Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Není už na čase v kauze exprezidenta NKÚ Dohnala vyměnit soudce?

  6:33

Obvodní soud pro Prahu 7 v pondělí potřetí zprostil bývalého prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu obžaloby kvůli pronájmu bytů.

Prezident NKÚ František Dohnal jde znovu k soudu. Tentokrát kvůli odmítnutí kontroly hospodaření úřadu. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Iva Fialová v pondělí 12. listopadu znovu rozhodla v kauze pronájmu služebních bytů bývalého prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. A už potřetí ho zprostila obžaloby za porušování povinnosti při správě cizího majetku – poprvé loni v březnu, podruhé v říjnu. Státní zástupce Petr Polák se na místě odvolal, a proto se kauzou bude znovu zabývat odvolací Městský soud v Praze (podruhé rušil osvobozující rozsudek letos v dubnu).

O co jde v „kauze byty“

Ze zákona má prezident NKÚ nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si po svém jmenování v roce 2005 vybral pětipokojový byt v Americké ulici v Praze na Vinohradech. Po dvou letech ho vyměnil za dva propojené byty v Chrudimské ulici. NKÚ platil za nemovitosti měsíčně téměř 76 tisíc korun. Státní zástupce se domnívá, že tato částka převyšuječástku přiměřenou. Kvůli údajné škodě ve výši minimálně 1,1 milionu korun hrozí Dohnalovi až pětileté vězení.

Podle soudkyně Fialové bylo Dohnalovo bydlení ve srovnání s úředníky na podobně významných postech nejlevnější, a k tomu si sám na byt přispíval. Dohnal verdikt nevyslechl osobně, protože se z jednání ze zdravotních důvodů omluvil.

Kdy skončí trapná pinkaná?

Kauza je i po odchodu Františka Dohnala z postu prezidenta NKÚ mediálně sledovaná a nedělá dobré jméno české justici

„Nikdo z odpovědných osob neupozornil na to, že by se jednalo o nadstandardní výši nájmu. Také nelze obžalovanému klást za vinu, že jedinému NKÚ nebyla obstarána nemovitost do jeho či státního vlastnictví, jako je tomu například u Ústavního soudu, vlády a dalších. Otázka bydlení musela být řešena nájmem, což je pochopitelně vždy nákladnější,“ uvedla soudkyně Fialová.

Neznáme sice odůvodnění pondělního zprošťujícího rozsudku, ale lze se domnívat, že se nebude příliš lišit ani od předchozího, ani od toho prvního. Soudkyně Fialová totiž na rozdíl od svých kolegů z Městského soudu v Praze nevidí v jednání obžalovaného nic protizákonného, a další dokazování proto nevede tímto směrem. Pokud však i tentokrát Městský soud v Praze rozhodnutí nižší instance zruší, jako již podvakráte předtím, bylo by možná na místě tuto trapnou přepinkávanou ukončit a zvážit změnu soudce.

Dohnalova kauza je totiž i po jeho odchodu z postu prezidenta NKÚ mediálně sledovaná a nedělá dobré jméno české justici. České soudy nejsou schopné se konečného rozsudku dobrat ani po více než dvou letech, což je minimálně velmi smutné.