové řešení by bylo správné,“ řekl Richter. Společnost Natland na dotaz zaslaný již ve středu nereagovala.

Podle informací ČESKÉ POZICE již začali lidé z magistrátu o koupi podílu jednat se zástupci Natlandu. Tento záměr radních zapadá do nové strategie, která se týká podniků, v nichž má Praha majoritu. Příkladem je společnost Pražská plynárenská, v níž chce hlavní město od německého akcionáře, firmy E.ON, získat její minoritní podíl.

Investiční skupina Natland poslala 20. února letošního roku primátorovi Bohuslavu Svobodovi dopis, v němž o svém záměru prodat podíl v Pražských službách informuje. Avšak podle informací ČESKÉ POZICE dopis dostali i jiní potenciální investoři. Nicméně šance na to, že minoritu koupí někdo jiný než hlavní město, není příliš pravděpodobná. Důvod? Nová pražská koalice ODS/TOP 09 údajně nepočítá s výplatou dividend v příštích letech, tudíž jakýkoliv jiný investor nemůže kalkulovat s krátkodobou návratností investice. A kdo by si v době finanční krize pořizoval minoritní podíl v jakékoliv firmě bez toho, aby měl od majoritního vlastníka záruku vyplácení dividend?

Stroj na peníze

Hlavní město drží v Pražských službách, které mají za úkol nakládání s komunálním odpadem, akciový podíl 76,92 procenta. Firma zajišťuje až 80 procent svozu komunálního odpadu v Praze, je vysoce zisková (za roky 2007 až 2010 vydělala v souhrnu 374 milionů korun čistého) a patří do ní i spalovna v Malešicích.

Minoritní podíl v Pražských službách vystřídal v uplynulých dvou letech několikrát majiteleMinoritní podíl v Pražských službách vystřídal v uplynulých dvou letech několikrát majitele. První změna nastala v říjnu 2010, kdy finanční skupina PPF svůj podíl, který držela dlouhá léta, prodala firmě Soranus Limited. Vedení pražského magistrátu i po této transakci žilo několik měsíců v přesvědčení, že této kyperské firmě vládne opět finančník Petr Kellner, jenže to byl velký omyl. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil loni ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Stoprocentním akcionářem Soranus Limited byla v té době společnost Nettrubino Limited, která sídlí v Londýně. Kdo byl skutečným konečným vlastníkem této firmy, nelze z veřejných zdrojů zjistit. Mohl by ho prozradit prodávající, tedy většinový majitel skupiny PPF Petr Kellner. Jenže jeho k tomuto kroku žádný zákon nedonutí.

Začátkem června 2011 se ČESKÁ POZICE jako první začala pídit po tom, kdo je skutečným vlastníkem firmy Soranus Limited. A dále – komu patří ještě tajemnější majitel Soranus Limited, britská kastlíková firma Nettrubino Limited. Jenže čtyři dny před červnovou valnou hromadou Pražských služeb vydala tiskovou zprávu společnost Natland Group: firmu Soranus Limited koupila, čímž získala i podíl v Pražských službách. Cenu transakce, stejně jako informaci, od koho koupil Natland firmu Soranus Limited, odmítl mluvčí firmy Rostislav Starý sdělit.

Dává to smysl?

V této souvislosti se ve čtvrtek objevila na serveru Aktuálně.cz (přesněji v jeho Deníku Insider) zpráva, že minoritní podíl v Pražských službách opět kupuje PPF. „Pražský primátor Bohuslav Svoboda získal mocného spojence. Do čistek v Praze se na jeho stranu hodlá postavit Petr Kellner. Primátor, který se snaží odstavit takzvané pražské kmotry – zejména Romana Janouška a Tomáše Hrdličku – se nyní zaměřil na magistrátem ovládanou společnost Pražské služby. Bezmála pětinový podíl v Pražských službách chce získat Kellnerova skupina PPF,“ uvedl server.

„Společnosti PPF jde o nastavení nových vztahů s vedením radnice. Chce primátorovi pomoci odstranit od penězovodů Hrdličky a Janoušky a jim podobné. Proto se pokusí podíl získat zpět,“ řekl serveru zdroj z blízkosti Kellnera. Primátor Svoboda dle Aktuálně.cz brojí proti firmě Natland kvůli její neprůhlednosti (sídlí na Kypru) a na mimořádné lednové valné hromadě odstranil jejího zástupce z dozorčí rady Pražských služeb.

Když už skupina PPF v Pražských službách jednou byla oficiálně, tak co ji donutilo k tomu, aby tuto účast skryla a převedla na Kypr do firmy Soranus a pak ještě dál do společnosti Nettrubino?Aktuálně tvrdí, že kyperská společnost Soranus Limited – podle znalců prostředí je jen jednou z mnoha entit, přes něž Kellner a jeho tým řídí své aktivity. Což vzhledem k informacím, které jsme uvedli, nedává smysl. Proč by PPF chtěla koupit zpět podíl, který na podzim 2010 prodala? Něco takového nezapadá do strategie Kellnera, za celou existenci PPF se podle dostupných informací nic podobného nestalo. Ostatně PPF informaci Deníku Insider okamžitě dementovala. „Informace o záměrech Skupiny PPF jsou nepravdivé,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Radek Stavěl.

Ale když už divoce spekuluje Aktuálně.cz, pojďme to zkusit také. Připusťme tedy (teoreticky), že kyperskou firmu Soranus Limited prostřednictvím její londýnské matky (Nettrubino Limited) vlastnila Skupina PPF nebo jí kontrolovaná společnost. Podíl v Pražských službách, který držel Soranus, prodal Kellner Natlandu proto, že nechtěl odkrýt skutečného vlastníka.

Ale to také nedává smysl, protože když v Pražských službách Skupina PPF už jednou byla oficiálně, tak co ji donutilo k tomu, aby tuto účast skryla a převedla na Kypr do firmy Soranus a pak ještě dál do Londýna do společnosti Nettrubino? Ledaže by se o akcie Pražských služeb chtěla nebo musela podělit s někým jiným, jehož jméno z nějakého důvodu mělo být utajováno. Kdo to mohl být? Významný politik? Vysoce postavený úředník? Pražský lobbista? Nějaký bývalý manažer PPF? Možná. Ale to také není Kellnerův styl.

Konečně zase průhledná firma

Nejen proto, že se tento byznysmen nerad dělí s někým, pokud nejde zrovna o společníky těžkého kalibru jako například Generali nebo ruský oligarcha Oleg Děripaska. (Zlé jazyky o Kellnerovi tvrdí, že když se bralo dělení, tak zrovna nebyl ve škole.) V případě Pražských služeb jednoduše těžko najdeme logický důvod, proč by něco takového PPF dělala.

A nakonec nejbizarnější spekulace. Přesto všechno, co jsme uvedli, připusťme, že skupina PPF prostřednictvím Soranus Limited podíl v Pražských službách skutečně držela. Pak jediným důvodem toho, proč je opět ve hře, je ten, že Natland Kellnerovi za akcie Pražských služeb dodnes nezaplatil. Nejbohatší Čech tento podíl od Natlandu nyní zavolá zpět a pražskému primátorovi sdělí, že akcie od Natlandu koupil. Pak se všichni pražští radní uklidní, že v Pražských službách opět mají průhlednou firmu.

Autor: