Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Natland se pustil do vědy

  14:11

Známá finanční skupina spolu s Luďkem Sekyrou a dalšími bude investovat do výzkumných projektů z nového stomilionového fondu.

Českým miliardářům se začíná „líbit“ podpora vědy. Petr Kellner sází na firmu Sotio vyvíjející léky proti rakovině. Nadační fond Karla Janečka (NFKJ) udílel v minulém týdnu ceny Neuron za medicínu, ekonomii a matematiku, které za celoživotní práci získali Marek Malík, Jan Švejnar a Miroslav Fiedler. V úterý pak byl iniciátory České hlavy, tuzemské ceny pro výborné vědce, představen fond, ze kterého mohou čeští výzkumníci získat až 100 milionů korun. Hlavním investorem fondu je Natland Group.

Fond má mít široký záběr. „U vybraných projektů fond investuje do aplikační fáze výzkumu, získání patentu, rozjezdu výroby a uvedení na trh. Za to fond získá podíl na patentu, pronájem licence nebo jinou formou investici zhodnotí,“ uvedla ČTK. Zmíněná částka je určena pro prvních osmnáct měsíců. Významnými podnikateli, kteří za fondem stojí, jsou kromě Natlandu ředitel firmy RSJ Libor Winkler, podnikatel v oboru IT Igor Wollner a Luděk Sekyra, majitel developerské firmy Sekyra Group.

„Pro investice do vědy a výzkumu chyběla v Česku platforma, která by zajistila systematický přístup a kvalifikovanou oponenturu odborných projektů,“ řekl ČTK majoritní vlastník skupiny Natland Tomáš Raška.

Jméno Natland se zapsalo do veřejného povědomí v souvislosti s koupí slávistického stadionu v Praze nebo podílu v Pražských službách. Skupina opakovaně odmítá, že by byla jakkoli spojena s Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou. „Natland Group skutečně nevlastním a nikdy jsem tuto společnost ani nevlastnil, do jejich sídla nechodím,“ odvětil ČESKÉ POZICI v zářijovém interview Hrdlička. Raška to popíral nesčetněkrát.

Ne všichni zástupci akademické obce tuto aktivitu uvítají

Fond na podporu výzkumu má nejprve podpořit projekty zabývající se zpracováním odpadních tuků na bionaftu, využitím nízkoteplotní plazmy, vývojem nanoterapeutik či specifickým využitím technologie rázové vlny v lékařství. Uskutečnění projektů má posoudit nezávislý výbor, v němž zasedne například senátorka Eva Syková či bývalý rektor ČVUT Jiří Witzany.

Fond má propojovat, jak stojí v záměrech, vědu s komerčním sektorem. „Ne všichni zástupci akademické obce tuto aktivitu uvítají, protože mnozí si myslí, že vědci by se něčím takovým vůbec neměli zabývat. Ale jiná cesta není,“ řekla časopisu Týden profesorka Syková, která šéfuje Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Aktivitám Natland Group jsme se věnovali v řadě článků.