Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na trhu s novými byty krize nezuří

Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group foto: Central Group

Ve třetím čtvrtletí vzrostla v Česku poptávka po nových bytech i jejich cena. V Ústeckém, Libereckém a v Královehradeckém kraji táhnou nahoru průměrné ceny především luxusní horské apartmány. Ekonomové zájem o nové bydlení vysvětlují nejen atraktivními hypotečními sazbami, ale také pohlížením na reality jako na bezpečnou investici.
  16:23

Jako by pandemie nebyla, krize na trhu s novými byty nezuří. Jak vyplývá ze statistik společností Trigema, Central Group a Skanska Reality, ve třetím čtvrtletí letošního roku se v porovnání s předchozím čtrvtletím prodalo více bytů a byly opět dražší. Ekonomové zájem o nové bydlení vysvětlují nejen atraktivními hypotečními sazbami, ale také pohlížením na reality jako na bezpečnou investici.

Developerská společnost Trigema mapuje trh s novými byty ve všech krajích. Ze statistik za třetí čtvrtletí vyplývá, že se v krajích za tuto dobu prodalo 1725 bytů, zhruba o čtyři sta více než v Praze a o 54 jednotek více než ve druhém čtvrtletí. Průměrná cena se zvýšila z necelých 62 tisíc na více než 64 tisíc korun za metr čtvereční, což představuje bezmála čtyřprocentní navýšení oproti předchozímu čtvrtletí.

Stabilní cenový vývoj v Praze

Dřív byly nejdražšími mimopražskými trhy Jihomoravský a Středočeský kraj. Jihomoravský táhly nahoru ceny bytů v Brně, Středočeský kraj se stal útočištěm mnoha lidí, kteří pracují v Praze, ale kvůli vysokým cenám se pro ně bydlení v hlavním městě stalo teorií. Jejich stále se zvyšující poptávka táhla nahoru ceny. Dle nejnovějších statistik Trigemy se ale před tyto dva regiony, co do výše průměrné ceny za metr čtvereční v nových bytech, dostaly v uplynulém kvartále jiné tři kraje – Ústecký, Liberecký a Královehradecký.

„Na vývoj cen má vliv rozšiřující se nabídka horských apartmánů. Z pohledu vybavení i výsledné ceny se vymykají většinou tomu, co se jinak v krajích nabízí,“ vysvětluje Radek Polák, mluvčí Trigemy. Je též nutné upozornit, že nových bytů se v těchto krajích prodá velmi málo, proto statistiky může podstatně ovlivnit jeden luxusní projekt. Například v Ústeckém kraji se ve třetím čtvrtletí prodaly pouze čtyři nové byty, dva v projektu Apartmány Loučná pod Klínovcem a dva v projektu Klínovecké louky.

V Praze zaplatil zájemce ve třetím čtvrtletí za metr čtvereční v novém bytě v průměru 110 117 korun, v předchozím čtvrtletí 108 261 korun. Kdo si tedy pořídil na konci září byt o 60 metrech čtverečních, přišel ho na více než 6,6 milionu korun. Pokud to učinil těsně před prázdninami, mohl ušetřit více než 111 tisíc korun. Nedá se očekávat, že by se cenový vývoj v nejbližší době otočil.

Jak vyplývá ze statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group,v Praze zaplatil zájemce ve třetím čtvrtletí za metr čtvereční v novém bytě v průměru 110 117 korun, v předchozím čtvrtletí 108 261 korun. Kdo si tedy pořídil na konci září byt o 60 metrech čtverečních, přišel ho na více než 6,6 milionu korun. Pokud to učinil těsně před prázdninami, mohl ušetřit více než 111 tisíc korun.

„Nedá se očekávat, že by se cenový vývoj v nejbližší době otočil.Problémy s povolováním staveb a vyčerpaný územní plán přetrvají i po odeznění současné koronavirové krize,“ je přesvědčen Evžen Korec, předseda představenstva developerské společnosti Ekospol. Jediné, co by dle něho mohlo současný trend změnit, je povolení větších rezidenčních projektů se stovkami bytů.

Poradenská společnost Deloitte analyzovala ceny, za které se na začátku září prodávaly v Praze volné byty v developerských projektech. Průměrná cena za metr čtvereční činila 117 200 korun. „Meziročně jde o více než šestiprocentní nárůst a oproti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky zvýšila o 79 procent,“ upřesňuje Petr Hána, odborník na nemovitosti ve společnosti Deloitte.

Růst zájmu o nové byty

Navzdory zdražování jdou nové byty v Praze stále na odbyt. Zatímco ve druhém čtvrtletí se prodalo 1100 bytů, v uplynulém 1350. Je pravdou, že v meziročním srovnání jde zhruba o sedmiprocentní pokles, ve srovnání s roky 2017 a 2018 je ale počet prodaných bytů vyšší. „Patrný je rostoucí zájem o nové byty od menších i větších investorů. Tyto nemovitosti pak investoři vracejí na trh v podobě nájemního bydlení,“ vysvětluje Radek Polák z Trigemy.

Investoři v některých pražských projektech dokonce převládají nad těmi, kteří si byty pořídili pro své bydlení. Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa tvrdí, že především u developerských projektů v širším centru Prahy s menšími byty tvoří ty investiční dokonce více než 80 procent celkových prodejů. Ekonomy vývoj na rezidenčním trhu nepřekvapil.

Patrný je rostoucí zájem o nové byty od menších i větších investorů. Tyto nemovitosti pak investoři vracejí na trh v podobě nájemního bydlení. Investoři v některých pražských projektech dokonce převládají nad těmi, kteří si byty pořídili pro své bydlení.

„Nemovitostního trhu se zatím zhoršování stavu ekonomiky příliš netýká. Vykazuje určitou setrvačnost, kterou vláda ještě umocňuje podpůrnými opatřeními na podporu zaměstnanosti a poptávky v ekonomice, včetně té po nemovitostech,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Dodává, že lidé vidí v realitách poměrně bezpečné uložení peněz, které navíc přináší relativně slušné zhodnocení. Roli hrají i nízké úrokové sazby u hypoték. Ty se aktuálně pohybují kolem 2,1 procenta.

„Spolu s poklesem úrokových sazeb vzrůstá zájem klientů pořizovat si více bytů na hypotéky. Máme klienty, kteří už například tři hypotéky mají a poptávají u nás další v pořadí,“ popisuje svou zkušenost hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz. Jak se bude vyvíjet trh s bydlením, bude dáno především tím, v jaké kondici bude ekonomika. „Očekávám, že prodeje budou spíše stagnovat, stejně jako ceny nových bytů. Ty zůstanou pravděpodobně po nějakou dobu na stejné úrovni,“ soudí Korec.

Trh v regionech bude mnohem více než v Praze záviset na tom, jak se bude dařit trhu s hypotékami. V Praze si totiž byt na úvěr pořizuje asi polovina klientů, mimo metropoli až 80 procent kupujících. „Bude-li se hypotékám dařit i v dalších měsících, nelze očekávat, že by poptávka po novém bydlení mimo Prahu dramaticky poklesla,“ předpovídá Radek Polák.

Mohlo by vás zajímat