Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Nejsem bílým koněm ruských oligarchů

  17:54
ČNB provádí kontrolu v ruské bance Expobank CZ. Vypátrali jsme, že linky z ní vedou k vlivnému finančníkovi Dmitriji Kalantyrskému. Oslovili jsme ho a Kalantyrskij souhlasil se setkáním, na kterém nám poskytl exkluzivní rozhovor o svých podnikatelských vazbách a o emigraci z Ruska. V něm svou vazbu na Expobank CZ odmítl.

Dmitrij Kalantyrskij foto: Richard Cortés, Česká pozice

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

V zelení zalité části pražského Smíchova se vypíná střežená vila. Vysoký plot a kamery snímající její bezprostřední okolí mohou v kolemjdoucích vyvolávat dojem, že dům je sídlem nějaké ostře sledované ambasády. Ve skutečnosti zde žije podnikatel, který ještě před pěti lety patřil v Rusku k té nejprominentnější vrstvě. Dmitrij Kalantyrskij (43 let) spoluvlastnil jednu z největších ruských bank SMP Bank a také jí šéfoval.

Když ale ruská armáda obsadila v roce 2014 do té doby ukrajinský Krym, americká vláda si vyšlápla na vybrané ruské podnikatele a firmy – zejména na ty z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina. Sankce tehdy dopadly i na SMP Bank, v níž vedle Kalantyrského drželi majoritní podíl Putinovi přátelé, bratři Rotenbergovi. O ekonomických problémech bankovního domu tehdy informovala přední světová média typu The Financial Times či Time. Kalantyrskij se následně rozhodl z Ruska odejít. S rodinou se usadil v Praze.

V Česku nyní vlastí několik firem a nemovitostí. Smíchovskou haciendu drží skrze kyperskou společnost Fayblue Holdings Limited. Na jejím řízení se podílí kyperské společnosti, jež mají ve správě i firmu Morelam Holdings Limited. Proč je tato neprůhledná skořápka zajímavá? Je spolumajitelem ruské banky Expobank CZ působící v Praze a v Karlových Varech, ve které Česká národní banka (ČNB) již několik měsíců provádí detailní kontrolu. Expobank CZ i ČNB odmítají prozradit, kdo za offshorovou firmou stojí. Vzniká otázka, zda v této bance nedrží podíl ruští podnikatelé, na které před pěti lety v důsledku ruské invaze dopadly sankce USA či EU.

Někdejšího manažera SMP Bank redakce kontaktovala dopisem. Kalantyrskij souhlasil se setkáním, na kterém poskytl LN exkluzivní rozhovor o svých podnikatelských vazbách a o emigraci z Ruska. Odmítá, že by měl vazbu na Expobank CZ.

LIDOVÉ NOVINY: V roce 2017 jste byl na ruském investigativním serveru Munscanner označen za jednoho z klíčových manažerů a spojenců miliardáře Arkadije Rotenberga, který po Evropě skrývá – kvůli protiruským sankcím – svůj majetek. Je to pravda?

KALANTYRSKIJ: Kvůli vámi zmiňovaným článkům se v České republice soudím. Máme za sebou první stání, uspěli jsme. Pokračovat budeme v červnu. Všechny tyto texty jsou vylhané. Bohužel soudy u vás jsou časově značně náročné. Web, na kterém texty vyšly, je registrovaný v USA, což celý případ prodlužuje, protože vše, co moji právníci sepíšou, se musí nejdřív posílat do Spojených států. Myslím si však, že vyhraji, je to jen otázka času.

LIDOVÉ NOVINY: Co přesně bylo v daných článcích nepravdivé?

KALANTYRSKIJ: Všecko. Byla to snůška lží.

LIDOVÉ NOVINY: Takže nemáte blízko k podnikateli Arkadiji Rotenbergovi?

KALANTYRSKIJ: Známe se, to je pravda. Jde o veřejnou informaci. Před pěti lety se však naše cesty rozešly a nevídáme se.

LIDOVÉ NOVINY: Vůbec nejste v kontaktu?

KALANTYRSKIJ: Ne.

LIDOVÉ NOVINY: V článcích je s vámi spojována kyperská firma Fayblue Holdings Limited, jež vlastní dům, ve kterém v Praze žijete. Je tomu tak?

Představte si, že máte účet ve stejné bance, ve které by ho teoreticky měl Gottwald. Vaší logikou bych mohl říct, že jste s Gottwaldem spojení.

KALANTYRSKIJ: Firma Fayblue, které patří náš dům na Smíchově, bývala moje. Dnes firma patří mé ženě. Byl to dárek ke svatbě.

LIDOVÉ NOVINY: Dříve firma Fayblue patřila dvěma kyperským společnostem: Belserve Consultants Limited a Vaspaco Properties Limited. Tyto kyperské firmy jsou tedy vaše? Ptám se z důvodu, že tyto dvě kyperské firmy se podílejí na řízení další kyperské firmy Morelam Holdings Limited, jež spoluvlastní v Praze sídlící ruskou banku Expobank CZ.

KALANTYRSKIJ: Pokusím se vám to celé vysvětlit na příkladu. Zkuste si představit nějakého významného českého nebo československého kriminálníka.

LIDOVÉ NOVINY: Třeba Klement Gottwald.

KALANTYRSKIJ: Dobře, Gottwald. Představte si, že máte účet ve stejné bance, ve které by ho teoreticky měl Gottwald. Vaší logikou bych mohl říct, že jste s Gottwaldem spojení. Kyperské firmy dle zákona musejí mít ředitele s kyperským občanstvím. Správa firem je na Kypru obrovský byznys, o který se starají tamní velké právní kanceláře. Tyto kanceláře mají stovky a možná tisíce klientů. Firma Fayblue je jedním z mnoha klientů.

LIDOVÉ NOVINY: Jde o proslulou právní kancelář Kinanis LLC?

KALANTYRSKIJ: Je to jedna z kanceláří, která na Kypru firmy spravuje. Nikoho z lidí, kteří se starali o správu Fayblue, osobně neznám. Chci tedy říct, že skrze advokátní kanceláře můžete spojit skoro kohokoliv na světě, jde však jen o propojení na papíře, nikoliv ve skutečnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Jakým způsobem se znáte s Arkadijem Rotenbergem?

Bývali jsme obchodní partneři. Byl jsem ředitelem i spolumajitelem SMP Bank, ve které jsme měli stejně velký obchodní podíl. Tím neříkám, že jsme měli oba 50 procent akcií, ve struktuře byli další lidé. Na začátku jsme měli oba zhruba po 20 procentech. Pan Rotenberg později koupil podíly od zbylých akcionářů a získal nad bankou kontrolu.

KALANTYRSKIJ: Bývali jsme obchodní partneři. Byl jsem ředitelem i spolumajitelem SMP Bank, ve které jsme měli stejně velký obchodní podíl. Tím neříkám, že jsme měli oba 50 procent akcií, ve struktuře byli další lidé. Na začátku jsme měli oba zhruba po 20 procentech. Pan Rotenberg později koupil podíly od zbylých akcionářů a získal nad bankou kontrolu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy jste se svého podílu zbavil?

KALANTYRSKIJ: Kontrakt jsme podepsali v roce 2015, už v předchozím roce jsem však skončil ve funkci ředitele banky. Pak jsem emigroval do České republiky, mám zde trvalý pobyt, koupili jsme dům a dětem tady našli školu.

LIDOVÉ NOVINY: Kvůli zavedení sankcí ze strany USA a Evropské unie proti vybraným ruským firmám a podnikatelům?

KALANTYRSKIJ: Sankce byly poslední kapkou, abych tak řekl. Banku SMP jsme s panem Rotenbergem pořídili v roce 2002, náš podíl v ní byl rovnocenný. Platil jsem vlastními penězi, nebyl jsem ničí bílý kůň. Zhruba v roce 2006 jsem si řekl, že svůj balík akcií prodám a emigruji z Ruska.

LIDOVÉ NOVINY: Proč? Bál jste se moci Kremlu?

KALANTYRSKIJ: Nebál jsem se ničeho, chtěl jsem hlavně změnit životní styl a přestěhovat se do Evropy, evropský styl života mám v sobě. Jedním z hlavních důvodů bylo, že jsem nechtěl v Rusku vychovávat děti. Nechtěl jsem, aby se moji potomci stali součástí takzvané zlaté mládeže v Moskvě. Od roku 2006 jsem se snažil podíl v bance prodat. Bohužel globální finanční krize v roce 2008 mé plány trochu nabourala. Prodej se komplikoval a nedařilo se jej dotáhnout. Začal jsem nezávisle na tom plánovat život s mou manželkou a chystat se na odchod z Ruska, který se uskutečnil v roce 2014. Kdyby se mi bývalo podařilo podíl v bance prodat dříve, vydělal bych mnohem více peněz. Dokázal jsem se ale přizpůsobit a nestěžuji si.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste si vybral zrovna Českou republiku?

Manželka je Češka, seznámili jsme se v Rakousku v mém hotelu. Před mým příchodem mě nenapadlo, že bych zakotvil zrovna tady. Má žena je však zubní lékařka a bylo pro ni nejvýhodnější otevřít si tu praxi, v cizině by to měla mnohem komplikovanější. Proto jsme se rozhodli zůstat v Praze.

KALANTYRSKIJ: Dalo by se říci, že to je náhoda. Manželka je Češka, seznámili jsme se v Rakousku v mém hotelu. Před mým příchodem mě nenapadlo, že bych zakotvil zrovna tady. Má žena je však zubní lékařka a bylo pro ni nejvýhodnější otevřít si tu praxi, v cizině by to měla mnohem komplikovanější. Proto jsme se rozhodli zůstat v Praze.

LIDOVÉ NOVINY: V západní Evropě máte nějaké další nemovitosti?

KALANTYRSKIJ: Koupil jsem hotel v Rakousku. V článku, ze kterého citujete, se psalo, že hotel jsem koupil na své jméno, ale že skutečným vlastníkem je pan Rotenberg. Není to pravda, rakouský hotel jsem koupil za své peníze a jsem stále jeho vlastníkem. Pořídil jsem jej tři měsíce před uvalením protiruských sankcí. Takže myšlenka, že jsem to kvůli sankcím pro někoho kupoval, nedává vůbec smysl. Navíc v dané době měl pan Rotenberg už řadu nemovitostí ve světě. A ruku na srdce, jeho nemovitosti jsou úplně jiný level než můj rakouský hotel (smích).

LIDOVÉ NOVINY: Znáte ruskou banku Expobank CZ působící v České republice? Znáte se s jejím majoritním vlastníkem Igorem Kimem?

KALANTYRSKIJ: Osobně nikoliv. Jen jsem o něm před několika lety slyšel z médií, když koupil banku MDM a spojil ji se svou další bankou Ursa bank. MDM tehdy byla jednou z největších bank v Rusku, takže z toho bylo docela haló.

LIDOVÉ NOVINY: Je to movitý podnikatel?

KALANTYRSKIJ: Těžko říct, pro mě je jakousi „černou skříňkou“. Jen bych spekuloval a to nechci. V posledních zhruba šesti letech se o panu Kimovi nemluvilo.

LIDOVÉ NOVINY: Máte v Expobank CZ podíl? Spolupracujete nějak s tímto bankovním domem?

Měli jsme v Lotyšsku banku. Když se v roce 2014 spustily sankce, museli jsme ji prodat, jinak by padla. Vím také, že například lotyšský regulátor FKTK byl velice striktní a neustále utahoval šrouby.

KALANTYRSKIJ: Ne. Mám účet u velké české banky.

LIDOVÉ NOVINY: Ptám se z toho důvodu, že Česká národní banka provádí v Expobank detailní kontrolu. Z Pobaltí se do českých finančních institucí přesouvají problémové peníze, a tak je potřeba zkontrolovat, zda v Česku nedochází k praní špinavých peněz.

KALANTYRSKIJ: Vím jen, že situace v Pobaltí byla a je komplikovaná. Měli jsme v Lotyšsku banku. Když se v roce 2014 spustily sankce, museli jsme ji prodat, jinak by padla. Vím také, že například lotyšský regulátor FKTK byl velice striktní a neustále utahoval šrouby. Evropská unie velice tlačí na odchod cizího kapitálu z Lotyšska, tudíž tamní ruská klientela se přesouvá do jiných zemí. Nemyslím si však, že by zrovna Česká republika byla tím bankovním trhem, na který je snadné se dostat. Je to tu přísné.

Bankéř v emigraci

Dmitrij Kalantyrskij (43 let) je ruský bankéř a podnikatel.

Od roku 2002 působil ve funkci ředitele velké ruské banky SMP. V ní měl i majetkový podíl. Byl obchodním partnerem blízkého přítele Vladimira Putina Arkadije Rotenberga.

Po uvalení protiruských sankcí svou zemi v roce 2014 opustil a odešel do Česka. V Praze bydlí a vlastní několik nemovitostí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!