Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nedostupná Praha. Byt do 60 tisíc za metr nekoupíte

Nové byty - ilustrační foto.

Nové byty - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

101 tisíc korun stojí v průměru metr čtvereční nového bytu v Praze. Ještě před pár lety se přitom tato částka platila za luxusní byty. Z nabídky navíc vymizely levnější byty. Opačný jev lze pozorovat mimo Prahu, v řadě regionů zamířily ceny nového bydlení dolů. Důvodem jsou zpřísněná pravidla poskytování hypoték.
  13:34

Za čtyři miliony korun si v roce 2015 mohl kupující pořídit v Praze byt 2+kk a ještě mu zbylo na zařízení. Dnes mu stejná suma vystačí na 1+kk a na nábytek už nevyjde. Nové byty razantně zdražují, jen za loňský rok téměř o pětinu. Kupujících podstatně ubývá. A nejen v hlavním městě. Platí to i o regionech, přestože tam vyjde metr čtvereční na polovinu sumy, která se platí v Praze.

Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group bylo na konci loňska v Praze k mání 5400 nových bytů, což znamená téměř padesátiprocentní meziroční nárůst.

Optimismus zájemců ale není namístě. Z nabídky totiž téměř vymizely levnější byty. Nejvíce jich spadá do kategorie nad 100 tisíc korun za metr čtvereční. Což je částka, která se před pár lety platila v luxusních bytech. Dnes v průměru stojí metr čtvereční v novém pražském bytě 101 tisíc.

Trigema exkluzivně poskytla LN údaje mapující cenové kategorie všech nových bytů, které byly na konci minulého roku v Praze na prodej. V cenové hladině 40 až 50 tisíc korun za metr měli potenciální kupující na výběr z pouhých třinácti bytů, dalších patnáct bytů bylo v hladině 50 až 60 tisíc korun za metr čtvereční.

„Byty v těchto cenových kategoriích tvořily pouze 0,5 procenta nabídky,“ upřesňuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Přitom ještě v roce 2015 tvořily byty do 60 tisíc korun za metr čtvereční polovinu nabídky, v roce 2016 pak necelou třetinu.

Zdůraznit je navíc potřeba to, že metr čtvereční vyjde v malých bytech, o které je největší zájem, na více než v těch větších. Nejpestřejší výběr je mezi byty, v nichž vyjde metr čtvereční na více než sto tisíc korun. Ty tvoří přes 45 procent nabídky.

Byty v nejnižších cenových segmentech nabízí v Praze společnost Ekospol. I u ní lze zaznamenat nárůst cen. V posledních třech letech jde zhruba o deset procent ročně. Situaci ilustruje na projektu Panorama Kyje. „Před třemi lety jsme zahajovali prodej s průměrnou cenou 63 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.

U bytů, které byly zařazeny do prodeje nakonec, se průměrná cena vyšplhala zhruba na 80 tisíc korun, což představuje více než čtvrtinový nárůst za dva a půl roku. Aktuálně nabízí Ekospol nejlevnější byty v projektu Michelské zahrady. Nejnižší průměrnou cenu za metr čtvereční, a to 91 tisíc korun, má byt s dispozicí 3+kk. Nejlevnějším bytem je pak 1+kk téměř za 3,8 milionu.

Opačný trend v regionech

Kupující mimo hlavní město zaplatí za metr čtvereční v průměru 53 570 korun. Na rozdíl od Prahy zamířily ceny nového bydlení v řadě regionů dolů. Z údajů Trigemy vyplývá, že v posledních třech měsících loňského roku v porovnání s předchozím čtvrtletím zlevnily nové byty nejvíce v Jihomoravském kraji – o více než čtvrtinu, v Pardubickém kraji o čtyři procenta, v Plzeňském kraji o tři procenta a ve Zlínském o pět procent. V Olomouckém kraji míří ceny dolů již od loňského léta a klesly o 6,5 procenta. Ukazuje se, že pro stále se zvětšující skupinu lidí je kvůli vysokým cenám vlastní bydlení nedostupné. A to jak v Praze, tak v regionech. Kupujících proto ubývá.

Zatímco v regionech se jako hlavní důvod upadajícího zájmu o nové byty uvádí přísnější podmínky na hypotečním trhu, kvůli nimž část potenciálních kupujících úvěr na bydlení nedostane, v hlavním městě to jsou enormní ceny tažené hlavně pomalým a komplikovaným povolováním připravovaných projektů.

„Zatímco před dvěma roky se v Praze prodalo 5500 nových bytů, loni to bylo už jen pět tisíc,“ tvrdí Marcel Soural z Trigemy. Méně zájemců o nové bydlení je i mimo Prahu. Loni se v krajích dohromady prodalo 4535 nových bytů, o rok dříve to bylo 6100. V Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji se v posledních třech měsících 2018 neprodal ani jeden nový byt. Dlouhodobě mizivý počet bytů se prodává také ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji.

Zatímco v regionech se jako hlavní důvod upadajícího zájmu o nové byty uvádí přísnější podmínky na hypotečním trhu, kvůli nimž část potenciálních kupujících úvěr na bydlení nedostane, v hlavním městě to jsou enormní ceny tažené hlavně pomalým a komplikovaným povolováním připravovaných projektů.

„Ve skutečnosti by bylo třeba, aby se v Praze nabízelo osm až deset tisíc nových bytů. Tedy minimálně o třetinu více, než je tomu nyní,“ tvrdí Soural.

Jeho slova potvrzuje Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města. Důležitá je dle něho ale kromě počtu bytů i jejich struktura. „Již dnes zbývá v cenících developerských projektů poměrně velká nabídka velkých a luxusních bytů, ale ty menší či středně velké, které jsou relativně finančně dostupnější, bývají vyprodány velmi rychle po uvedení na trh,“ dodává.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!