Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministři NKÚ peníze na nákup vlastního sídla nedali. V Sazce nebude.

  18:39

Vláda na svém zasedání kontrolorům slíbila budovu, jež by se měla uvolnit na konci příštího roku. Budou řešit stejnou situaci jako dnes?

Překvapivé řešení, kam umístit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), vzešlo ze zasedání vlády dnes 27. března. Na něm ministři jednali, zda zajistí finanční prostředky na nákup vlastního sídla NKÚ, jímž měla být budova loterijní společnosti Sazka. A rozhodli, že nedají, protože za současné hospodářské situace si údajně stát nemůže dovolit kupovat další nemovitost. Navíc se prý v Praze díky slučování agend na konci příštího roku uvolní nejméně jedna administrativní budova.

Otázkou je, proč s tímto řešením nepřišel někdo dříve. NKÚ si mohl odpustit zdlouhavé handrkování, shánění kanceláří a organizování výběrového řízení. Kolikrát jen o zajištění kanceláří pro NKÚ jednal sněmovní kontrolní výbor? A jakou roli v tomto rozhodnutí sehrál realitní magnát Radovan Vítek, u něhož jsou nyní kontroloři v nájmu a který veřejně prohlašoval, že je odhodlán v souvislosti s koupí budovy Sazky podat několik trestních oznámení?

Pozornost je nyní třeba věnovat dvěma okolnostem. Za prvé, pokud NKÚ zůstane v nájmu v budově Tokovo v Holešovicích, což je nejpravděpodobnější řešení, bude se vyjednávat o prodloužení dosavadní nájemní smlouvy, jež vyprší letos na konci září. Společnost CPI, které patří Tokovo, nabídla v únoru vedení NKÚ zvýhodněné podmínky nájemního kontraktu – výše nájemného byla stanovena na necelých 16,7 milionu korun. (Dnes kontroloři ročně platí 44 milionů korun.) V dokumentu ale bylo uvedeno, že není právě závazný. Doufejme jen, že se nynější podmínky nájmu nebudou od těch na papíře diametrálně lišit.

Druhou okolností je přislíbená budova. Za dva roky bude po sněmovních volbách a složení kabinetu pravděpodobně naprosto odlišné. A kdo si vzpomene na slib, který dnes dali ministři NKÚ? Můžeme kontrolorům jen přát, aby za dva roky neřešili stejnou situaci jako dnes – v jakých kancelářích usednou.