Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Mynářův výdělek snů

  9:41
Hradní kancléř tvrdí, že si na strašnickou vilu vydělal prodejem firmy, která se zabývala odpadovým hospodářstvím. Prezident Miloš Zeman svého kancléře zatím podporuje. Právě stomilionová transakce uzavřená v roce 2001 ale může protahovat Mynářovu prověrku u Národního bezpečnostního úřadu, o kterou však již požádal v prosinci 2013.

Mynář Vratislav foto: Česká pozice

V ideálním světě Miloše Zemana by nebylo politika, u kterého by – díky zákonu o prokazování původu majetku – vyvstávaly otazníky nad původem bohatství. Jenže realita je jiná. Inkriminované zákonné prostředky pro efektivnější boj s korupcí stále neexistují (ministerstvo financí v lednu předloží návrh zákona do vlády). Je to právě hlava státu, kdo po přijetí legislativy volá a dlouhodobě vyzývá politiky k „svlečení donaha“. Paradoxní je, že Zemanův kancléř Vratislav Mynář odmítá veřejně sdělit výši svého jmění.

Svlékat se nebudu

„Mé majetkové poměry jsou obecně známé a jsem s nimi spokojený. Není co tajit. Nevidím ale důvod, abych se nechal honit novináři, kteří mě nutí odhalovat se donaha, a dával jim papíry o tom, co jsem provedl a neprovedl,“ řekl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Přitom pokud nemá obavu o zisk bezpečnostní prověrky u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), nemá se vskutku za co stydět.

Kapitola Sita

Jeho podnikatelská minulost ukazuje, že nejde o „obyčejného vlekaře“ z jihomoravských Osvětiman (zde vlastní skiareál a penzion), nýbrž o byznysmena, který obchodoval s významnými nadnárodními korporacemi a vydělal stovky milionů korun.

Sám Mynář sice firmu popisuje jako obyčejný „start-up“, ale propletenec dceřiných společností, v nichž nebyla RCP vždy stoprocentním vlastníkem, celý obchod znepřehledňuje.

Píše se rok 1997 a ambiciózní třicetiletý podnikatel Vratislav Mynář se dostává do brněnské firmy RCP – Recycling park zabývající se odpadovou a vodohospodářskou činností. Stává se členem představenstva a přes společnost P. F. Invest i akcionářem. Mynář se zde setkává s několika svými známými a obchodními partnery – například se zakladatelem RCP Recycling park a budoucím sponzorem Mynářových politických aktivit Vladimírem Pavlíkem nebo kamarádem exministra Ivana Langera (ODS) Ivanem Kyselým. Součástí společnosti RCP je dalších osm firem roztroušených po celé Moravě.

Sám Mynář sice firmu popisuje jako obyčejný „start-up“, ale propletenec dceřiných společností, v nichž nebyla RCP vždy stoprocentním vlastníkem, celý obchod znepřehledňuje.

Výdělek ve stovkách milionů

O Mynářovu společnost pak na přelomu milénia projeví zájem francouzský gigant Suez Environnment. Stěžejní moment nastává v roce 2001. Akcionáři se rozhodnou firmu RCP Recycling park prodat belgické společnosti Européene de Services, spadající pod francouzský Suez. Firma posléze mění název na Sita Moravia a postupně fúzuje (včetně svých osmi dceřiných firem) s novou „matkou“.

Dnes Mynář transakci označuje za životní obchod, na kterém vydělal stovky milionů. Právě tyto peníze prý použil na křiklavě výhodný nákup strašnické vily.

Vratislav Mynář na rozhovor pro ČESKOU POZICI přistoupil v momentě, kdy se ho list dotazoval právě na jméno firmy, díky jejímuž prodeji vydělal peníze na loňský nákup vily.

Prezident Zeman totiž uvedl, že Mynáře kvůli podezřelému realitnímu obchodu neodvolá, s odůvodněním, že kancléř si na dům vydělal díky prodeji svého podílu ve firmě se 600 zaměstnanci.

Start-up podle Mynáře

Jedinou společností, která se počtem zaměstnanců blížila alespoň trochu tomuto číslu a v jejíchž orgánech figurovalo Mynářovo jméno, byla firma Sita Moravia. „Byl to takový start-up, který souvisí s mým podnikatelským životem. Byla to firma podnikající v ekologii,“ uvedl nejdříve Mynář. V další odpovědi potvrdil, že šlo o zmiňovanou společnost Sita Moravia.

Byl to takový start-up, který souvisí s mým podnikatelským životem.

Na dotaz, kolik na prodeji francouzskému Suezu vydělal, odpověděl vyhýbavě: „Říkám, že jsem nebyl jediným společníkem a nemohu takové věci uvádět, neboť je to součástí obchodního tajemství. Mohu pouze potvrdit, že řádově se prodej pohyboval ve stovkách milionů.“

Z dokumentů dostupných v obchodním rejstříku lze vyčíst, že v době Mynářova spoluvlastnictví firmy Sita Moravia (před tím pojmenované jako RCP – Recycling park), skupina firem včetně osmi „dceřinek“ vlastnila aktiva až ve výši 300 milionů korun.

Po zfúzování a začlenění do skupiny Sita čítaly bývalé Mynářovy firmy 338 zaměstnanců. Toto číslo se sice liší od Mynářových 600, avšak je zřejmé, že kancléř se před prezidentem odvolával právě na tuto firmu. Francouzský obr Suez, kterému Mynář a jeho partneři prodali svůj „start-up“, působí ve více než třiceti zemích šesti kontinentů. V Evropě představuje přední společnost v oblasti likvidace odpadu. Suez zaměstnává přes 57 tisíc zaměstnanců.

NBÚ se zajímá

Kancléř v rozhovoru pro ČESKOU POZICI potvrdil, že se o jeho podnikatelskou kapitolu se Sitou Moravia zajímá NBÚ kvůli prověrce. Na dotaz, jestli právě tato transakce není brzdou pro zisk prověrky (Mynář o ni zažádal v prosinci 2013, dosud ji však nezískal, přitom standardně proces trvá maximálně devět měsíců), kancléř stručně uvedl: „Prověřují záležitosti 20 let zpět. Tudíž i na tuto firmu se mě ptali.“

Při předávání potřebných dokumentů na NBÚ koncem roku 2013 Mynář sdělil, že vyplnění dotazníků bylo velice náročné. „Předávání fyzicky trvalo tři hodiny a je to téměř 500 dokumentů za 20 let mého osobního i profesního života,“ pronesl. Při pohledu do lejster souvisejících s transakcí Sita Moravia je to právě tento obchod, který je velmi komplikovaný. V případu se objevuje řada dceřiných firem, spolumajitelů a finančních operací. Lze předpokládat, že odborná kontrola těchto dokumentů bude krajně komplikovaná.

Jak se prodávala firma RCP Recycling park

1992 – Kolem podnikatele Vladimíra Pavlíka, kamaráda Vratislava Mynáře, vzniká v Brně firma RCP Recycling park. Zabývá se odpadovým hospodářstvím.

1997 – Novým spolumajitelem se stává firma P. F. Invest, za níž stojí Vratislav Mynář. RCP Recycling park s. r. o. se přeměňuje na akciovou společnost. Mynář je zvolen členem představenstva, Pavlík jeho předsedou. Součástí společnosti RCP Recycling park je balík dalších osmi firem.

2001 – Milník v Mynářově podnikatelské kariéře. Firmu RCP Recycling park s obchodními partnery prodává belgické společnosti Europeene de Services spadající pod francouzského odpadového a vodohospodářského obra Suez Environnement.

2002 – RCP Recycling mění jméno na Sita Moravia a v rámci České republiky je společnost zařazena do skupiny Sita CZ (ta patří zmiňované belgické firmě, jež spadá do Suezu). Součástí fúze je i osm dceřiných firem spadajících původně pod RCP Recycling park.

2003 – Vratislav Mynář opouští představenstvo Sita Moravia.

2014 – Kancléř prezidenta Mynář kupuje ve Strašnicích vilu za 5,5 milionu. Transakci před prezidentem Milošem Zemanem obhajuje penězi, které vydělal na prodeji RCP Recycling park.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!