Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Myšák Paroubek

  19:00

Budoucí sídlo ČSNS 2005, kam míří Jiří Paroubek, vlastní firma Eukaryota blízká Romanu Janouškovi.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Centrálou ČSNS 2005 by se po vstupu Jiřího Paroubka měly dle informací ČESKÉ POZICE stát kanceláře v jednom z domů v Praze 5. Nejde však vůbec o obyčejný ani nezajímavý objekt. Jak totiž vyplývá z informací v katastru nemovitostí, patří společnosti Eukaryota. Tato firma se v médiích objevila teprve nedávno, když koupila luxusní mezonet v pražské Myšák Gallery. A v souvislosti s ní se objevuje i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška.

Informaci, že by se do kanceláří v Radlické ulici č. 58 měla uchýlit stranická centrála národních socialistů po Paroubkově vstupu do partaje, potvrdil ČESKÉ POZICI předseda ČSNS 2005 Karel Janko. Lze očekávat, že s Paroubkem na palubě budou cíle ČSNS 2005 velkolepější než doposud, a tomu bude nutné přizpůsobit i zázemí strany.

Souhra náhod?

Členy dozorčí rady společnosti Eukaryota jsou Tomáš Raška a Jan Koťátko, majoritní akcionáři investiční skupiny Natland Group, bývalého 70procentního majitele fotbalové Slavie. (Natland Group svůj podíl na začátku srpna prodala exministru dopravy Aleši Řebíčkovi, který nyní vlastní 98 procent akcií nejstaršího tuzemského fotbalového klubu.) Ve vlastnictví Natland Group je i stavební a developerská společnost Prominecon, bývalý Navatyp. U posledně jmenované společnosti se spekuluje, že k ní měli blízko pražští kmotři ODS Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek.

Vraťme se k firmě Eukaryota. Jak ČESKÁ POZICE podrobně analyzovala již dříve, Eukaryota je majitelem bezmála třísetmetrového bytu v exkluzivním komplexu Myšák Gallery ve Vodičkově ulici v centru Prahy. Spekuluje se, že skutečným majitelem této prvotřídní rezidence je šedá eminence pražské politiky, lobbista a podnikatel Roman Janoušek. Mimo jiné zakladatel společnosti Medea Kultur, která v tomto komplexu vlastní další tři byty.

Eukaryota a Radlická č. 58

  • Eukaryota vznikla v listopadu 2009. Sídlí v Praze na Žižkově a jediným akcionářem firmy je kyperská společnost First CEE Private Partners Limited. Jedinou členkou představenstva Eukaryoty je 28letá Petra Janáková, která dle aktuálních informací z obchodního rejstříku sedí ve vedení dalších 145 společností.
  • Dům v Radlické ulici č. 58 patřil původně Praze 5. Radnice městské části jej v listopadu 2006 prodala za 18 milionů korun akciové společnosti Subterra. Prodej spadal pod tehdejšího starostu Prahy 5 Milana Jančíka (ODS). Později přešla nemovitost do vlastnictví firmy Eukaryota.

Vydáme-li se do říše spekulací, mohl by nám ze spojení Paroubkova projektu ČSNS 2005 a domem ve vlastnictví společnosti Eukaryota vyjít zajímavý vzorec: pražský podnikatel a lobbista Janoušek by rád získal stranického spojence v levicové části politického spektra. Podpoří proto Paroubkovu ČSNS 2005, novou stranu, která by teoreticky mohla oslabit ČSSD, ale také by se mohla stát jejím důležitým politickým partnerem. Jelikož je pravděpodobné, že příští volby do sněmovny vyhraje ČSSD, k vytvoření vlády bude potřebovat koaličního spojence. A taková ČSNS 2005 by mohla být oním jazýčkem na vahách. Realita bude samozřejmě mnohem jednodušší a – jako vždycky – půjde spíše jen o souhru náhod.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.