Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Napříč žánry a generacemi

Portrét nedávno zesnulé zpěvačky Hany Hegerové (1931–2021) v pražských Hlubočepích na legální ploše pro graffiti. foto: István Léko

V pražských Hlubočepích na legální ploše pro graffiti je portrét nedávno zesnulé Hany Hegerové vyvedený technikou spojenou s hiphopovým prostředím. Bylo by přehnané říkat, že Hegerovou přijala hiphopová komunita za svou, je ale hezké, když někdy ve jménu úcty zakopeme stylové válečné sekery.
  17:17

Hegerová a hip hop? Proč ne

Když půjdete v pražských Hlubočepích kolem legální plochy pro graffiti, můžete zažít kulturní šok – spatříte portrét nedávno zesnulé Hany Hegerové (1931–2021) vyvedený technikou, primárně spojenou s hiphopovým prostředím. Ve skutečnosti je ale toto provedení zcela přirozené. Stačí si uvědomit, že šansonová legenda účinkovala v roce 2008 v kultovním filmu Česká RAPublika, kde se setkala s některými z největších českých hvězd žánru, jako je Orion, James Cole nebo Hugo Toxxx.

Podílela se i na nahrávce ústřední písně filmu Kde domov můj, hodně ostrém pohledu na naši současnost. Bylo by přehnané říkat, že Hanu Hegerovou přijala hiphopová komunita za svou, je ale hezké, když někdy ve jménu úcty zakopeme stylové válečné sekery. I přesto, že radikálnější spolupráci, překlenující žánry a generace, aby na české scéně pohledal.

Autor: