Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navzdory růstu cen je o nové byty v celém Česku značný zájem

  10:48
Ve třetím čtvrtletí vzrostly prodeje nových bytů v Jihomoravském kraji o 70, v Olomouckém o více než 60, a na Plzeňsku dokonce o 80 procent. Mimo Prahu, která si navzdory značnému nárůstu prodejů nových bytů v regionech stále udržuje značný náskok, se v celém Česku prodalo 1204 nových bytů, o třetinu více než v předchozím čtvrtletí.

Drahé byty vyhánějí Pražany za město. Středočeské obce ale nejsou na nápor připraveny foto: Shutterstock

Kdo si krátce před prázdninami pořídil v Praze byt 2+kk o 60 metrech čtverečních, zaplatil za něj více než 6,1 milionu korun. Pokud to učinil až po nich, musel ze své kapsy vytáhnout téměř o 300 tisíc korun více. Podobně dopadl i ten, kdo si kupoval nové bydlení v regionech. I když tam zdražení nebylo stejně výrazné. Paradoxem je, že navzdory růstu cen je o nové byty značný zájem.

Rekordní nárůsty prodejů zaznamenaly v posledním čtvrtletí mimopražské regiony. V Jihomoravském kraji vzrostly prodeje nových bytů o 70, v Olomouckém o více než 60, a na Plzeňsku přesáhl nárůst dokonce 80 procent. Z nejnovějších dat společnosti Trigema, která mají LN exkluzivně k dispozici, vyplývá, že mimo Prahu se v celé České republice prodalo ve třetím čtvrtletí 1204 nových bytů, o třetinu více než v předchozím čtvrtletí.

Především Brno

Nejvíce nových bydlení v mimopražských regionech našlo kupce v Jihomoravském kraji– 334. Za metr čtvereční tam zájemce zaplatí v průměru bezmála 70 tisíc korun. Prodeje v kraji táhne nahoru především Brno. „Nabídka bytů v Brně je značně omezená, ve městě se velmi málo staví. Platí, že nově postavené byty se prodávají téměř okamžitě,“ řekla LN Klára Šustalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality. Jihomoravský kraj se v počtu prodaných nových bytů dostal tentokrát dokonce před kraj Středočeský.

Nejvíce nových bydlení v mimopražských regionech našlo kupce v Jihomoravském kraji. Prodeje v kraji táhne nahoru především Brno. To, že je brněnský trh s novým bydlením atraktivní, je patrné již zhruba dva roky. Vliv může mít celkový ekonomický rozmach města, včetně nově vybudované sítě obchodních zón, která láká další zájemce o bydlení.

Ten je přitom považovaný za útočiště všech, kdo nedosáhnou kvůli horentním částkám na bydlení v Praze. „Stejně jako v Praze je v Brně výrazný hlad především po menších bytech,“ potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema. Metr čtvereční v brněnské novostavbě přijde podle společnosti Trikaya průměrně na 80 800 korun, což představuje meziroční nárůst o 6,5 procenta. Cena za metr čtvereční v Praze je 106 713 korun, meziročně o jedenáct procent více.

Dle údajů za třetí čtvrtletí společnosti Trigema zaplatil kupující za metr čtvereční v novém mimopražském bytě 59 tisíc korun, což v mezičtvrtletním srovnání představuje zdražení o necelá dvě procenta. Meziročně se však ceny zvýšily o více než 15 procent. Nejvyšší ceny, odhlédneme-li od Prahy a od Libereckého kraje, kde se prodalo pouze 14 bytů, a údaje mohou být zkresleny jedním projektem luxusních horských apartmánů, se platí v Jihomoravském kraji.

Tam se soustřeďuje i nejsilnější poptávka. To, že je brněnský trh s novým bydlením atraktivní, je patrné již zhruba dva roky. Vliv může mít celkový ekonomický rozmach města, včetně nově vybudované sítě obchodních zón, která láká další zájemce o bydlení.

Rozdíly mezi kraji

Druhá příčka, jak do výše cen, tak do počtu prodaných bytů patří Středočeskému kraji. Tam si ve třetím čtvrtletí koupilo nový byt 215 zájemců. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jde ale skoro o čtvrtinový propad. Třetí místo mezi českými regiony náleží Olomouckému kraji, především díky Olomouci. Budoucnost tamního realitního trhu ale odborníci optimisticky nevidí.

Mezi jednotlivými kraji panují markantní rozdíly. Například v Ústeckém kraji se s novými byty prakticky neobchoduje. Méně než 20 nových bytů se ve třetím čtvrtletí prodalo také ve Zlínském či Libereckém kraji.

„Olomouc je specifická tím, že se zde v uplynulých letech postavilo mnoho nových developerských projektů,“ říká David Holík z olomoucké pobočky M&M Reality. A dodává, že ne všechny byty v novostavbách jsou již prodané. „Olomoucký trh s novostavbami je tedy takzvanou realitní bublinou a je otázkou, kdy splaskne,“ tvrdí Holík. Mezi jednotlivými kraji panují markantní rozdíly. Například v Ústeckém kraji se s novými byty prakticky neobchoduje. Méně než 20 nových bytů se ve třetím čtvrtletí prodalo také ve Zlínském či Libereckém kraji.

Navzdory značnému nárůstu prodejů nových bytů v regionech za uplynulé měsíce si stále značný náskok udržuje Praha. Data společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ukazují, že ve třetím čtvrtletí se průměrná cena za metr čtvereční v novém pražském bytě zvýšila z 102 058 na 106 713 korun. To představuje meziroční nárůst o více než jedenáct procent, mezičtvrtletní pak o 4,5 procenta.

Byt jako investice

A kupujících ani navzdory horentním částkám neubývá. Naopak. Loni se ve třetím čtvrtletí prodalo 1050 bytů, letos 1450. Silná poptávka hýbe i prognózami na letošní rok. „Minulý rok se v metropoli prodalo celkově jen pět tisíc bytů, což bylo nejméně za uplynulých šest let. Letos by to mohlo být přece jen o několik stovek více,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Ceny by po zbytek roku měly růst jen zvolna, v některých lokalitách mohou i stagnovat. To, že by nové byty začaly zlevňovat, pravděpodobné není.

Přesná statistika, kolik bytů je pořízeno na investici, neexistuje. K dispozici jsou pouze odhady. Ty hovoří o tom, že jde o zhruba třetinu, v některých projektech se ale podíl investorů blíží polovině.

„Prostor pro zlevňování nevidím. Aby k němu došlo, musela by se především snížit cena stavebních prací a materiálů a zároveň dojít k výraznějšímu růstu nabídky na trhu,“ vysvětluje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality. Nejvíce na odbyt jdou malé byty, tedy jednopokojové a dvoupokojové. A zájem o ně strmě roste. Připadá na ně již více než 70 procent celkových prodejů, loni to bylo něco přes 65 procent.

„Právě menší byty se často využívají pro nájemní bydlení. I z tohoto trendu lze usuzovat, že podíl investorů, kteří vlastní peníze ukládají více do nemovitostí, a ne třeba na bankovní účty, spíše roste,“ je přesvědčen Marcel Soural. Roli ale hraje i další faktor. „Počet lidí, kteří kupují nemovitost za účelem investice, narůstá ruku v ruce s rostoucí poptávkou po nájemním bydlení,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Přesná statistika, kolik bytů je pořízeno na investici, neexistuje. K dispozici jsou pouze odhady. Ty hovoří o tom, že jde o zhruba třetinu, v některých projektech se ale podíl investorů blíží polovině.