Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MMF: Na záchranu světa před krizí nemáme dost peněz

Evropa

  9:38

Připravenost přispět na globální finanční stabilitu prostřednictvím měnového fondu vyjádřily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika.

Pokud se zhorší stav globální ekonomiky, nebude mít Mezinárodní měnový fond dostatek peněz na to, aby vyhověl všem potřebám států na poskytnutí půjček. „Důvěryhodnost fondu, a z toho pramenící efektivita, závisí na schopnosti čelit nejhorším scénářům,“ uvedla o víkendu šéfka MMF Christine Lagardeová v akčním plánu určeném pro řídící výbor fondu.

MMF má v současné době k dispozici na půjčky 384 miliard dolarů. Tato úvěrová kapacita se nyní zdá být dle Lagardeové dostatečná, avšak bledne ve srovnání s případnými finančními potřebami problémových zemí a dalších případných postižených v důsledku krize.

Eswar Prasad, profesor z americké Cornellovy univerzity, na dotaz agentury Bloomberg slova Lagardeové potvrdil. Zároveň připomněl, že současná hospodářská a politická situace rozvinutých ekonomik prakticky vylučuje, že by mohly tyto země zdroje MMF posílit.

Nadějí by se tak pro Mezinárodní měnový fond mohlo stát uskupení BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Minulý čtvrtek ve společném prohlášení uvedlo, že se nebrání „přispět ke globální finanční stabilitě prostřednictvím MMF a dalších mezinárodních finančních institucí“.

Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan však o víkendu mírnil optimistická očekávání. Podle něj je příliš brzy na to, aby BRICS mohlo hovořit o konkrétní formě podpory Evropě. Tamní zadlužené státy prý budou muset nejprve zavést opatření, jimiž MMF podmínil další zvýšení objemu záchranného balíku.

MMF se zatím podílel na půjčkách zadluženému Řecku, Irsku a Portugalsku, a to v koordinaci s Evropskou unií. O víkendu vyjádřilo vedení fondu připravenost přispět k vyřešení problémů eurozóny s dluhovou krizí. Pracuje proto na vytvoření nové úvěrové linky, která by byla k dispozici při potížích s krátkodobou likviditou.