Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Na bilaterální setkání teď není čas

  8:43
Export z České republiky do Spojených států amerických loni vzrostl o celých 13 procent. České firmy se dokážou na americkém trhu lépe uplatnit, říká v rozhovoru současný velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič.

Petr Gandalovič foto: ODSReprofoto

Petr Gandalovič se v rozhovoru mimo jiné vyjadřuje k diskutované otázce nové budovy českého velvyslanectví v USA: „Projekt stavby nové budovy se bohužel ukázal být příliš ekonomicky náročný. Ministerstvo zahraničí se proto rozhodlo zpětně vrátit k původní myšlence, kterou je částečná rekonstrukce budovy, která už technicky nevyhovuje.“

LIDOVÉ NOVINY: Ve Spojených státech vrcholí kampaň před listopadovou volbou nového prezidenta. Můžete popsat atmosféru, která v USA momentálně panuje?

GANDALOVIČ: Předvolební kampaň je vždycky emotivní. Letošní volby jsou ale nepochybně ještě emotivnější, než byla většina voleb v minulosti. Příčina je především v charakteru vnímání jednoho z kandidátů. A rovněž je to dáno tím, že končí druhé období současného prezidenta, tudíž i na demokratické straně bylo potřeba vybrat nového kandidáta. Ukázalo se, že ta soutěž mezi demokraty byla také poměrně napjatá.

LIDOVÉ NOVINY: Jak moc je americká společnost před volbami rozdělená?

Otevírá se samozřejmě znovu otázka držení zbraní, migrace – respektive legalizace některých skupin imigrantů, především dětí, které jako malé přišly do USA. To jsou hodnotové otázky, které tím, jak se posouvají do roviny legislativní, společnost rozdělují.

GANDALOVIČ: Volby pokaždé společnost rozdělí, to je jejich podstata. V současné chvíli se v americké společnosti objevuje celá řada šrámů, které jsou důsledkem minulých let. Ať už jde o ekonomickou krizi a její rozdílné dopady na různé vrstvy obyvatel, nebo o postupný proces přijímání nových hodnot a jejich včleňování do legislativy. Tím myslím věci, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví, otázky zdravotní reformy a podobně. V těchto tématech se za poslední léta debata posunula od vyhrocené diskuse přes legislativní proces až na úroveň rozhodnutí Nejvyššího soudu, čímž se v podstatě ta debata uzavřela. Otevírá se samozřejmě znovu otázka držení zbraní, migrace – respektive legalizace některých skupin imigrantů, především dětí, které jako malé přišly do USA. To jsou hodnotové otázky, které tím, jak se posouvají do roviny legislativní, společnost rozdělují. Protože ti, kteří s nimi nesouhlasili, se s tím tak jednoduše nesmiřují. Vidí to jako třeba důsledek určité levicové revoluce a podobně. To jsou emoce, na kterých potom kandidáti získávají své hlasy. Společnost je takovými emocemi zasažena, a tím pádem je ve volbách podstatně rozdělenější.

LIDOVÉ NOVINY: Velvyslancem v USA jste pět let. Jakou proměnou za tu dobu prošly vztahy Prahy a Washingtonu?

GANDALOVIČ: Podle mě se neproměnily, vždycky byly dobré. A věřím tomu, že jsme dokázali jejich úroveň udržet. Nelze očekávat, že budeme pokaždé vstupovat do NATO, diskutovat o umístění radaru nebo o zrušení víz. To nejsou věci, které by ještě dneska byly na stole. A vlastně je to dobře, protože chceme být USA normálním partnerem a ne tím, kdo musí překonávat nějaké překážky. Chceme plnit roli smysluplného partnera, na kterého se Spojené státy mohou spolehnout. A to ve věcech, které umíme – jako je třeba naše vojenské angažmá v zahraničních misích nebo důraz, který klademe na lidská práva.

LIDOVÉ NOVINY: A jaký z toho máme profit v ekonomické oblasti?

GANDALOVIČ: S tím jsem velmi spokojený. Když se podíváte na statistiky, tak jen za rok 2015 vzrostl náš export o 13 procent. To je myslím doslova „skokan roku“. Výsledek je dán jednak zvýšenou aktivitou amerických investorů v České republice, kdy to, co tady vyrábějí, vozí do USA jako subdodávky, a podobně. Ale je to i zvýšenou aktivitou našich firem, které se dokázaly na americkém trhu prosadit. Překonaly takový ten ostych z toho, že jde o náročný a vzdálený trh. Myslím, že je to správná cesta, a věřím, že se bude dále rozvíjet.

LIDOVÉ NOVINY: Ve kterých odvětvích se mohou naše firmy v USA prosadit?

Jedním z velmi úspěšných konečných produktů jsou malá sportovní letadla. Říká se, že v USA je každé čtvrté malé sportovní letadlo, takzvaný ultralight, vyrobené v Česku.

GANDALOVIČ: Jsme průmyslovou zemí, takže může jít o automobilový nebo letecký průmysl. Jedním z velmi úspěšných konečných produktů jsou malá sportovní letadla. Říká se, že v USA je každé čtvrté malé sportovní letadlo, takzvaný ultralight, vyrobené v Česku. Takže to je důkaz, že v oblasti strojírenství a velmi pokročilého průmyslu máme svoji šanci. V současnosti se ve Spojených státech rozvíjejí naše IT firmy, což není tak úplně vidět, protože v řadě případů je to v oblasti služeb, nikoli zboží. A v řadě případů to je tak, že ty firmy tam mají svoji základnu, ale množství svých produktů vyvíjejí v České republice.

LIDOVÉ NOVINY: Hovoří se o možném vstupu mladoboleslavské Škody na americký trh. Jak moc je podle vás reálný?

GANDALOVIČ: Nejsem odborník na automobilový průmysl, ale jsem přesvědčen, že Škoda je vynikající produkt. Jak znám americký trh evropských vozů, není malý. Volkswagen tam má významné postavení, stejně tak Volvo a celá řada dalších evropských značek. Věřím tomu, že automobily od Škody by se po přenesení do Spojených států prosadily. Ať už zmíním Superb, nebo třeba připravovaný vůz SUV. Ale zase nejsem naivní a vím, že je s takovým krokem spojeno množství marketingových, legislativních a dalších věcí, které se promítnou do konečné ceny. Na to nejsem expert. Každopádně bych si to přál. Celá ta léta mi bylo líto, že jsme museli používat americké nebo německé vozy pro náš zastupitelský úřad, že jsme nemohli mít škodovky. Ale uvidíme, třeba se to podaří.

LIDOVÉ NOVINY: ČEZ loni zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, do nějž byl přihlášen i americký Westinghouse. Má být vypsána zcela nová soutěž. Snaží se vás kvůli ní Američané kontaktovat?

GANDALOVIČ: Situace je dnes taková, že české ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvalo potenciální zájemce, aby se vyjádřili, zda budou ochotni a schopni se toho případného nového tendru zúčastnit. Westinghouse se svojí účastí počítá. Bude nepochybně záviset na formulaci nové soutěže. Jestli to bude čistě dodávka na klíč, kdy firma dodá jen technologii stavby, nebo zda se předpokládá nějaké financování nebo majetková účast. To vše bude muset být ze strany ministerstva průmyslu dopracováno.

LIDOVÉ NOVINY: Prezident Miloš Zeman byl během svého mandátu několikrát v USA, nikdy se ale nejednalo o bilaterální setkání s americkým prezidentem v Bílém domě. Chystáte ještě takovou cestu?

GANDALOVIČ: V současné době se americká administrativa soustřeďuje více či méně na domácí problematiku. Snaží se dotahovat některé iniciativy vnitrostátního charakteru a nemyslím si, že je teď čas na nějaké bilaterální schůzky. Nepochybně se budeme soustředit na administrativu, která nastoupí po 20. lednu.

LIDOVÉ NOVINY: Jak velkým tématem byl v USA brexit a jak Washington nahlíží na budoucnost Evropy, poté co Velká Británie odejde z EU?

Když byl prezident Obama v Londýně, řekl větu, která nebyla hodnocena úplně pozitivně, totiž že se Británie bude muset zařadit na konec fronty obchodních dohod. Teď to ale spíše vypadá obráceně.

GANDALOVIČ: Zaznamenal jsem překvapení z výsledku, což ale asi není jen případ Spojených států. Jak současná administrativa, tak expertní kruhy počítaly spíše s britským setrváním v osmadvacítce. Teď se diskutuje, jak se nově zformuluje role Británie v obchodní oblasti. V té bezpečnostní o tom nikdo nepochybuje. Velká Británie je součástí Severoatlantické aliance, jedním z nejvýznamnějších členů, kteří dodávají největší podíl obranné kapacity. Vztahy mezi USA a Londýnem byly vždycky nadstandardní. Ve Spojených státech se ale diskutuje, jakým způsobem budou uspořádány obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Když byl prezident Obama v Londýně, řekl větu, která nebyla hodnocena úplně pozitivně, totiž že se Británie bude muset zařadit na konec fronty obchodních dohod. Teď to ale spíše vypadá obráceně – že pokud dojde k vystoupení Velké Británie z EU, obchodní vztahy s Londýnem dostanou prioritu. Řada lidí říká „pojďme udělat bilaterální dohodu s Británií“.

LIDOVÉ NOVINY: Kvůli úsporám chtěly USA masivně stahovat svoje vojáky z Evropy. Kvůli vyostření vztahů s Moskvou ale dochází k přehodnocování těchto plánů. Budou se tedy vojáci dále stahovat, nebo USA naopak svoji přítomnost na kontinentě posílí?

GANDALOVIČ: Spojené státy stále zdůrazňují povinnost každého státu NATO plnit dohodnutý rámec nákladů na obranu, který činí dvě procenta HDP. To bude stejné bez ohledu na to, jaká bude ve Washingtonu administrativa. Někdo to možná bude říkat důrazněji a hlasitěji, ale ten důraz je zřetelný. Současně se ale vede dlouhodobá diskuse o tom, jaké síly a v jakém rozsahu mají USA po světě udržovat. Nejen v Evropě, třeba i v Japonsku a Jižní Koreji. Dnes převládá názor, že by tyto jednotky neměly být redukovány. Naopak vidíme, že se Spojené státy ujaly také výzvy ubezpečit své východní partnery, že jejich obrana je stejně důležitá jako u ostatních členů Aliance.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete prozradit, jaká bude vaše budoucnost, až opustíte post velvyslance v USA?

Cítím se jako diplomat, součást Černínského paláce.

GANDALOVIČ: Cítím se jako diplomat, součást Černínského paláce (sídla ministerstva zahraničních věcí – pozn. red.). Takže budu rád, když dostanu nějakou příležitost v diplomacii pokračovat.

LIDOVÉ NOVINY: A co budoucnost sídla naší ambasády? Ještě stále je ve hře stavba úplně nové, moderní budovy?

GANDALOVIČ: Ne, bude se opravovat ta stávající, už to bylo rozhodnuto. Projekt stavby nové budovy se bohužel ukázal být příliš ekonomicky náročný. Ministerstvo zahraničí se proto rozhodlo zpětně vrátit k původní myšlence, kterou je částečná rekonstrukce budovy, která už technicky nevyhovuje. My to tam prožíváme sami, protože vždycky v nejméně vhodnou chvíli vypadne v létě klimatizace nebo v zimě topení. Budova nemá prakticky žádnou izolaci, prostě je to dědictví z doby, kdy se stavěla. Takže jsem rád, že se přistoupilo aspoň k částečné rekonstrukci.