Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nechá se Barack Obama opět vydírat republikány?

Blízký východ

  23:15

Znovu zvolený americký prezident vstupuje do druhého volebního období s mandátem, který by mu mohlo mnoho politiků závidět. Co s ním udělá?

foto: © ReutersČeská pozice

Republikánský kandidát Mitt Romey má po porážce v amerických prezidentských volbách v úterý 6. listopadu řadu možností. Může se například vrátit do světa velkých financí, v němž se točí miliony dolarů stejně samozřejmě jako v Česku pivo, věnovat se mormonské církvi, v níž už před mnoha lety dosáhl vysokého postavení, nebo využít svých zkušeností ze Salt Lake City a v únoru 2014 se stát manažerem zimních olympijských her v ruské Soči. Jedny dveře se mu však doživotně zavřely s pořádným prásknutím – do Bílého domu.

Kandidát Demokratické strany, znovu zvolený prezident Barack Obama, zvítězil díky široké koalici voličů složené z bílých liberálů, Afroameričanů, Američanů asijského původu a hispánců – a také výrazné podpoře žen a mladých lidí. Z deseti nerozhodnutých států, o které v souboji o prezidentský post především šlo, prohrál jen v Severní Karolíně. Na Floridě dokonce získal o 74 tisíc hlasů víc než jeho konkurent Romney.

ČESKA POZICE se věnovala americkým prezidentským volbám v článku:

Vítězství na Floridě

Obamovo vítězství na Floridě však nebylo do poslední chvíle jisté a do určité míry překvapilo. Tamní, velmi aktivní skupina kubánských voličů totiž v minulých prezidentských volbách tradičně hlasovala pro republikánské kandidáty. Dle ní byl totiž demokratický prezident John F. Kennedy zodpovědný za potupnou porážku v Zátoce sviní.

Obamovo vítězství na Floridě nebylo do poslední chvíle jisté a do určité míry překvapilo

O druhou důležitou skupinu voličů na Floridě – americké Židy – bojovali republikáni až do konce. Romney několikrát obvinil Obamu, že prý izraelského spojence USA zradil. Dle něho by na Blízkém východě neudělal na rozdíl od prezidenta Obamy nic bez předchozí konzultace s Izraelci. Navzdory tomu se Florida rozhodla znovu zvolit Obamu.

Demokraté navíc díky volbám do Senátu, jež se uskutečnily současně s prezidentskými, v něm zvýšili svou převahu – budou mít 53 senátorů ze sta. Sněmovna reprezentantů, do níž se volila třetina zákonodárců, nadále zůstává pod výraznou kontrolou republikánů. Kvůli několik let stagnující ekonomice a trvalé vysoké nezaměstnanosti však letos mohl kandidát republikánů Romney svého demokratického konkurenta Obamu porazit.

Podpora od bohatých Američanů

Republikáni si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek podpory od velmi bohatých Američanů – například od bratrů Charlese a Davida Kochových, jejichž celkový majetek ve výši 62 miliard dolarů jim umožnil věnovat předvolební republikánské kampaně 60 milionů. Majitel kasin v USA i jinde ve světě, Sheldon Adelson, jehož majetek se odhaduje na 20 miliard dolarů, dal téměř sto milionů.

Další stovky milionů dolarů pak poskytli silně motivovaní investoři, například majitel obchodního řetězce The Home Depot Kenneth Langone. Navzdory tomu všichni ve středu ráno 7. listopadu po Obamově vítězství nasedli v Bostonu do vlastních tryskáčů a zklamaně se vrátili do svých sídel.

Republikáni si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek podpory od velmi bohatých Američanů

Pro mnoho z těchto úspěšných lidí byla Romneyho porážka novou zkušeností. Kandidát, kterého podporovali, totiž prohrál ve státu Michigan, v němž se narodil, ve státu Massachusetts, kde byl guvernérem, i ve všech třech státech, v nichž vlastní nemovitosti.

Podobně dopadli další republikánští kandidáti, kteří mají spoustu dolarů. Například Linda McMahonová, republikánka ze státu Connecticut, jež zbohatla na wrestlingu, do svých dvou kampaní o senátní křeslo sice investovala sto milionů dolarů, ale v současných volbách ji porazil nepříliš známý demokrat Chris Murphy. McMahonová proto zůstane v paláci plném plakátů se svalnatými zápasníky.

Porážka představy

Tyto prezidentské a kongresové volby přinesly porážku představy, že si jejich výsledek může koupit parta pohádkově bohatých lidí, že v nich lze zvítězit, i když republikánští kandidáti říkají urážlivé nesmysly, či se republikáni hned v prvním kole prezidentských voleb zbaví rozumných a umírněných konzervativců, jako je Jon Huntsman mladší, a nahradí je absurdními ideology – například Newtem Gingrichem, Rickem Santorumem nebo Rickem Perrym, jejichž neznalost nahání děs. Výsledek voleb byl také porážkou představy, že šiřitelé strachu, jako je Rush Limbaugh, Glenn Beck, Sean Hannity nebo Karl Rove, je dokážou předpovídat lépe než Nate Silver na webu 538.

Romneyho volili především bílí muži obávající se změny zaběhaného pořádku, na něž především se republikánská volební strategie zaměřilaNěkteří troglodyti, například z hnutí Tea Party, se sice chystali nasazovat ženám pásy cudnosti, ale američtí voliči poslali do Sněmovny reprezentantů pět homosexuálů a navíc, vůbec poprvé, do Senátu lesbičku! Co se vlastně stalo?

Romneyho volili především bílí muži obávající se změny zaběhaného pořádku, na něž především se republikánská volební strategie zaměřila. Pánem Bílého domu je však Afroameričan a ve světě je mnoho žen u moci, mužů a žen, jež milují osoby stejného pohlaví a chtějí si je vzít za partnera či partnerku, a vědců, kteří z kmenových buněk dokážou v laboratoři vytvořit lidské orgány.

Je to také svět, v němž vlastnictví největší rakety nebo bomby nepředstavuje optimální řešení globálních problémů, zejména na Blízkém východě. A navzdory představám některých republikánů je to i svět, který se otepluje natolik rychle, že musíme změnit životní styl, pokud nechceme zažít dramatickou klimatickou změnu. Kdo nevěří této změně zaběhaného pořádku, měl by se podívat na povolební mapu USA.

Hlasy Afroameričanů

Navzdory celkové porážce, která Romneyho šokovala, zvítězil v devíti z jedenácti států bývalé jižanské Konfederace a triumfoval ve států Utah, v němž je největší koncentrace mormonů. Nejvíc hlasů bílých voličů – 90 procent – získal v Mississippi, ve státu s největším podílem Afroameričanů – 36 procent. Naopak prohrál ve státech na západním pobřeží – ve Washingtonu, Oregonu i v Kalifornii – s velkým počtem počítačových firem, leteckých společností a slavných univerzit, například Stanfordova či  Berkeley.

Totéž platí o východním pobřeží. Státy Maine, New Hampshire, Vermont, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, New York, Pensylvánie, Maryland a Virginie volily Obamu. A také ve státě Massachusetts s největším počtem univerzit, výzkumných ústavů a studentů a s 86 procenty bílých voličů zvítězil přesvědčivě.

Nesmí se zapomínat, že Obama zvítězil v tradičně republikánském státu Iowa, kde žije jen sedm procent Afroameričanů z celkového počtu obyvatel

Hlasy Afroameričanů měly zásadní význam. Dle deníku New York Times z 10. listopadu se však nesmí zapomínat, že Obama zvítězil v tradičně republikánském státu Iowa, kde žije jen sedm procent Afroameričanů z celkového počtu obyvatel. A také ve státu New Hampshire (93 procent bělochů), Oregon (88 procent), Connecticut (79 procent) a Washington (76 procent).

Republikánské obstrukce

Staronový prezident Obama vstupuje do druhého volebního období s mandátem, který by mu mnoho politiků mohlo závidět. Brzy se však ukáže, co s ním dokáže udělat.

Už příští týden totiž začíná tvrdý souboj o federální rozpočet. Pokud se Obama a republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů nedohodnou, USA by mohly zbankrotovat a k 1. lednu 2013 by se automaticky zvýšily daně a snížily federální výdaje téměř o 70 miliard dolarů.

Republikán John Boehner, předseda Sněmovny reprezentantů, už dává na vědomí, že republikáni budou provádět obstrukce a procedurálně manévrovat. A doufá, že přinutí znovu zvoleného prezidenta kvůli hrozbě fiskální katastrofy ke stejně nesmyslným kompromisům, jaké udělal ve svém prvním volebním období. Uvidíme, zda se i tentokrát nechá Obama vydírat.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....