Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mluvící Želé alias Jan Fischer opět na scéně

  7:36

Bývalý premiér Jan Fischer dal najevo, že je k dispozici „velmi dospělému člověku“, premiérovi Jiřímu Rusnokovi.

Expremiér Jan Fischer byl na webu Želé na Hrad zobrazen jako gumový medvídek. foto: © repre, www.zelenahrad.czČeská pozice

Jsou věci, na něž je třeba upozornit. Třeba na takový rozhovor z webu iHNed.cz, v němž hovoří Jan Fischer, expremiér a někdejší prezidentský kandidát, o uskutečněném setkání s novým ministerským předsedou Jiřím Rusnokem. Prý šlo jen o předávání mouder (zkušeností) z doby vládnutí Fischerovy úřednické vlády a Fischer, tento „Honza z chalupy“, zatím ještě žádnou nabídku na ministrování od Rusnoka nedostal.

Fischerovy dnešní odpovědi pro HN jsou další kapitolou do jeho nekonečné virtuální učebnice o tom, jak mluvit, zalíbit se a nic vlastně neříci. Třeba floskule: „Člověk má vždycky každou nabídku zvážit.“ Nebo opatrnické vyjádření: „Kdybych takovou nabídku hypoteticky dostal, tak bych tak činil.“ Nicméně ohebný Fischer, jemuž se v předvolební antikampani dostalo přiléhavé přezdívky Želé, tentokrát trumfnul i sám sebe. A to v odpovědi na otázku, zda Fischer dával Rusnokovi nějaké rady při jejich páteční schůzce.

Jan Fischer v akci: „Jiří Rusnok je velmi dospělý člověk...“ Dostane funkci ve vládě?„Jiří Rusnok je velmi dospělý člověk. On mě tam nezval proto, abych mu dával rady, ale abych se s ním podělil o zkušenosti... Čili nešlo o rady, šlo o zkušenosti,“ uvedl expremiér, jenž vládl České republice mezi roky 2009 a 2010. Kdo by si myslel, že existují jen lidé nedospělí, kteří pak jednoho dne dospějí, a jsou z nich tedy dospělí, budiž poučen, že jsou ještě jacísi nadlidé – zřejmě ti, kteří právě rozdávají dobře honorované funkce a jimž se říká „velmi dospělí“.

Shrňme si jen pár životních ohybů inženýra Fischera; mlžení kolem členství v KSČ už ani blížeji zmiňovat nebudeme. Po odchodu z postu předsedy vlády říkal, že v politice nenašel zalíbení, ale brzy se pak ve své knize sám „nabídl“ k dalšímu politickému angažmá. Nakonec vstoupil i do prezidentské kampaně, kde nejprve kritizoval Zemana, ale před druhým kolem takříkajíc fischerovsky uhnul, protože se „situace změnila“, a podpořil jej místo Karla Schwarzenberga, takže se k němu obrátili zády i členové vlastního týmu.

Jak ČESKÁ POZICE upozornila, Fischerovi nevadily ani peníze od šéfa vymahačské firmy, a v lednu sám jako exkomunista z let 1980 až 1989 pokřtil brožuru o bojovnících proti komunismu, kdy mezi své inspirativní zdroje zařadil Václava Havla, kardinála Josefa Berana, filozofa Jana Patočku a popravenou Miladu Horákovou...

Honzo, neschovávej se, je tu funkce!

Nyní je na obzoru nová funkce, post ministra financí, ministra bez portfeje či dokonce post vicepremiéra! A náš Honza, který rozumí makroekonomii i statistice, je opět k dispozici. A dá se říci, že v první řadě. Jeho názor na hypotetické kolegy ve vládě, kteří zatím nemohou budit u soudných občanů extra velké nadšení, se též pochopitelně nemáme šanci dozvědět.

„Rozhodně nad nimi nebudu dělat kádrovou úvahu. Uvidíme, co budou považovat za priority. To by bylo předčasné,“ řekl Fischer serveru iHNed.cz. Ani se nedozvíme, zda jde o vládu odborníků, nebo přátel Miloše Zemana: „Myslím, že to je především sestava, kterou si Jiří Rusnok vybral. Je to rozhodnutí pana premiéra. Nechci hodnotit, kdo má blízko k Miloši Zemanovi. Ostatně to dobře ani nevím.“ Inu, vědecká a analytická mysl hodná premiéra.

Dá se říci, že jeden úřednický premiér v rodící se vládě stačí. Jan Fischer by měl případnou nabídku raději i včas odmítnout, couvnout, poněvadž – jak tušíme – kdo ví, co již může být v Česku považováno za korupci a třeba i odměnu za to, kdože podpořil v druhém kole prezidenta Zemana.

Související články ČESKÉ POZICE:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!