Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Nevládní organizace se připojily k pirátům: Jak to bylo s amnestií!

  17:27

Devatenáct nevládních organizací poslalo Václavu Klausovi infožádosti ohledně toho, kdo připravoval amnestii.

Devatenáct nevládních organizací se během středy a čtvrtka obrátilo na prezidenta Václava Klause, Úřad vlády a ministerstvo spravedlnosti s žádostmi o vysvětlení okolností vzniku prezidentovy kontroverzní amnestie. V žádostech podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím se autoři dopisů ptají například na to, kdo se podílel na přípravě textu amnestie anebo zda si ministerstvo spravedlnosti nechalo zpracovat studii o dopadu Klausova rozhodnutí.

Snaha vyjasnit okolnosti amnestie vedla také podnikatele Karla Janečka a zástupce pětadvaceti nevládních organizací k vydání inzerátů, ve kterých vyzývají lidi postižené amnestií k zaslání svého příběhu na adresu obeti@klausovavelezrada.cz. Inzeráty vyšly ve čtvrtek 31. ledna ve vybraných celostátních denících. Jejich autoři chtějí za pomoci nových informací o obětech amnestie zvýšit tlak na důsledné vyšetření okolností, za jakých vznikla. 

Dopisy odeslaly tyto organizace:

Občané.cz, Nadace Open Society Fund Praha, FITES, Inventura demokracie, Vyměňte politiky!, O co jim jde?!, Alternativa, Člověk a Země, Život a prosperita, Rada pro mezinárodní vztahy, Lepší Kladno, Veřejnost proti korupci, Rada pro mezinárodní vztahy, Studentské jaro, Pražské fórum, Herecká asociace, Quijotova jízda, FOR_UM a Nadační fond proti korupci.

Na stránkách www.klausovavelezrada.cz mezitím přibývají podpisy pod výzvu senátorům k podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu kvůli amnestii. K výzvě se připojilo už 51 500 lidí. Pro podání této žaloby se vyslovil i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Amnestie je zločinná tím, že brání tomu, aby po zločinu přišel trest. Úřad prezidenta byl využit způsobem, který podkopává hodnoty právního státu a demokratický řád,“ napsal na svém blogu Zaorálek a dodal: „Podporuji senátory, kteří zvažují stíhání prezidenta před Ústavním soudem pro velezradu na návrh Senátu.“

Prezidentská kancelář neposkytla požadované informace o přípravě novoroční amnestie v předem předepsané lhůtěMístopředseda sněmovny Zaorálek svou žádost o informace poslal 18. ledna. Jemu by tedy Hrad na otázku, kdo se vlastně na přípravě amnestie podílel, měl odpovědět počátkem příštího týdne. Nevyslyšena mezitím zůstává infožádost České pirátské strany, která byla odeslána již 9. ledna.

V případě místopředsedy pirátů Jakuba Michálka prezidentská kancelář požadované informace o přípravě novoroční amnestie v předem předepsané lhůtě neposkytla, a porušila tím dle vedení pirátské strany zákon o svobodném přístupu k informacím. Lhůta vypršela koncem minulého týdne.

„Prezidentská kancelář neposkytla požadované informace o přípravě novoroční amnestie v předem předepsané lhůtě. Vlastně s námi nekomunikovala vůbec, a porušila tím zákon o svobodném přístupu k informacím. Proto jsem se v neděli 27. ledna rozhodl na Hrad poslat stížnost pro nečinnost,“ řekl ČESKÉ POZICI Michálek.

Více o tématu i to, proč kvůli infožádostem hrozí tejemjníkovi prezidenta Ladislavu Jaklovi pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů, se dočtete ve článku Hrad versus zákon. Podaří se zjistit, kdo připravoval amnestii?

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...