Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Miloš Zeman mění tón

  10:24
Jindy kousavý prezident zvolil polohu laskavého a mírného státníka. Zatímco jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se pokusí zvýšit svou „přijatelnost“, Miloš Zeman zřejmě zkusí snížit svou „nepřijatelnost“. Důležitá pro voliče budou i témata obou hradních adeptů.

V druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. foto: Lidovky.cz

Od večera v sobotu 13. ledna je jasno: ve druhém kole prezidentské volby vyzve obhajujícího Miloše Zemana akademik Jiří Drahoš. Ani jeden si nemůže dovolit polevit. Do pátku 26. ledna musí Zeman své příznivce přesvědčit, aby nepovažovali jeho vítězství za jasnou věc a absolvovali cestu k urnám. Drahoš zase potřebuje, aby se kvůli němu zvedlo co nejvíc těch, jimž Zeman nevyhovuje. A to i voličů, kteří si v prvním kole vyzyvatele nevybrali.

Většina z neúspěšných kandidátů už Drahošovi svou podporu vyslovila a nabídla i aktivní pomoc. Michal Horáček přenechá Drahošovi své nakoupené billboardové plochy. On i Marek Hilšer hned v sobotu 13. ledna dorazili za druhým postupujícím do jeho volebního štábu s jasnou deklarací: doporučují Drahoše svým sympatizantům, aby éra Miloše Zemana na Hradě skončila. Podpořil ho i Pavel Fischer a přímluvu v podobném duchu vyslovili Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek.

Dvě debaty

Prostým součtem hlasů, které získali všichni jmenovaní adepti, vychází Drahošovi do druhého kola výhra. Jenže čistě matematická logika neplatí. Jak vyplývá z průzkumu, který pro ČT zpracovaly agentury Kantar TNS a Median, třetina lidí, kteří avizovali v prvním kole volbu Horáčka, si hodlá v duelu Zemana s Drahošem vybrat nynějšího prezidenta. „Teď už Drahoš nemůže taktizovat. Už to nebude mlžení a nejednoznačné výroky pro široké publikum. Teď už se Drahoš bude stavět do role reprezentanta nezemanovské části republiky,“ míní sociolog Daniel Kunštát.

Nepřekvapuje, že obhajující prezident přesvědčil nejvíc voličů, ale z reakce jeho týmu je zřejmé, že počítal s lepším výsledkem. I když původně nehodlal chodit do debat ani před druhým kolem, otočil a dva duely absolvuje. Zdůraznil, že má pevnější jádro sympatizantů než Drahoš, ale bez jízlivosti vůči protivníkovi.

Vyostření kurzu napovídají i Drahošova slova. „Jdeme do finále a kladu si otázku, s kým vlastně budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem, to je kandidát, či s jeho spolupracovníky,“ uvedl po sečtení výsledků a jmenoval přímo kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého a mluvčího Jiřího Ovčáčka. Druhá proměna Drahošovy strategie spočívá ve větším zacílení na mimopražské regiony. Hlavní město je jediná část země, kde Zemana porazil, všechny zbylé ale poslaly dál z prvního místa současného prezidenta.

Nepřekvapuje, že obhajující prezident přesvědčil nejvíc voličů, ale z reakce jeho týmu je zřejmé, že počítal s lepším výsledkem. I když původně nehodlal chodit do debat ani před druhým kolem, otočil a dva duely absolvuje. Zdůraznil, že má pevnější jádro sympatizantů než Drahoš, ale bez jízlivosti vůči protivníkovi. „Mohu s radostí konstatovat, že před pěti lety jsem v prvním kole obdržel 24 procent, letos to je téměř 40 procent hlasů. A blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu,“ uvedl Zeman.

Transformace taktiky

Změna celkového tónu byla patrná. Jindy kousavý prezident zvolil polohu laskavého a mírného státníka. Takže zatímco Drahoš bude usilovat o zvýšení své „přijatelnosti“, Zeman patrně zkusí snížit svou „nepřijatelnost“. Úřadující hlava státu a její tým nemají jinou možnost než taktiku transformovat. Při slabším zisku, než jaký předpokládali, by prezidentova nepřítomnost v duelech s Drahošem mohla působit kontraproduktivně.

Úřadující hlava státu a její tým nemají jinou možnost než taktiku transformovat. Při slabším zisku, než jaký předpokládali, by prezidentova nepřítomnost v duelech s Drahošem mohla působit kontraproduktivně.

„Zeman musí přinést do předvolební kampaně nový a silný impulz. I jeho spolupracovníci, kteří mu koncipují předvolební kampaň, jsou si vědomi, že kdyby ji vedli jako doposud, pak pravděpodobnost, že prohraje, je velká,“ domnívá se sociolog Daniel Kunštát s tím, že Drahoš to v přímé konfrontaci se zkušeným rétorem nebude mít snadné. V neděli 14. ledna opakoval Drahoš své přesvědčení, že kampaň před druhým kolem zhrubne a protivníkův tým se pokusí pošramotit jeho pověst. „Asi se lze nadít lecčehos,“ uvedl Drahoš.

V rozhovoru pro Český rozhlas pak řekl: „Ruské tajné služby mají zájem na tom, aby byl Miloš Zeman znovu zvolen. Nemůžu to dokázat, ale i BIS to připustila ve své výroční zprávě.“ Připustíme-li Drahošem naznačené obavy, v praxi lze účinně kombinovat vypouštění kompromitujících informací s polohou laskavého prezidenta sjednotitele. Bylo by to podobné rozdělení rolí jako doposud. Zeman oficiálně kampaň nevedl, ale zajistilo ji jeho okolí. Nemusel také jít za premiérem Andrejem Babišem, aby mu vyslovil podporu, protože úkolu se ujali Mynář s Nejedlým.

Postoj k migrační krizi a Evropské unii

Důležitá v rozhodování voličů budou i témata, kterých se oba hradní adepti v příštích dvou týdnech chopí. Jedním z nich bude přímočarý hodnotový konflikt mezi příznivci a odpůrci Zemana. Jeho fanoušci i podle Medianu a Kantar TNS vnímají, že se dovede postavit za potřeby prostých lidí. Naopak odpůrci mu vyčítají příchylnost k Rusku, Číně a Babišovi. Zeman ani Drahoš nechtěli o víkendu definovat, jakými dalšími tématy by rádi veřejnou debatu v rámci kampaně opanovali. Nabízejí se nicméně například postoj k migrační krizi a Evropské unii.

Zeman ani Drahoš nechtěli o víkendu definovat, jakými dalšími tématy by rádi veřejnou debatu v rámci kampaně opanovali. Nabízejí se nicméně například postoj k migrační krizi a Evropské unii.

Úřadující prezident se profiluje jako osoba, která se umí vzepřít nápadům z Bruselu a hájí domácí zájmy odmítáním povinného přerozdělování uprchlíků. Pomáhá mu i zkratkovitý způsob prezentace informací na internetu. Ač nechce vystupovat z EU, rezonují jeho slova, že referendu o této otázce by nebránil.

Jeho příznivci se přitom nejvíc rekrutují z řad voličů KSČM, SPD a ANO, které všechny obecné referendum slibují. Vedle toho už nyní Drahošovi odpůrci líčí akademika jako nekritického milovníka EU, jenž otevře hranice běžencům se sklony k terorismu. Přestože povinné kvóty a nelegální migraci odmítá také.

Hrad je třeba provětrat, vzkázal nečekaně Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) předvedl po prvním kole voleb nečekaný manévr. Zopakoval sice, že podpořil a podporuje Miloše Zemana, ale jinak mu vyčetl, co šlo. Řekl, že prezident příliš cílí na Rusko a Čínu, a dodal, že zahraniční politiku určuje vláda, což v případě té jeho značí jasnou euroatlantickou orientaci. A doporučil, aby se Zeman zbavil kancléře Vratislava Mynáře s poradcem Martinem Nejedlým. V neděli 14. ledna uvedl, že svá slova mínil jako vymezení prostoru pro zlepšení.

„Řekl jsem pouze věci, které si myslím, že by mohly pomoct panu prezidentovi k výhře ve druhém kole,“ sdělil LN. Babišovi nic jiného než přimknutí k Zemanovi ani nezbývá, protože v politice postrádá další spojence. Úřadující prezident je jediný, kdo vyzdvihuje zásadu presumpce neviny, a hodlá Babiše jmenovat premiérem bez ohledu na podezření, že se podílel na podvodu při získání dotace pro farmu Čapí hnízdo. Na rozdíl od prvního pokusu o sestavení vlády bude ale ve druhém pokusu požadovat garanci sněmovní většiny.

Dvousečné doporučení

Premiérovo dvousečné doporučení pro Zemanovo zlepšení tak lze číst jako snahu ukázat Hradu, že jeho lokty také mohou být ostré. V případě vítězství Jiřího Drahoše se Babišovo postavení zkomplikuje. Zemanův protikandidát o víkendu uvedl, že by trestně stíhanou osobu ministerským předsedou nejmenoval kvůli reputaci republiky v cizině i kvůli tomu, že obžalovaný premiér nemá kapacity, aby se stoprocentně věnoval svěřenému úřadu. Drahoš by podle svých slov požadoval, aby hnutí ANO ze svých řad vygenerovalo jiný personální návrh.

„Může se to vymstít. Prezident určuje, kdo vládu sestavuje, ve finále je ale důležitý parlament,“ dodal Babiš ke své strategii. Pro Drahoše žádnou radu či návod, jak znásobit volební zisky, nemá, protože ho nepodporuje. Doplnil, že bude komunikovat s kýmkoli, koho si voliči vyberou, a že podle něho Drahošovi podporovatelé využívají tohoto kandidáta, aby získali možnost ovlivňovat politiku. Což je současně zhruba to, co implicitně vyčetl také Nejedlému s Mynářem s tím, že Zeman je k nim nekriticky loajální a pravděpodobně nevidí, co dělají.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček přistoupil k Babišově proslovu nebývale opatrně. „Pan prezident Zeman je s vyjádřením premiéra seznámen. V tuto chvíli ale nebudu reagovat,“ uvedl pouze. Drahoš se nechal slyšet, že nechápe, proč svou kritiku vůči Zemanovým slabinám Babiš nevyslovil již dávno, a jeho nynější mluvnost považuje za součást „politické hry“.

Osud české vlády

Výsledek druhého kola do osudu české vlády výrazně promluví. Dnes, v úterý 16. ledna, se mají poslanci znovu sejít, aby pokračovali v rokování o důvěře Babišově menšinové a jednobarevné sestavě. Žádný jiný sněmovní subjekt s výjimkou hnutí ANO se nechystá vyslovit pro, ale samotné hlasování se může oddálit, protože některé strany chtějí nejprve rozhodnout, jestli dolní komora vydá Babiše s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem k trestnímu stíhání. Jakmile se hlasování o důvěře uskuteční a Babišův kabinet důvěru nezíská, odebere se do demise.

Zeman pak hodlá Babiše znovu pověřit jednáním o sestavení vlády, ale avizoval, že může trvat řadu měsíců, než dojde na jmenování. Hlava státu tak chce vytvořit tlak na další sněmovní strany, aby je přiměla s Babišem se domluvit. Kdyby Zeman ve druhém kole 26. a 27. ledna neuspěl, ztratí ve svém plánu časový komfort. Musel by Babiše i s vládou jmenovat do 8. března, pokud by tento úkol nechtěl přenechat svému nástupci. Jestliže vyhraje, jeho pozice naopak zesílí.

Osmělí ho nejen čerstvý mandát, ale i fakt, že v další pětiletce už by se nemusel na nic ohlížet, protože potřetí kandidovat nelze a mohlo by mu už být jedno, co si kdo o jeho krocích pomyslí. Drahošovo zvolení by vytvořilo opačný tlak. Pohodlněji by se vyjednávalo ostatním stranám v dolní komoře a hnutí ANO by bylo silněji nuceno najít náhradu na post premiéra.

První kolo volby prezidenta ČR

  • Miloš Zeman – 38,56 procenta
  • Jiří Drahoš – 26,6 procenta
  • Pavel Fischer – 10,23 procenta
  • Michal Horáček – 9,18 procenta
  • Marek Hilšer – 8,83 procenta
  • Mirek Topolánek – 4,3 procenta
  • Jiří Hynek – 1,23 procenta
  • Petr Hannig – 0,56 procenta
  • Vratislav Kulhánek – 0,47 procenta
  • Volební účast – 61,92 procenta

Pramen: ČSÚ

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč