Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Německé ekošílenství v Severním moři

  7:54

Větrný park Riffgat by měl produkovat „čistou“ energii, zatím ho ale pohánějí dieselové generátory.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto reutersČeská pozice

Při ústí řeky Ems ve vodách Severního moře se má tento víkend slavnostně otevírat větrný park Riffgat. Třicet turbín by tam dnem i nocí mělo ve jménu energetického obratu (Energiewende) produkovat „čistý“ elektrický proud, který Němce katapultuje do budoucnosti energetiky. Problém je ale v tom, že projekt má dle listu Bild hned několik háčků.

  • Háček číslo jedna: Větrné turbíny prozatím nic produkovat nebudou, protože ještě nebyly připojeny k síti. Z původních padesáti kilometrů kabelů je nutné pod vodu položit ještě patnáct. Kabely měly být sice už dávno na svém místě, jenže hluboko v moři se zřejmě objevily bomby z druhé světové války a technologie nutná k jejich zneškodnění se právě nachází někde na druhém konci světa.
  • Háček číslo dvě: Vzhledem k solí prosycenému mořskému větru není možné, aby motory odpočívaly, dokud se problém nevyřeší – zrezavěly by. A tak zodpovědná společnost EWE přišla s nápadem, že turbíny bude pro příštích pár měsíců pohánět gigantický dieselový generátor.
  • Háček číslo tři: Zmíněný dieselový generátor měsíčně spotřebuje 22 tisíc litrů nafty. A s takovým množstvím by se například dalo s novou Škodou Octavia 1,6 TDI měsíčně ujet 578 947 kilometrů – tedy přibližně čtrnáctapůlkrát obkroužit naši planetu.

Aby toho nebylo málo, provozovatel větrného parku, společnost EWE, se začal handrkovat s provozovatelem distribuční sítě Tennet, kdo celou šlamastiku vlastně zavinil. A termín, kdy by elektrárna mohla být akceschopná, se pomalu ale jistě oddaluje. Aktuálně se hovoří o únoru 2014. O tom však vážně pochybuje ministerský předseda Dolního Saska Stephan Weil. Ostatně stejně jako o výmluvě, že by dokončení projektu stála v cestě munice z druhé světové války. „Mě toto odůvodnění nepřesvědčilo,“ řekl Weil nedávno bavorskému rádiu a dodal, že za zpoždění zaplatí v první řadě odběratelé elektrické energie.

Němci už z celé Energiewende musejí být jako v Jiříkově vidění. Vždyť se teprve koncem minulého roku dozvěděli, že právě kvůli navýšení ekologické přirážky na rozvoj obnovitelných zdrojů zaplatí letos za elektřinu o rekordních jedenáct procent víc než v roce předchozím. Nelze se divit. „Pokud chcete energetickou revoluci, tak se to bez zdražení neobejde,“ vzkázala kancléřka Angela Merkelová spoluobčanům.

Ti teď mohou se skřípěním zubů sledovat, jak jim tu energetickou revoluci krásně pohání dieselové generátory financované z ekologické přirážky. Pokud by se stejným způsobem měl vyvíjet plán německých Zelených prosadit v tamních jídelnách povinný vegetariánský den, tak už v Německu za chvíli zbude jen jediná kráva: Milka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!