Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na obzoru další policejní rošáda. Možná...

  13:57
Bezpečnostní komunitou se šíří informace, že policejní prezident Tomáš Tuhý by mohl ve svém postu skončit a stát se styčným důstojníkem v Bratislavě. Favoritem na křeslo po Tuhém je Jaroslav Vild. Vedení policie takový vývoj označuje za nesmysl.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: Yan Renelt, MAFRA

Ačkoli veřejnost zatím nezná závěry sněmovní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci, jedna podstatná informace přece jen zazněla. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se nechal slyšet, že vyšetřování včetně výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého v kauze „brutálního“ úniku informací bylo důvodné.

V bezpečnostní komunitě podle informací LN koluje zpráva, že by Tuhý ve své funkci mohl skončit. Jedním z favoritů na jeho křeslo je Jaroslav Vild, současný náměstek Tuhého a bývalý šéf protikorupční policie.

Spekuluje se totiž o tom, že ministr vnitra Milan Chovanec by do čela policie rád prosadil někoho, kdo není přímo spojen s kontroverzní policejní reorganizací z loňského léta.

Kolotoč změn, které se mají dotknout vysoce postavených policejních funkcionářů, by měl být širší. Policejní prezident Tomáš Tuhý by se měl podle jednoho ze scénářů přesunout do policejní diplomacie a stát se příštím styčným důstojníkem v Bratislavě.

Spekuluje se totiž o tom, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by do čela policie rád prosadil někoho, kdo není přímo spojen s kontroverzní policejní reorganizací z loňského léta. V rámci ní byla spojena protikorupční a protimafiánská jednotka v Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kvůli bleskové změně tehdy od policie odešel i šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

Přesun Tuhého do diplomacie by však vyvolal potřebu najít místo pro bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, který po nedobrovolném odchodu z vedení sboru skončil jako český policejní atašé právě na ambasádě v Bratislavě.

Nesmysly nekomentujeme

Klíčoví hráči včetně ministra vnitra Chovance na přímé dotazy neodpověděli. Mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán později LN napsal, že jde o nesmysl. Stejně reagovala i Lucie Nováková, ředitelka tiskového odboru ministerstva vnitra: „Hloupé spekulace nebudeme komentovat,“ napsala LN. O změnách nic nevěděli ani diplomaté z ambasády v Bratislavě, kde se LN neúspěšně snažily zjistit stanovisko Petra Lessyho.

Ani v minulosti ale vedení policie a ministerstvo vnitra nekomentovaly zvažované personální změny. A to ani tehdy, když LN informovaly o tom, že šéfem spojených útvarů v NCOZ se má stát Michal Mazánek, což se o měsíc později skutečně stalo.

Z dvojky jednička

Každopádně Jaroslav Vild, který by měl podle zmíněného plánu nahradit Tuhého, patří mezi zastánce loňské policejní reorganizace. Na rozdíl od Šlachty ji i veřejně podpořil. „My se k tomu stavíme vesměs pozitivně, kolegové z ZOOZ, alespoň tak, jak je to prezentováno navenek, zas tak pozitivně ne. Až tyto emoce opadnou, vypořádáme se s těmi věcmi, které bych si dovolil nazvat spíše pocity, tak pak tam mají obě strany vidět ta pozitiva a příležitosti do budoucna,“ prohlásil loni Vild.

Jaroslav Vild, který by měl podle zmíněného plánu nahradit Tuhého, patří mezi zastánce loňské policejní reorganizace. Na rozdíl od Šlachty ji i veřejně podpořil.

A zažil raketový kariérní růst. Nejprve se v srpnu stal Mazánkovým náměstkem pro logistiku v NCOZ. O pár měsíců později už byl druhým mužem policie. Po náhlém odchodu Zdeňka Laubeho, který je považován za architekta policejní reorganizace, zaujal místo náměstka policejního prezidenta pro kriminálku. Ve výběrovém řízení neměl protikandidáta. Žádný se nepřihlásil. Přeskočil tak i ředitele Mazánka, jehož NCOZ pod Vilda od ledna spadá. Bývalý šéf protikorupční policie se tak během čtyř měsíců ocitl krok pod policejním olympem. Zároveň je v nejužším týmu Policejního prezidia jediným, kdo zná zákruty trestního řízení.

V policejním sboru prošel Vild řadou pozic. „Je profesionál s dlouholetou praxí u kriminální policie. Jsem přesvědčen, že na manažerských pozicích, které v průběhu své kariéry zastával, nasbíral mnoho cenných zkušeností, které uplatní v pozici náměstka policejního prezidenta,“ popsal jeho kvality Tomáš Tuhý, kterému nyní kryje záda.

Absolvent Policejní akademie a České zemědělské univerzity Vild má bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

Stejně jako ministr Chovanec má kariéru historicky spojenou s Plzeňským krajem. Byl ředitelem plzeňské expozitury finanční policie. Před příchodem na protikorupční oddělení do Prahy byl náměstkem krajského policejního ředitele v Karlových Varech.

Autor: