Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NKÚ si chce koupit budovu Sazky. Co na to Kalousek?

  21:42

Jak vyplývá z materiálu, který úřad vypracoval pro kontrolní výbor sněmovny, pořízení vlastní budovy je pro něj výhodnější než pronájem.

foto: © Wikimedia Commons, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Hádanka, zda bude Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) sídlit od konce září letošního roku u realitního magnáta Radovana Vítka, či v budově, kterou odkoupí od miliardáře Karla Komárka, bude pravděpodobně brzy rozluštěna. Jak vyplývá z materiálů, které dostali poslanci na středeční jednání sněmovního kontrolního výboru a jež má ČESKÁ POZICE k dispozici, budou se kontroloři nejspíše stěhovat z Vítkovy budovy Tokovo v pražských Holešovicích do budovy Sazky v Praze 9.

Porovnáním upravených podmínek nájemní smlouvy v Tokovu a podmínek koupě budovy Sazky vychází jako optimální druhá varianta. Záležet bude na tom, jak se k rozhodnutí NKÚ postaví ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a vláda a zda přiklepnou kontrolorům na pořízení nemovitosti peníze.

Dvě možnosti

Nájemní smlouva v administrativní budově Tokovo vyprší NKÚ 30. září. Jak již ČESKÁ POZICE dříve informovala, vedení úřadu zvažuje v současné době dvě varianty: buď koupit budovu vlastní, nebo prodloužit nájemní smlouvu s upravenými podmínkami.

V prosinci loňského roku uzavřel NKÚ poptávkové řízení, v němž vybíral z nabídek kancelářských budov. Jako nejvhodnější budova bylo vybráno sídlo Sazky v Praze 9. V materiálu pro kontrolní výbor je uvedeno, že skupina KKCG, které loterijní společnost Sazka patří, za ni požaduje 300 milionů korun.

Z posudku ČVUT vyplývá, že pořízení budovy Sazka se započtením nutných investic v následujících deseti letech je nejvýhodnější variantou pro státČESKÁ POZICE již dříve uvedla, že skupina CPI Radovana Vítka předložila v polovině února parametry nájemní smlouvy, které by platily v případě, že by NKÚ prodloužil kontrakt v budově Tokovo. Nájemné se v závislosti na délce smlouvy a najímané ploše pohybuje od necelých dvaceti milionů korun do 25,7 milionu korun za rok. To odpovídá zhruba polovině toho, co NKÚ platí dnes.

CPI přislíbilo, že pokud NKÚ zůstane v Tokovou dalších sedm let, převede na úřad bezplatně veškeré vybavení kanceláří, jehož původní pořizovací cena dosáhla 150 milionů korun. (Dle původní nájemní smlouvy, kterou uzavřel bývalý prezident NKÚ František Dohnal, úřad tento majetek splácel, ale ani po doplacení se nestal jeho vlastníkem.)

NKÚ si nechal vypracovat posudek u ČVUT, zda je optimální koupě budovy, či prodloužení nájmu v Tokovu. „Z posudku vyplývá, že pořízení budovy Sazka se započtením nutných investic do stavební části a na obměnu technického zařízení budov v následujících deseti letech je nejvýhodnější variantou pro stát, neboť je zde potenciál významného snížení stávajících nákladů až o jednu třetinu,“ píše se v materiálu pro kontrolní výbor.

Dá Kalousek peníze?

Zda se kontroloři do Sazky skutečně přesunou, ovlivní ministr Kalousek a následně vláda. NKÚ totiž v rozpočtu nemá na nákup sídla vyčleněny peníze. V původním návrhu rozpočtu na letošní rok sice tato položka uvedena byla, poslanci ale 250 milionů vloni v prosinci přesunuli na filmové pobídky.

Ministr financí tehdy ještě před hlasováním o rozpočtu ve sněmovně prohlásil, že pokud bude přesun peněz schválen a „bude-li ležet na stole návrh na efektivní pořízení budovy Nejvyššího kontrolního úřadu, aby měl sám svůj vlastní objekt a nemusel poměrně nákladně být v nájmu, tak vláda v takovém případě nalezne během roku řešení sama v rámci schváleného státního rozpočtu příslušnými rozpočtovými opatřeními“. Nyní tedy bude na Kalouskovi, kdy předloží návrh usnesení na zajištění peněz pro NKÚ do vlády a jak se k němu kabinet Petra Nečase (ODS) postaví.

Vedení NKÚ považuje za krajní termín, dokdy musí vláda rozhodnout o vyčlenění peněz, polovinu dubnaVe zmíněném materiálu pro kontrolní výbor je uvedeno, že NKÚ navrhuje, aby bylo do rozpočtu kapitoly NKÚ přesunuto 228 milionů korun z kapitoly všeobecná pokladní správa. Další část peněz na nákup budovy by šel z úspor NKÚ. Úřad též zmiňuje, že vlastní stavební pozemek v účetní hodnotě bezmála 95 milionů korun. Ten by po koupi sídla převedl na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Vedení NKÚ považuje za krajní termín, dokdy musí vláda rozhodnout o vyčlenění peněz, polovinu dubna. Tajenku hádanky, kde zasednou kontroloři po vypršení nájemního kontraktu, bychom se tedy měli dozvědět nejpozději krátce po Velikonocích.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!