Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo školství potřebuje „odveverkovat“

  14:35

Aktualizováno. Dva výrazní kritikové úřadu upozorňují, že v úřadu stále rozhodují lidé, kteří úzce spolupracovali s Josefem Dobešem.

Ministerstvo školství prý proti doporučením Bruselu nepůjde a FinGram zastaví. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Brzy uplynou tři týdny ode dne, kdy ministr školství Josef Dobeš skončil v úřadu. Ačkoli v politických turbulencích posledních hodin není obsazení postu pro ministerského předsedu prioritou číslo jedna, nemělo by být opomíjeno ani v úvahách o možném budoucím vládním uspořádání s ex-veverkami v týmu. Prozatímním pánem úřadu je 1. náměstek Ladislav Němec, Dobešův přítel ze studií, jenž dle informací ČESKÉ POZICE údajně dostal „vzrušující“ nabídku vstoupit do Věcí veřejných. Zřejmě ji odmítl. 

V tíživé situaci pro české školství se ozvali dva výrazní kritikové ministerstva, na němž Dobeš rozvařil nynější bramboračku. Nebývale ostrý komentář napsal ve středu Janek Wagner, šéfredaktor odborného serveru Česká škola. Věnuje se především osobě Jiřího Nantla, o němž se spekuluje, že by i v případě Nečasova vládnutí s odpadlíky kolem Karolíny Peake mohl školství řídit. (Níže aktualizováno o reakci Jiřího Nantla.)

„Jediným řešením pro zastavení destrukce českého školství je očištění vedení ministerstva a jeho přímo řízených organizací od metod, záměrů a osob jakkoli spojených s hyperaktivním psychopatem Josefem Dobešem a stranou Věci veřejné. Jiří Nantl, dosavadní náměstek pro legislativu, patří k aktivním Dobešovým mužům a je třeba důrazně odmítnout jakékoli úvahy o jeho instalaci do ministerské funkce,“ píše novinář Janek Wagner.

Němec a Nantl - osoby nechtěné?

A vyzývá premiéra k okamžitému jmenování nového ministra školství, který nebude jakkoli spojen s Dobešem a Věcmi veřejnými: „Dobeš a jeho lidé, ať už jde o 1. náměstka Němce, náměstka Nantla či šéfa kabinetu Martina Krejzu, musí být okamžitě od řízení rezortu odstřiženi, protože stále zajišťují procesy destruující celý rezort.“

Wagner: Je třeba zabránit pohrobkům Věcí veřejných, aby na projektech nadále parazitovaliPodle České školy vyžaduje ostrý zásah i sekce evropských fondů, kde – citujme – pokračuje „snaha o tunelování v řadě Individuálních projektů národních (IPn), a samozřejmě dodnes není vyjasněn osud skutečného financování z Bruselu. Musíme se smířit s tím, že z více než třiceti Dobešem připravených IPn jich většina skončí v koši a zbývající miliardy školství nevyčerpá. Je ale třeba zabránit pohrobkům Věcí veřejných, aby na těchto projektech nadále jakkoli parazitovali,“ uvádí bez obalu Wagner.

Wagner míní, že nová politická platforma paní Peake chce Nantlovým prosazením kontrolovat desítky miliard ze strukturálních fondů. „Premiér by ale, pokud mu skutečně jde o osud vzdělávání v této zemi, na tento průhledný handl přistoupit neměl,“ uzavírá novinář, který odkazuje i na článek ČESKÉ POZICE o nové vzdělávací společnosti manželů Peakových s názvem Věda nás baví, o.p.s., kterou založili letos v lednu.

Aktualizace. Jiří Nantl zaslal ČESKÉ POZICI reakci na Wagnerova tvrzení, kterou publikujeme v plném znění:
„Útoky pana Wagnera mne velmi mrzí, neboť tento pán se mnou nikdy nemluvil a z toho pohledu je považuji za neférové. Pan Wagner těžko může opravdu znát moji práci na ministerstvu. Navíc mne spojuje s řadou věcí, s nimiž jsem objektivně nikdy neměl nic společného a neměl na ně vliv, jako je například správa strukturálních fondů. Spekulace by měl mít raději dobře podložené, chce-li tímto způsobem vystupovat.
O funkci ministra školství, jak jsem vícekrát uvedl, neusiluji a považuji za normální, aby v této pozici byl stranicky profilovaný politik. Vyjádřil jsem však připravenost jako loajální státní úředník prokázat státu tuto službu, bude-li to nezbytné. Jako úředník resortu jsem respektoval ministra a jeho politiku. Pan Wagner by však neměl předjímat, jak bych se rozhodoval já sám. Pokud bych se opravdu stal ministrem, postupoval bych v řízení resortu konzistentně s názory, které jsou jistě známy poměrně širokému okruhu lidí ve vysokoškolské komunitě, v níž se v různých rolích pohybuji zhruba dvanáct let.“

Wagner pokračoval v požadavku absolutní očisty MŠMT i ve zpravodajství České televize, kde nastínil možnosti odklánění ministerských peněz. „Pokud to Peake Věcem veřejným 1,5 roku tolerovala, tak bych se vůbec nedivil, kdyby to udělala znova, stejným způsobem, jako to udělal Josef Dobeš,“ řekl Wagner v ČT24. „Neslyšel jsem za celou dobu, že by paní Peake kritizovala Josefa Dobeše,“ dodal Wagner, který podal na úřad několik trestních oznámení a podezřelá vznikající „ípéenka“ pečlivě sleduje.

Malá partyzánská výzva do Karmelitské

Před týdnem vyslal do úřadu svou (zřejmě již finální) mailovou e-bombu také někdejší vysoký úředník MŠMT Martin Odehnal v návaznosti na rychlý odchod „poradce“ Josefa Dobeše. „Ponurá estráda tím (doufejme) pro tuto chvíli skončila, naše práce rozhodně nikoli. Odchod jedné přízračné osoby ze scény může jen sotva zamaskovat skutečnost, že je MŠMT ,díky‘ ní nadále zapleveleno lidmi, kteří se na devastaci úřadu tak či onak přeochotně podíleli,“ píše loni odejitý Odehnal.

Odehnal: Shromažďujte evidenci o všech nepravostech, včetně konkrétních jmen jejich aktérůVyzývá zaměstnance k odboji. „Pokud má existovat nějaká šance na to, aby se MŠMT jednou mohlo opět stát institucí nejen funkční, ale i takovou, kde by se slušní, odborně zdatní lidé nemuseli stydět pracovat, bude zapotřebí pomoci každého z vás, na koho se uvedená charakteristika vztahuje. Shromažďujte prosím nadále co nejdůkladnější evidenci o všech nepravostech, ať už se týkají personalistiky, ekonomiky či oblasti veřejných zakázek, a to včetně konkrétních jmen jejich aktivních aktérů,“ dodává bývalý pracovník kabinetu.

Postavy, které musí ze školského resortu odejít sice nejmenuje, ale evidentně myslí třeba Dobešem přivedené poradce i přeplácené poradkyně a pány Hrabánky, Havránky, Kantory, Špeliny, Zelenky, kteří se podílejí na problematických projektech a personální politice ministerstva.

E-mail uzavírá těmito slovy: „Jestliže se totiž nepodaří pohnat nikoho k odpovědnosti, nabydou i všichni příští Dobešové a jejich spolčenci pocitu, že je ,tak nějak‘ všechno dovoleno – že je drzé čelo, žvanivá ústa a teflonový povrch duše nejen nad onen legendární poplužní dvůr, ale i nad neokázalou pracovitost, všestrannou kompetentnost a obyčejnou lidskou slušnost. Přeju příjemné jaro vám všem, k nimž jsem mluvil, a dlouhou řádku bezesných nocí všem těm, o nichž jsem mluvil.“