Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Němci podceňují ruské výzvy

USA

  8:26
Studená válka a „sametový“ pád železné opony daly Evropanům ve druhé polovině 20. století zapomenout, že by na jejich území mohl nastat globální ozbrojený konflikt. Jak na tuto možnost nahlížejí v Německu, píše v dalším dílu seriálu Zuzana Lizcová.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovoří s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. foto: Reuters

Na nebezpečí, že slupka civilizace je tenká a překreslování zdánlivě neměnných hranic možné, upomněly v devadesátých letech krvavé boje v bývalé Jugoslávii. Od letošního jara nastávají nezvratné změny, které mohou mít dalekosáhlé důsledky, na Ukrajině. Je to pro Česko, člena NATO a Evropské unie, příliš daleko, nebo blízko? Máme důvod k obavám o svou bezpečnost?

Není nutné podléhat panice. Mnohem spíše je nezbytné posilovat západní struktury a snažit se vyvodit závěry z potenciálních rizik. Z pražské perspektivy mezi ně patří zejména neoimperiální politika Kremlu a hrozba rozvolňování tradičních transatlantických vazeb, momentálně například mezi USA a Německem.

Vstřícnost vůči Kremlu

Nebezpečí, které pro mír v Evropě znamená současná mocenská expanze Putinova režimu, bylo v poslední době značně diskutované, podobně jako fakt, že si Kreml v západní Evropě buduje síť euroskeptických spojenců na levém i pravém okraji politického spektra. V Německu zaznívají na jeho adresu vstřícná slova zejména od představitelů Strany levice a Alternativy pro Německo.

V Německu zaznívají na adresu Kremlu vstřícná slova zejména od představitelů Strany levice a Alternativy pro Německo

Méně se však již hovoří o tom, že pochopení pro Putina nachází i řada německých občanů a část vlivných intelektuálních kruhů. Z nedávných průzkumů veřejného mínění vyplynulo, že si výrazná většina Němců přeje nezávislejší zahraniční politiku na USA a údajně až 40 procent vstřícnější postoj k Rusku.

Nebezpečný trend

V nedávném rozhovoru pro deník Die Welt historik Heinrich August Winkler prohlásil, že u německé veřejnosti se projevuje nebezpečný trend zpochybňovat platnost západních hodnot a podceňovat výzvy vyplývající ze současné ruské politiky. K této relativizaci „dobra“ a „zla“ přispěly i dvě nedávné špionážní aféry, které vážně poškodily pověst Washingtonu v Německu.

Kvůli nim a na základě dalších negativních zkušeností (zejména válek ve Vietnamu a v Iráku) mají mnozí Němci podle Winklera sklon přehlížet, že se s dlouholetými spojenci principiálně nerozcházejí, pouze ze sdílených hodnot vyvozují jiné závěry. Winkler dále soudí, že jeho spoluobčané mají jiný pohled na řešení současných krizí zejména proto, že ve své nedávné historii nečelili stejným výzvám jako Američané.

Historik Heinrich August Winkler prohlásil, že u německé veřejnosti se projevuje nebezpečný trend zpochybňovat platnost západních hodnot

Několik desetiletí po druhé světové válce totiž kvůli své omezené suverenitě ani nemohli rozhodovat o samotném bytí a nebytí. A v uplynulých letech – mimo jiné díky americkým zpravodajským informacím – rovněž nemuseli čelit důsledkům žádného vážného teroristického útoku.

Antiamerikanismus

Je aktuálně posílený německý antiamerikanismus hrozbou, začátkem nové fatální „zvláštní cesty“ Berlína? Zatím rozhodně ne. Vrcholná německá politická reprezentace reagovala na zmíněné zpravodajské kauzy zdrženlivě, obraz Ruska naopak silně utrpěl sestřelením civilního letu MH17 nad východní Ukrajinou.

Protiwashingtonské nálady slabších a závislých evropských spojenců však mohou být za nepříznivých okolností ničivé. Pěstovat dobré vztahy s přáteli je bezpochyby stejně důležité jako znát nebezpečí hrozící od mocenských konkurentů. Současná Obamova vláda to Německu i dalším svým evropským spojencům neulehčuje.

Chtějí-li mít Evropané na Washington a jeho kroky větší vliv, nezbývá jim než spojit síly a postavit se na vlastní nohy

Ti by si ale měli uvědomit, že pokud opustí vazbu k USA, ocitnou se ve skutečném nebezpečí. Chtějí-li mít Evropané na Washington a jeho kroky větší vliv, nezbývá jim než spojit síly a postavit se na vlastní nohy. Až poté je někdo bude skutečně poslouchat.