Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Miliardovému stavařskému gigantu z Jihlavy hrozí insolvence

Stavba (ilustrační foto)

Stavba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Staví mrakodrap na pražské Pankráci, chlubí se ročním obratem devět miliard korun a vyváží takřka do celého světa. Přesto musí jihlavský developer PSJ odvracet hrozbu insolvence. Ostravská společnost Stavby Technologic tvrdí, že jihlavský developer nesplácí faktury a že ji dluží přibližně 700 tisíc korun.
  14:32

Čelíme insolvenční šikaně, říkají členové představenstva jihlavské PSJ, jedné z největších stavebních a developerských společností v Česku. Pro firmu, která loni vykázala čtvrtmiliardovou ztrátu kvůli potížím na ruském trhu, jde o nemalou komplikaci.

Insolvenční návrh na ni podal jeden z jejich subdodavatelů, ostravská společnost Stavby Technologic. Ta naopak tvrdí, že jihlavský developer dlouhodobě nesplácí faktury a že jí dluží přibližně 700 tisíc korun.

Podivný insolvenční návrh

„Dlužník dlouhodobě neplnil podmínky smlouvy a úmyslně prodlužoval provedení úhrady vystavených faktur, jejichž platbu nakonec zcela zastavil,“ píše se v insolvenčním návrhu, kterým se bude muset v brzké době zabývat Krajský soud v Brně.

Faktem ale je, že okolnosti kolem návrhu jsou přinejmenším podivné. Sama společnost Stavby Technologic podle údajů z obchodního rejstříku už téměř rok a půl odvrací vlastní insolvenci. LN se pokoušely vedení ostravské firmy zkontaktovat. Pracovníci sekretariátu ale žádné informace neposkytli s tím, že se redaktor dovolal do špatné společnosti. Podle údajů z webových stránek (včetně IČO) to přitom zjevně nebyla pravda.

„Návrh je nedůvodný a lze jej považovat za šikanózní. Navrhovatel je totiž pravděpodobně veden úmyslem pouze vyvinout nátlak na PSJ k úhradě svých tvrzených pohledávek,“ řekli k tomu LN členové představenstva PSJ František Vaculík a Petr Vondruška.

„Návrh je nedůvodný a lze jej považovat za šikanózní. Navrhovatel je totiž pravděpodobně veden úmyslem pouze vyvinout nátlak na PSJ k úhradě svých tvrzených pohledávek.“

Pro jihlavskou stavební firmu s mamutím podílem na trhu ale může jít o vážný problém. Jak už bylo řečeno, za předloňský rok vykázala nemalou ztrátu. Především proto, že podstatná část jejích obchodních aktivit tvoří vývozy na ruský trh. Ten se, jak známo, v poslední době potýká s krizí. Kromě toho ale PSJ staví mrakodrap ve tvaru písmene V (projekt s názvem V Tower) na pražské Pankráci. Má jít o nejvyšší rezidenční budovu v Česku.

Zmíněné Stavby Technologic navíc tvrdí, že existují i další věřitelé, stavební firmy po celé české republice, kterým má PSJ dlužit peníze. Jde hlavně o dodavatele, již se podíleli na projektu výstavby bytového domu na pražském Bohdalci. Ten byl pod vedením PSJ dokončen na počátku letošního roku.

Šikana coby český folklór

Jihlavská stavební firma nicméně tvrdí, že své závazky nemá problém splácet a zmiňované pohledávky po splatnosti za ní nezůstaly. Fakt, že Stavby Technologic vyjmenovávají hned několik dalších věřitelů, má být podle ní jen výmyslem. „Těmto subjektům nepropojeným s PSJ nedlužíme plnění žádné splatné faktury,“ tvrdí členové představenstva.

Pro jihlavského developera by to nebyla první zkušenost, kdy musel čelit šikanóznímu insolvenčnímu návrhu. V roce 2014 firma vyhrála soudní spor a stala se tak jednou z prvních v Česku, které byly právoplatně označeny za oběť šikany. Právník Pavel Čvančara, který na ni tehdy návrh podal, se podle rozsudku musel PSJ omluvit v médiích.

Šikanózní návrhy jsou koloritem českého podnikatelského prostředí.

Je otázkou, jak současný případ posoudí brněnský soud. Faktem ovšem je, že šikanózní návrhy jsou koloritem českého podnikatelského prostředí. Slouží jako nekalá praktika konkurenčního boje. Podle nedávného průzkum ČSOB musela šikanózní návrh odvracet každá desátá tuzemská firma.

Už samotná existence takového návrhu přitom znamená potíže. Pro firmu, která insolvenci čelí, je mnohem obtížnější vyjednávání s bankami i s dodavateli. Nemluvě o případných evropských dotacích. Jednoduše řečeno podobný záznam ve veřejném rejstříku spolehlivě znejistí jakéhokoliv obchodního partnera.

Miliardový gigant z Jihlavy vyváží do celého světa

Jihlavská PSJ se může pyšnit titulem jedné z největších stavebních firem v Česku. V roce 2015 dosáhla obratu přes devět miliard korun.

Kromě jejích aktivit v Česku, mezi které patří i výškové budovy na Pankráci nebo mrakodrap AZ Tower v Brně, podstatnou část jejího byznysu představuje export. Vyváží do sousedních zemí, do Asie, ale především do Ruska. Právě kvůli potížím tamějšího trhu vykázala naposledy čtvrtmiliardovou ztrátu.

Také obchodní vazby kolem PSJ jsou více než zajímavé. Ještě před pár lety byla majetkově propojena s developerskou firmou ECM podnikatele Milana Janků. Ta ovšem, jak známo, zkrachovala a v roce 2009 získala poloviční podíl v PSJ skupina PPF Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha . Ten z ní však o tři roky později vystoupil. Podle oficiálního prohlášení od PPF odkoupili její podíl samotní manažeři PSJ, podle časopisu Týden přibližně za miliardu korun.

Jihlavská firma se ocitla v epicentru skandálu kolem vyšetřování pochybných úvěrů České exportní banky. Tři z těchto půjček byly poskytnuty na projekty, kde PSJ působila v roli dodavatele. Protikorupční policie v rámci vyšetřování před třemi lety zasahovala také v její centrále. Peníze z exportní banky nicméně nemířily na konta PSJ, ale jejích klientů v zahraničí. Následné šetření kauzy se tak firmy nedotklo.