Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Miroslav Šlouf teprve nabíjí

  11:21

Otec zakladatel SPOZ o pozadí Zemanova comebacku, vnitřní situaci ve straně i o tom, koho vlastně bude volit.

foto:  © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ještě nedávno se pánové kolem prezidenta Miloše Zemana kasali, že jejich Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ) ve volbách získá aspoň deset procent hlasů. Jenže zapomněli na odkopnutého muže, který nyní může stranu přinejmenším rozkolísat – na Miroslava Šloufa, otce zakladatele a hlavního strůjce Zemanova návratu ze vsi do vysoké politiky. Kandidovat do sněmovny jako pražský lídr, jak se mohlo zdát ještě v polovině týdne, nakonec sice nebude, ale ukázal svou sílu. Do kampaně SPOZ vnesl Šlouf nejen nervozitu, ale i hrůzu z toho, co všechno novinářům a veřejnosti poví.

Příkladem je rozhovor pro ČESKOU POZICI, ve kterém Šlouf pochybuje o demokratičnosti strany. Říká, že prezident nemluví pravdu, kritizuje předsedu SPOZ a není si jistý, zda stranu, kterou před čtyřmi lety vydupal ze země, bude vůbec volit. Připustil, že chystá plán, jak dále  vůči vedení SPOZ postupovat. Jeho cílem může být, aby se strana do sněmovny nakonec nedostala.

ČESKÁ POZICE: Od začátku – kdy vypukly problémy mezi vámi a Milošem Zemanem? Při vyhlašování výsledků 2. kola prezidentských voleb, kdy o vaši společnost v Top Hotelu čerstvě zvolený prezident nestál? Řekl vám jako chlap chlapovi, co mu vadí?

ŠLOUF: Ne, ne. Byl jsem řádně pozván do Top Hotelu, dodnes mám schovaný zvací dopis. Přitom jsem se osobně ještě ptal po telefonu pana Mynáře a pana Nejedlého, jestli jsem opravdu zvaný. „Samozřejmě, ty musíš přijít,“ říkali mi. Jenomže něco jiného říkali mně, něco jiného panu prezidentovi. V mezilidských vztazích je nejhorší pomluva, proti tomu se nedá bojovat. Pomluva motivovaná osobním prospěchem je samozřejmě ještě třikrát nebezpečnější.

„V mezilidských vztazích je nejhorší pomluva, proti tomu se nedá bojovat. Pomluva motivovaná osobním prospěchem je samozřejmě ještě třikrát nebezpečnější.“

Víte pane redaktore, když vás nebude mít kolega rád, bude chodit za šéfredaktorem vás pomlouvat. Takto to holt v životě chodí. Šéfredaktorovi jednoho krásného dne nezbude nic jiného, než jednoho z vás vyhodit. Nebo oba. Motivace zmiňovaných pánů? Vliv, moc, peníze.

ČESKÁ POZICE: Pociťoval jste zradu již v průběhu prezidentské kampaně?

ŠLOUF: Rozhodl jsem se nechodit do volebního štábu. Chtěl jsem, aby volby byly o Milošovi, ne o mně. Pomáhal jsem externě. Měl jsem však výhrady. Třeba se mi nelíbilo, že hlavním štábem se stal dům v Loretánské ulici, v podhradí. Líp by SPOZ slušel třeba Nový Smíchov, pro lidi by to bylo dostupnější. Tím, že jsem ve volebním štábu nebyl, začaly se dít za mými zády věci. Ztrácel jsem přehled.

Zeman o Mrázkovi věděl

ČESKÁ POZICE: Kdybyste měl porovnat své zásluhy, zásluhy Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého v předvolební kampani, kdo nejvíce se zapotil?

ŠLOUF: Takovou otázku jsem ještě nedostal. Řeknu vám to takhle. Koncept kampaně jsem minimálně, minimálně pomáhal vytvořit. Řada mých zkušeností se v přípravě a organizace kampaně projevila. Třeba Zemanova návštěva v Londýně u Tonyho Blaira, to jsem organizoval já s kolegy. Když se připravovala Milošova cesta do Vídně za spolkovým prezidentem, zase jsem to organizoval já se svými kolegy. Fakt je, že jsem se tentokrát nestaral o finance, to měl na povel pan Nejedlý. O co přesně se staral pan Mynář, nevím.

ČESKÁ POZICE: To vy jste pana Mynáře s panem Nejedlým seznámil? Jak dlouho se znáte společně?

ŠLOUF: Ano. Pana Nejedlého jsem poznal před osmi lety, představil mi ho jeden kamarád. Nejedlý byl tehdy referentem plynostavu na Kamčatce. Začali jsme spolupracovat, on se živě zajímal o politiku, vykládali jsme. Pokud se týká pana Mynáře, toho znám déle o nějaký ten rok. Cestu návratu Miloše Zemana do politiky jsme naplánovali ve velmi úzké skupince, bez těchto pánů. U začátku vůbec nebyli.

ČESKÁ POZICE: Jak vypadala vaše představa Zemanova comebacku?

ŠLOUF: Prvním krokem bylo otestovat si, jestli Zeman vůbec ještě zaujme veřejnost. Cestovali jsme po republice a ověřil jsem si, že Miloš Zeman má stále velký politický a společenský vliv. To bylo před pěti lety. Pak jsme založili politickou stranu. Před deseti lety jsem si u Miloše ověřoval, jestli chce být prezidentem. On mi říkal: Teď konečně slyším, co je to Šloufův sen. Tak já jsem si konečně svůj sen splnil (smích).

ČESKÁ POZICE: V jaké fázi vašeho plánu nastoupili pánové Nejedlý a Mynář?

ŠLOUF: Postupně přišli. Snažil jsem se široký kolektiv spolupracovníků tmelit. Jezdili jsme spolu na lodě, poslední rok nás bylo už dvacet. Moje zkušenost od dětství je, že na vodě se mohou manželství rozvést, ale že se tam i nacházejí. Vztahy mezi chlapy se mohou rozpadat, ale také upevňovat. Postupně jsme se sbližovali stále víc. Sázel jsem na jejich charakter, na to, že když se věci domluví, budou platit. V politice je důležité dodržovat závazky. Vliv, postavení a peníze to však celé mohou změnit.

ČESKÁ POZICE: Pan Nejedlý tady v sídle vaší firmy s vámi sdílel kancelářské prostory. Slyšel jsem, že jste ho prý vystěhoval ven do průjezdu. Je to pravda?

ŠLOUF: To ne, jen jsem ho požádal, aby se vystěhoval z naší kanceláře. Nechci mít žádné problémy.

„Nepřesvědčoval jsem Remka, aby nekandidoval v prezidentských volbách, jak mi vyčítal pan prezident. To byla zase pomluva!

ČESKÁ POZICE: Kteří lobbisté mají k Martinu Nejedlému blízko? Často se mluví o Tomáši Hrdličkovi.

ŠLOUF: Nejsem s nimi v kontaktu, těžko se mi to hodnotí. S Tomášem Hrdličkou se znám, jsem dost starý na to, abych v této zemi znal spoustu lidí. Znám se třeba i s panem Remkem. Avšak nepřesvědčoval jsem ho, aby nekandidoval v prezidentských volbách, jak mi vyčítal pan prezident. To byla zase pomluva! Nikdy jsem neřekl, že s panem Remkem něco kuju. Přesto pan prezident řekl, že jsem ho zklamal.

ČESKÁ POZICE: Pan prezident byl prý také překvapen obsahem nahrávky, kterou si poslechl v předvolební kampani v rámci debaty pořádané novináři MF Dnes. Na nahrávce jste hovořil vy a František Mrázek. Zeman o vašich kontaktech skutečně nevěděl?

ŠLOUF: Pane redaktore, to jsem se smál, až jsem se za břicho popadal. Pan Zeman věděl a znal, co napsal Jaroslav Kmenta (autor trilogie Kmotr Mrázek – poznámka redakce). Zemana se na mé kontakty ptali už v době, kdy ty knihy začaly vycházet (první díl vyšel v roce 2008 – poznámka redakce). Zeman tenkrát říkal: „Co máte proti tomu Šloufovi? Vyšetřuje ho snad někdo? Provedl něco? To, že se bavil s někým, co s tím mám dělat?“

Pražský převrat

ČESKÁ POZICE: Lídr hnutí ANO Andrej Babiš nedávno na Twitteru napsal, že Martin Nejedlý je „nejvyšší kmotr“. Souhlasíte?

ŠLOUF: Pan Babiš toho napovídá. Třeba dneska mi někdo říkal, že někde pronesl, že nebyl v KSČ, že jen maminka si přála, aby byl ve straně, protože počítala s tím, že to bude Andrej potřebovat pro život. Jasný (smích). Nicméně nejsem s Martinem Nejedlým teď v kontaktu, neumím posoudit. Na druhou stranu způsob, jakým stranu tito pánové řídí... Dělat takové chyby, to je opravdu impozantní.

„Způsob, jakým stranu tito pánové řídí, dělat takové chyby, to je opravdu impozantní.“

Uvedu příklad. Hrad nám v Praze řekl: Dodáme lídra do Prahy.“ Na konferenci měl přijít ministr Zdeněk Žák, ale nikdo nepřišel. Kolegy na konferenci ještě napadlo nominovat jako lídra pražské kandidátky Ringo Čecha. Ten odmítl. Tak jsem byl kolegy vyzván já. Tou dobou už ale Martin Nejedlý na konferenci nebyl. Řekl, ať se o lídra nestaráme, že nám na předsednictvu stanoví lídra. Straníci se urazili. Proto jsem delegátům kývl na jejich výzvu, abych do toho šel. 

ČESKÁ POZICE: Takový scénář vám tedy nevěřím. Myslím, že to byla z vaší strany dopředu velmi chytře promyšlená akce, kterou jste chtěl Hradu ukázat, jakou udělali chybu, když vás hodili po volbách přes palubu. Musel jste vědět, že vás předsednictvo strany zařízne. Celé to na mě dělá dojem, že jste chtěl ukázat, že s vámi prostě nikdo nebude zametat.

ŠLOUF: Stoprocentně ne. Na svých pět vnuků říkám, že to tak nebylo. Teoreticky bych samozřejmě měl terén strany dobře znát, když jsem ji zakládal (smích).

ČESKÁ POZICE: Na což očividně lidé z Hradu trochu zapomněli.

ŠLOUF: Tak myslím, že teď už vědí. Jinak vím, že vyškrtli další lidi pode mnou na kandidátce. Například pana Höniga, který byl dvojkou.

ČESKÁ POZICE: Proč jste v rámci strany z pozice lídra pražské SPOZ sundali Ondřeje Kropáčka, který odvedl v Praze kampaň se sbíráním podpisů pod peticí za zákon o prokázání původu majetku? Pana Kropáčka jste navíc do funkce na jaře doporučil vy, prý vám opravuje automobily?

ŠLOUF: Poslední platbu za opravu auta jsem mu dal právě na této konferenci, bylo to pět tisíc. Způsob jeho práce ve straně? Byl vrchnostenský, nařizující. Nikdo ho nemohl akceptovat. Podle mě ta kampaň neměla smysl. Naopak kampaň za prosazení volby přímého prezidenta smysl měla.

ČESKÁ POZICE: Důležitou roli při tomto přepřažení sil ve vedení SPOZ v hlavním městě sehrál údajně váš syn Ondřej…

ŠLOUF: Žádnou roli nesehrál. Není členem SPOZ, vždycky byl a zůstal sociálním demokratem. Čestné slovo. Ondřej je právník a je prokuristou v mé firmě, tak ať pracuje.

ČESKÁ POZICE: Jak budete proti vyškrtnutí z kandidátky vůči vedení strany postupovat?

ŠLOUF: Mám dost práce. Jak někteří obchodníci zjistili, že jsem politiku omezil, deset dvanáct hodin denně jsem teď měl opravdu co dělat. Pokud se ovšem nebavím s novináři (smích).

ČESKÁ POZICE: Nevěřím! Co je teď váš plán?

ŠLOUF: Sílí hlasy ze strany delegátů, že je potřeba se vyhranit proti zásahům shora. Počkáme, koho co napadne, kdo nám co poradí. A můj osobní plán? Na to odpovídám bonmotem Napoleona: „Když vám řeknu svůj plán, už to není plán.“ Řekněme tedy, že nějaký plán mám!

ČESKÁ POZICE: Ještě v nějakých krajích se stalo, že předsednictvo zasáhlo do kandidátní listiny?

ŠLOUF: Třeba v Královéhradeckém kraji byla vytvořena kandidátní listina tak, že seznam sestavilo celostátní předsednictvo, aniž by vůbec před tím proběhla krajská konference, která by kandidátku sestavila. (Předsednictvo SPOZ v pátek dále sundalo z pozice lídra plzeňské kandidátky místopředsedkyni Ditu Portovou. Když jsme přicházeli na rozhovor, zrovna opouštěla Šloufovu kancelář - poznámka redakce.)

„Mám samozřejmě nejblíže k našemu programu, ale pokud vedení SPOZ bude pokračovat v současném trendu, tak fakt nevím, jestli dám zemanovcům hlas.“

Včera, dnes a zítra

ČESKÁ POZICE: Vratislav Mynář vždy říkal, že chce ze Zemanovců vybudovat lepší sociální demokracii. Vypovídá o takové snaze současný stav uvnitř SPOZ?

ŠLOUF: Jeden z hlavních důvodů, proč jsem kývl na kandidaturu, byl marasmus v této zemi. Jsem už starší člověk a jsem toho názoru, že každý, kdo něco umí, by měl přiložit ruku k dílu, aby ten marasmus zmizel. V tuto chvíli fakt nevím, koho budu volit. Mám samozřejmě nejblíže k našemu programu, ale pokud vedení strany bude pokračovat v současném trendu, fakt nevím, jestli dám Zemanovcům hlas.

ČESKÁ POZICE: V době březnového sjezdu se spekulovalo, že strana je dlouhodobě rozštípnuta sporem mezi vaším křídlem a skupinou podnikatele Zdeňka Zbytka. Je tomu stále tak?

ŠLOUF: Spor s panem Zbytkem vyvrcholil na předcházejícím sjezdu. Svár spočíval v tom, že pan Zbytek si hodlal ve straně udělat silnou pozici. Podívejte se, kolik bývalých vojáků a důstojníků je ve straně na různých pozicích. Při tom používal naprosto unfair metod. Rozesílal v noci všem emaily, ve kterých popisoval neskutečné věci o mé osobě. Nebyla to pravda. Ty bombarďáky bombardovaly pozice velmi usilovně. Pravda je, že tehdy byl pan Zbytek poražen, zůstal ve své baště na jihu Čech a od té doby nezastává ve straně žádné pozice.

ČESKÁ POZICE: Jakou roli ve straně zastává předseda Zdeněk Štengl?

ŠLOUF: Přece předsedu (smích). Když ho vidím v televizi, slyším v rádiu nebo čtu v novinách, jsem z toho smutný. Ideálním předsedou SPOZ by byl Radek Augustin (dnes šéf Úřadu vlády – poznámka redakce).    

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte dosavadní působení prezidenta Zemana?

ŠLOUF: Jsem řádný občan, prezidenta zaprvé vůbec nehodnotím, zadruhé vůbec nekritizuji.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na Rusnokovu vládu a okolnosti jejího vzniku?

ŠLOUF: Líbí se mi. Znám ty ministry, vím, co umějí. Jen menšinu jich neznám. Vážím si práce vlády. Myslím, že to byl plán prezidenta. Ne Mynáře a Nejedlého, kteří většinu ministrů znali ode mě.

ČESKÁ POZICE: Není pro prezidenta škoda, že v ČSSD se tluče křídlo Bohuslava Sobotky s táborem Michala Haška, který v uvozovkách udělá Zemanovi, co mu uvidí na očích?

ŠLOUF: Sociální demokracie nemůže být jednotná, jako nemůže být jednotná ODS. Nevím, jestli Michal splní Milošovi, co mu vidí na očích, neúčastním se jejich jednání. Jsem odkázaný jen na vás novináře.

„Pan Tvrdík byl můj největší personální omyl, kterého jsem se kdy dopustil.“

ČESKÁ POZICE: Co se mohlo řešit na tajné schůzce Jaroslava Tvrdíka, Martina Nejedlého, Jeronýma Tejce a Michala Haška v hotelu Augustin? Prý víno…

ŠLOUF: Víno, ženy, zpěv? Pan Tvrdík byl největší personální omyl, kterého jsem se kdy dopustil. Byl jsem jedním z těch, kdo ho Zemanovi doporučoval na post ministra obrany. Od té doby, co vyzmizíkoval z vlády, jsem ho neviděl.

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k tomu, co teď říkáte na adresu prezidenta a jeho nejbližších spolupracovníků, nebo co říkáte na tvorbu kandidátních listin, máte pocit, že SPOZ je skutečně demokratická strana?

ŠLOUF: Do těchto dnů jsem si to myslel. Teď už skoro ne. Když jsme stranu vytvářeli, měli jsme velmi málo času. Chtěl jsem stranu budovat podobně jako Miroslav Kalousek TOP 09 – tedy shora. Abychom stanovili vedení kandidátek, doplnili je na příslušný počet, šli do voleb. Na základě podílu na přípravě voleb pak budovat stranu – tedy svým způsobem budovat stranu shora. Dohodli jsme se na tom. Za týden jsem si přečetl Zemana, jak říká, že budeme budovat stranu zdola. Neuvěřitelný guláš! Myslel jsem, že se zblázním. Tím se totiž kraje začaly hned na počátku hádat o neexistující pozice, což sebralo straně v roce 2010 ve volbách mnoho sil.

ČESKÁ POZICE: Miloše Zemana jako politika znáte jako nikdo jiný v této zemi. Víte o jeho silných stránkách, ale i o jeho slabinách. Ať už vaše akce v pražské SPOZ dopadla jakkoli, ukázal jste, že ve straně máte sílu a máte recept, jak Zemana a jeho „podhradí“ zasáhnout. To se za dobu, co je Zeman prezidentem, nikomu z politických konkurentů nepovedlo. Je to návod, jak na něho?

ŠLOUF: Jste mi připomněl jeden zajímavý film Včera, dnes a zítra. Určitě s nikým ze SPOZ nebudu soupeřit.

ČESKÁ POZICE: Mosty mezi vámi a prezidentem jsou momentálně spálené. Je nějaká cesta, jak váš letitý vztah a přátelství restartovat?

ŠLOUF: Vědec Einstein říkal: „Všechno je relativní.“ (Smích.) 

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...