Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek si naběhl na Topolánkovu a Kalouskovu minu

  23:07

V roce 2007 prosadili tehdejší premiér a ministr financí opatření, které geniálně rozděluje společnost.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Příští volby ukážou, jak účinná byla mina Mirka Topolánka a Miroslava Kalouska, kterou v roce 2007 nastražili do všech budoucích volebních plánů levice. Jedná se zejména o odečitatelné paušály pro živnostníky a rovnou daň. Když se k tomu přidá nízká sazba důchodového pojištění pro OSVČ, jde bezesporu o opatření, kterým geniálně rozdělili společnost.

Těžko posoudit do jaké míry je tato úprava „spravedlivá“. Daňové paušály spolu s rovnou daní způsobily v praxi to, že naprostá většina živnostníků neplatí legálně daně z příjmu buď vůbec žádné, anebo tak malé, že podvody na příjmové dani se prostě přestaly vyplácet. Příjem státního rozpočtu z daně z příjmu fyzických osob sice prakticky neklesl, převážně však pochází od zaměstnanců. Nízká sazba důchodového pojištění živnostníků vytváří velké tlaky na stabilitu důchodového účtu nyní a může způsobit sociální napětí v budoucnu, kdy mnozí dnešní OSVČ budou překvapeni tím, jak nízký důchod jim bude přiznán.

Jan Mládek to řekl možná férově, ale neprosto netakticky. Možná si neuvědomil, že v Česku je skoro milion živnostníků.

V každém případě si živnostníci na všechna tato opatření rychle zvykli a to, že by se věci mohly vrátit do starých kolejí, se jim rozhodně líbit nebude.

Z tohoto hlediska se může jevit právě skončený sjezd ČSSD jako pokus o sebevraždu v přímém přenosu. Stínový ministr Jan Mládek to řekl možná férově, ale neprosto netakticky. Zahájil útok na sociální postavení živnostníků. To, že je nepřímo nazval parazity, byla už fatální chyba a je celkem lhostejné, zda měl věcně pravdu či nikoliv. O takové nahrávce na smeč si mohla Nečasova vláda nechat jen zdát. A trapný pokus předsedy ČSSD Sobotky a později i Mládka věci uhladit tomu jen přidal.

Mládek si možná neuvědomil, že v Česku je skoro milion živnostníků, jejich rodinné příslušníky nepočítaje. Pro ně může Mládkův nápad znamenat ztrátu takových 10 tisíc korun měsíčně, a to si těžko nechají dobrovolně líbit. A bez jejich hlasů si levice o parlamentní většině může nechat jen zdát.

Takže velká chyba pane Mládku, velká chyba.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...