Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Mezi mladými lidmi roste zájem o alternativní kouření

  10:14
V Česku se e-cigarety prosazují od roku 2007. V roce 2016 pravidelně vapoval každý desátý žák základní školy ve věku 13 až 15 let. Kromě e-cigaret dnes lze také sáhnout po cigaretách bez dýmu. Odborníci však varují, že alternativní varianty kouření se mohou pro nekuřáky stát prvním krokem k tradičním a mnohem škodlivějším cigaretám.
Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto

Žena s elektronickou cigaretou - ilustrační foto foto: Shutterstock

Popularita cigaret mezi teenagery opadá: „Out. Nejsou cool. Nezájem.“ Dospívající generace téměř jednoznačně podporuje zákazy kouření v uzavřených místnostech. Dříve sporná věc už pro ně není jablkem sváru. O to víc se ale zajímají o alternativy k cigaretám. K nim patří jednak vapování čili vypouštění oblaků páry z elektronických cigaret a jednak strojky na bezdýmné kouření tabáku IQOS či Glo.

Jejich nespornou výhodou je, že si z nich lze potáhnout a dát šluka i v restauracích, pokud to provozovatel výslovně nezakázal. „Začíná se ukazovat, že se moderní tabákové strojky zřejmě stanou módní záležitostí, protože jsou trochu dražší. A jakmile je něco symbolem socioekonomického statusu, tak toho mladí rádi využijí,“ řekla LN Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ).

Reklamní kampaň na IQOS

V Česku se e-cigarety postupně prosazují už od roku 2007 a jsou stále rozšířenější. V roce 2016 už pravidelně vapoval každý desátý žák základní školy ve věku 13 až 15 let, což ukázala celosvětová studie užívání tabáku mládeží GYTS. Celkem pak v tuzemsku pravidelně užívá e-cigarety, které mohou, ale také nemusí obsahovat nikotin, zhruba půl milionu lidí. Kromě e-cigaret dnes lidé můžou sáhnout i po cigaretách bez dýmu. Zatímco ty první vydávají oblaka páry s přidaným nikotinem, z těch druhých se line pravá vůně tabáku.

Mnohé zneklidnila loňská reklamní kampaň, kdy tabákový strojek IQOS začaly doporučovat na sociálních sítích známé celebrity. Například modelka Simona Krainová, jejíž profil sleduje na 363 tisíc lidí. Heslem „lepší volba“ označil svou fotografii s tabákovým strojkem IQOS i internetový bavič Kazma.

Ani v zařízeních, jako je IQOS a Glo, přitom uvnitř nic nehoří. Náplně s tabákem se zahřívají baterií přes kovový trn a místo karcinogenního kouře produkují aromatickou páru obsahující nikotin. Mají tvar kovové trubičky nebo krabičky, z níž čouhá malý kousek tabákové náplně. V Česku z nich podle odhadů bafá kolem 200 tisíc lidí. Nakolik si však získávají oblibu mezi žáky základních škol, statistiky zatím neuvádějí. Na trhu jsou od předloňska. Odborníci ovšem varují, že podobné alternativní varianty kouření se mohou pro nekuřáky stát prvním krokem k tradičním a mnohem škodlivějším cigaretám.

„Zahřívaný tabák rozhodně nelze doporučit nekuřákům,“ tvrdí Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. I proto mnohé zneklidnila loňská reklamní kampaň, kdy tabákový strojek IQOS začaly doporučovat na sociálních sítích známé celebrity. Například modelka Simona Krainová, jejíž profil sleduje na 363 tisíc lidí. Heslem „lepší volba“ označil svou fotografii s tabákovým strojkem IQOS i internetový bavič Kazma.

Opatrná odpověď

Odborníci ovšem celebritám vyčetli, že z kouření těchto cigaret dělají trendovou záležitost. „I díky propagaci přes influencery na sociálních sítích vzrostlo jejich užívání u dětí, což mne velmi znepokojuje,“ řekla před časem LN šéfka vládního protidrogového odboru Jarmila Vedralová. Možnost zvolit alternativu k cigaretám, která je mnohem více trendy, je také jedním z důvodů, proč popularita cigaret mezi teenagery klesá. Na otázku, zda je to i zdravější varianta, odborníci odpovídají opatrně.

Možnost zvolit alternativu k cigaretám, která je mnohem více trendy, je také jedním z důvodů, proč popularita cigaret mezi teenagery klesá. Na otázku, zda je to i zdravější varianta, odborníci odpovídají opatrně.

„Bylo by předčasné tvrdit, že to je zdravější, protože se to neví. Také nikotin má zdravotní dopady. Zdá se však, že v nich není až takový obsah karcinogenů, které vznikají při hoření tabáku,“ řekla lékařka Nejedlá ze SZÚ. Také odbornice na tabákovou závislost Eva Králíková upozorňuje, že zdravotní účinky při dlouhodobém používání „cigarety“ typu IQOS nejsou zatím jasné.

„Můžeme však měřit, co vdechuje kuřák cigarety a co konzument nahřívaného tabáku. Z těchto dat se ukazuje, že riziko je zhruba o 60 až 80 procent nižší než riziko kouření. Nejsou to tedy výrobky neškodné, ale mnohem méně rizikové než kouření jsou,“ říká. Ani společnost Philip Morris ČR nezastírá, že kouření IQOS není zcela bez rizika. „Tabákové náplně, jež se v něm používají, obsahují nikotin, který je návykovou látkou,“ potvrzuje Tomáš Korkoš, člen představenstva společnosti. Zatímco v roce 2002 kouřil cigarety každý třetí žák na základce, v roce 2016 pouze 15 procent z nich.

Alternativy k cigaretám

e-cigareta

  • Ve skutečnosti jde o malý vaporizér, který ohřevem tekutiny uvolňuje páru a tu pak uživatel vdechuje.
  • Takzvaná „necigareta“ může a nemusí obsahovat nikotin.
  • Česku se prosazují od roku 2007.

Bezdýmný tabák (IQOS či Glo)

  • Elektronická rourka tabák nespaluje, ale zahřívá.
  • Zahřívané tabákové výrobky čeká letos zdanění, které by je mohlo zdražit.
  • Na trhu jsou teprve dva roky.

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...