Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstek Tlapa vrací úder ministru Kubovi

Evropa

  15:43

Odchod náměstka ministra průmyslu a obchodu úzce souvisí se snahou Martina Kuby ovládnout agenturu CzechTrade.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa se v rozhovoru pro web iHNed.cz pustil do svého šéfa Martina Kuby (ODS). iHNed se Tlapy především ptal na důvod jeho odchodu z ministerstva. Tlapa uvedl, že od ministra obržel nabídku, aby po osmi letech strávených na ministerstvu v klíčovém postu náměstka pro EU a mezinárodní konkurenceschopnost sice zůstal náměstkem, ale „velel“ by dvanácti lidem pouze v oblasti konkurenceschopnosti.

Zda je to důstojná pozice, pomiňme, spokojme se Tlapovým komentářem: myslí si, že takové rozdělování jeho dosavadní agendy není správné. A zvolil alternativu — ukončit k poslednímu červnu práci v dresu ministerstva průmyslu a obchodu. Fakticky skončil již na konci května. Podle informací ČESKÉ POZICE však nešlo ze strany ministra Kuby o nabídku, nýbrž Tlapu postavil před hotovou věc.

Při podrobnějším čtení rozhovoru si čtenář potvrdí podezření, že faktickým důvodem Tlapova odchodu byl především spor o nový koncept podpory exportu, respektive snaha ministra Kuby ovládnout agenturu CzechTrade. Tato instituce v zahraničí zaměstnává několik desítek lidí, kteří mají za úkol podporovat české firmy, jež chtějí proniknout na cizí trhy. V zasvěcených kruzích je rozšířená spekulace, že Kuba chce ovládnout CzechTrade, aby mohl na lukrativní posty do zahraničí vysílat své lidi.

„Pokud dojde k naplnění plánu ministra, který chce pracovníky CzechTradu převést pod MPO, pak si myslím, že tato agentura přestane být pro firmy zajímavá. A to z toho důvodu, že ztratí tu hlavní výhodu  — a to jsou pracovníci přímo v zahraničí, kteří budou poskytovat služby,“ upozornil Tlapa v rozhovoru pro web iHNed.cz.

Výhodou agentury je to, že její zaměstnanci — na rozdíl od ministerských úředníků — mají blíže k byznysu a „jsou pružnější v poskytování služeb, protože přemýšlejí v podstatě jako firmy,“ jak podotkl Tlapa. Podle Kubova konceptu by zaměstnanci agentury podléhali přímo vedení ministerstva. „Nové uspořádání může ohrozit naplňování priorit v oblasti konkurenceschopnosti,“ posteskl si v interview.

Změny v oblasti podpory exportu nastaly už v dubnu. Ministr Kuba odvolal z postu šéfa CzechTrade Ivana Jukla . Ve funkci ho dočasně nahradil Zdeněk Vališ, ředitel odboru podpory exportu MPO. „Plně respektuji právo ministra na jmenování svého týmu. Důležité bude nalézt ještě lepšího manažera, než kterým byl pan Jukl,“ poznamenal k výměně Tlapa, který s Juklem několik let spolupracoval. CzechTrade navíc Tlapa dobře zná, neboť byl v letech 1996 až 2004 jeho generálním ředitelem.

Dodejme, že Juklových služeb ihned využil ministr zahraniční Karel Schwarzenberg (TOP 09), jenž z něj udělal šéfa ekonomické sekce ministerstva zahraničních věcí. Schwarzenberg se totiž s Kubou už několik měsíců přetlačuje o pravomoci v rámci ekonomické diplomacie.

A kam má namířeno Tlapa po 30. červnu, kdy na MPO končí? „Budu se rozhodovat mezi veřejným sektorem a soukromou sférou. A protože se pořád učím, jak prosazovat naše zájmy ve světě a přesvědčovat ostatní, že stojí za to s námi dělat byznys, tak to zřejmě bude něco takového.“

ČESKÁ POZICE se tématu ekonomické diplomacie věnovala v článcích:
Chystá ministr Kuba diplomatickou cestovku?
Podpora exportu nebo reality show? Režíruje Martin Kuba.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...