Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejpilnější poslanec je David Rath

  11:21

Vazebně stíhaný David Rath ve vězení nezahálí: tento týden do Poslanecké sněmovny předložil dvě novely zákonů.

foto: © ČTKČeská pozice

Vazebně stíhaný David Rath jde svým kolegům poslancům, kteří jsou toho času na svobodě, vzorným příkladem. Tento týden předložil do Poslanecké sněmovny hned dvě novely zákonů. Je zřejmé, že činorodému Rathovi nudný vězeňský koloběh – spaní, jídlo, čtení, pokání, cvičení, konzultace s právníky, návštěvy rodiny – nestačí.

A zpoza mříží pracuje, čímž nutí k aktivitě i vládu, která se jeho novelami bude muset zabývat a do 30 dnů k nim vydat kladné či negativní stanovisko. Načež je musí projednat, i přes předpokládané zamítnutí kabinetem, Poslanecká sněmovna.

Co předkládá k diskusi poslanec David Rath? První novela se týká zákona o dani z přidané hodnoty. „Navrhuji stanovit základní sazbu daně 20 procent, sníženou sazbu 14 procent a dále nulovou sazbu daně u následujícího zboží: chléb, mléko, máslo, maso, ryby, ovoce, zelenina a léky hrazené ze zdravotního pojištění,“ píše Rath na svých webových stránkách.

Druhá Rathem předložená novela upravuje zákon o dani z příjmů. Zvyšuje výdajové paušály u příjmů z podnikání a upravuje sazbu daně z podnikání. Pro příjmy ze živnosti zvyšuje paušál z 60 na 70 procent. U příjmů z jiného podnikání stanovuje sazbu 70 procent místo stávajících 40 procent a u příjmů z pronájmu majetku zvyšuje sazbu z 30 na 50 procent.

Rath navrhuje zákony, na což má jako poslanec právo, vyjadřuje se stručně a jasně, bez invektiv a urážek, jak jsme byli donedávna zvyklí

„Dochází tak ke sblížení výše možných uplatnění paušálních výdajů tak, aby došlo ke snížení rozdílu mezi podnikáním v zemědělství, kde je sazba stanovena na 80 procent, a v jiných oblastech,“ vysvětluje poslanec ve svém „motáku“ z vazby. Rathova novela přináší změny také ve výši sazby daně z podnikání. Při základu daně do milionu korun bude sazba daně 5 procent, do 10 milionů 15 procent a do 50 milionů 19 procent. Nejvyšší sazba daně by byla ze základu daně nad 50 milionů, a to 25 procent.

Nezařazený David Rath navrhuje zákony, na což má jako poslanec právo, vyjadřuje se stručně a jasně, bez invektiv a urážek, jak jsme byli donedávna zvyklí. Snaží se vykonávat mandát, za který dostává plat. Se svými návrhy sice s největší pravděpodobností neuspěje, protože jdou proti tomu, co chce současná vláda i většina ve sněmovně, ale to asi ví i on sám.

Současná aktivita poslance Ratha vyvolává, když ne naději, tak alespoň dojem, že na něj má vazba vyloženě pozitivní účinky. Až to nutí k myšlence, že by těch vazebně stíhaných poslanců mohlo být i víc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!