Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Nové Věci veřejné? Byznysový projekt „Uzdravme naši politiku“

  14:50

V posledních týdnech se zaktivizovalo téměř neznámé hnutí. Kdo za ním stojí?

Protagonisté záhadného hnutí (zleva): Michal Maňák, Aleš Temr a Eva Pitrová. foto: zdroj http://www.uzdravmenasipolitiku.cz, montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Neznámé politické hnutí neuspělo v žádných volbách, přesto letos v dubnu opanovalo jednu z největších městských částí v hlavním městě – Prahu 5. Stranička s názvem Uzdravme naši politiku (UNP) získala v dubnu do svých řad zdejšího starostu Miroslava Zeleného a některé jeho kolegy z místní radnice.

UNP na sebe poprvé upozornila loni na podzim před krajskými volbami. Hnutí kandidovalo do středočeského krajského zastupitelstva, nicméně ani přes výraznou a nákladnou kampaň neuspělo. Kde se strana vzala, a kdo za ní stojí? Z vnějších znaků hnutí a z analýzy osob s ním spojených se jeví, že jde o byznysový projekt, který se snaží do politiky nastrčit své „bílé koně“. V Praze 5 už tento záměr uspěl, ovšem v politicko-byznysových kuloárech se čím dál hlasitěji hovoří o tom, že skutečným cílem je prosadit se v roce 2014 do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Příběh tím do značné míry připomíná Věci veřejné. I ty svou politickou dráhu začaly v pražských městských částech – právě na „pětce“ a na „jedničce“. I v případě VV bylo původně hlavním cílem dostat se do vedení Prahy, nicméně projekt se původním tvůrcům (k nimž se přihlásil například „kmotr“ Roman Janoušek) „vymkl“ z rukou a Věci veřejné se pod taktovkou superguru Víta Bárty dostaly do sněmovny a posléze i do vlády Petra Nečase.

Zadlužení na 8 tisíc let

Krajské volby 2012, region Střední Čechy. Mezi poraženými subjekty je například Hnutí na podporu dobrovolných hasičů, které díky 5744 hlasům dosáhlo jen na výsledek 1,64 %. Neuspělo ani hnutí „Uzdravme naši politiku – Středočeši 2012“ (UNP), které oslovilo 4986 voličů, což znamenalo zisk 1,42 % hlasů.

Jaro 2013. Do poslanecké sněmovny dorazily výroční zprávy politických stran, kde jsou veřejně dostupné údaje o jejich financování. Znovu porovnejme:

Hnutí na podporu dobrovolných hasičů uvádí příjmy ve výši 24 tisíc korun, vše pochází z členských příspěvků. Totožnou částku strana také vydala, veškeré peníze šly na volby.

Také hnutí UNP utrácelo v roce 2012 výhradně na volební kampani. Výdaje jsou však v porovnání s podobně velkým subjektem astronomické. UNP za kampaň vydalo 7,6 milionu korun, třistakrát víc než úspěšnější hasiči. A kde toto neznámé hnutí vzalo peníze? V kolonce příjmy najdeme 900 korun z členských příspěvků, a jinak – nic. Žádné dary od fyzických osob, žádné dary od právnických osob.

Za povšimnutí stojí, že částka 7,6 milionu neodpovídá rozpočtu volební kampaně, jak ho UNP uvádí na svých webových stránkách, kde se hovoří o sumě 5,7 milionu. Ale ještě zajímavější je, jaká informace z webu UNP zmizela: totiž seznam „sponzorských darů“ od konkrétních jednotlivců především z řad kandidátů, které strana uváděla před krajskými volbami, ale které se už nevyskytují ve výroční zprávě. Někomu opravdu záleželo na tom, aby informace z loňského podzimu zůstaly pohřbené – nejenže nejsou na nových stránkách UNP, ale nelze se k nim dostat ani standardními nástroji k hledání v historii internetu a k dispozici je nemá ani webový archiv Národní knihovny ČR.

Takže si shrňme situaci roku 2012: Hnutí existuje první rok, ve volbách nemá šanci na úspěch, a přesto (budeme-li vycházet z jejích oficiálních příjmů uvedených ve výroční zprávě) se okamžitě zadluží na více než 8 tisíc let dopředu.

Místo Radka Johna – Tonda Panenka

Stejně jako Věci veřejné měly svého Radka Johna, i UNP se snažily nalákat do svých řad minimálně jednu známou a populární osobnost

Kampaň UNP skutečně působila velkoryse. Kandidáti objížděli obce ve středních Čechách s několika profesionálně polepenými auty (jedno takové od strany ještě letos v lednu dostala i luštitelka křížovek, která vyhrála soutěž UNP), pořádala pro děti zábavný den, kde se zdarma rozdávalo pivo a guláš a vystupovala skupina Maxim Trubulenc, nalákala i „profesionální podporovatele“ z řad celebrit, jako Jiřího Menzela nebo Martina Dejdara.

Stejně jako Věci veřejné měly svého Radka Johna, i UNP se snažily nalákat do svých řad minimálně jednu známou a populární osobnost. Zástupci strany s nabídkou kandidatury oslovili fotbalového internacionála Antonína Panenku. „Loni před krajskými volbami mi dali složku s politickým programem a další materiály, ať si je prostuduju. Měli zájem, abych byl na kandidátce, ale nakonec jsem to odmítl. Nemyslím si, že mají sportovci zasahovat do politiky. A aby tam byl člověk jen jako ksicht, jako jméno, to je dost zrádné,“ řekl ČESKÉ POZICI Panenka.

A rovněž jako Věci veřejné v roce 2010, i UNP na podzim 2012 distribuovalo stranický časopis zdarma nebo zřizovalo bezplatné telefonní linky, kam si mohli voliči zatelefonovat se svými problémy nebo dotazy ohledně voleb. Stejně jako tým kolem Johna i UNP nechávalo návštěvníky svých stránek hlasovat v anketách o programových otázkách. Ve stylu VV byla vedená i kampaň plná populistických hesel a vymezování se vůči zavedeným stranám.

Z kampaně UNP doslova „kapaly“ peníze. Kde se ale vzaly?

Komunikace s UNP

Dozvědět se to přímo od strany není úplně snadné. Vedení jako by se snažilo obsáhlejší komunikaci vyhýbat.

ČESKÁ POZICE kontaktovala nejprve členku předsednictva Evu Pitrovou, která je podepsaná pod zmíněnou výroční zprávou za rok 2012. Ta přislíbila osobní rozhovor i za přítomnosti místopředsedy Michala Maňáka (který je podle našeho zdroje obeznámeného s děním v UNP jakýmsi „mozkem“ hnutí). Tento rozhovor ale následně mluvčí strany zrušila s tím, že komunikovat může pouze předseda Aleš Temr, který ovšem bude k dispozici „až příští týden“. Pitrová už poté na pokus o kontaktování nereagovala.

O něco více ochoty projevil Maňák, který si základní dotazy na financování strany nechal poslat e-mailem a slíbil i osobní rozhovor v následujícím týdnu. Na otázky prostřednictvím elektronické pošty ale od čtvrtka neodpověděl, pokusy o telefonické kontaktování odmítal.

Nezodpovězené dotazy pro Michala Maňáka:

  • Ve výroční zprávě máte výdaje 7,6 milionu, příjmy jen 900 korun. Jak to vzniklo? Kde jste peníze na kampaň vzali?
  • Když jste do telefonu říkal, že ty peníze dlužíte – můžete říct, komu? Kdo vám na volby půjčil takovou sumu? A pokud to bylo u banky, jak za půjčku ručíte, když z výše členských příspěvků je zřejmé, že členů mnoho nemáte a loni před volbami jste tedy nemohli počítat s tím, že se vám ty peníze nějak rychle vrátí?
  • Loni před volbami jste na stránkách uváděli řadu drobných darů od konkrétních jednotlivců – proč nejsou tyto dary součástí výroční zprávy? A proč už tyto dary nejsou na vašich nových webových stránkách?
  • Pracoval jste také v Art For Communication Group jako vaše kolegyně Eva Pitrová? V jaké pozici?
Byznysové pozadí

UNP má velice zajímavé vazby na firmu Art For Communication Group. Zajímavé z toho pohledu, že od této firmy vedou nitky dál k pražským šedým eminencím.

Jestliže „oficiální“ zdůvodnění nelze získat, nezbývá než zapátrat jinde. UNP má velice zajímavé vazby na firmu Art For Communication Group (AFC Group), která nabízí služby v oblasti public relations a marketingové komunikace. Zajímavé z toho pohledu, že od této firmy vedou nitky dál k pražským šedým eminencím, které se v minulosti dostávaly k veřejným zakázkám a penězům. A některé z nich mají pověst více než diskutabilní.

AFC Group do loňského roku vydávala časopis Pražský magazín, dříve Pražský dopravák. V tomto časopise bylo těsně před volbami hnutí UNP opakovaně propagováno – bez jakéhokoliv upozornění, že by šlo o reklamu. Pod pozitivní články o zcela neznámém subjektu se podepisovala přímo šéfredaktorka časopisu Miroslava Besserová.

S UNP pojí tento časopis ještě jedna podstatná okolnost – doménu příbuzně znějícího jména www.uzdravmepolitiku.cz registrovala Eva Pitrová, členka předsednictva strany. A v údajích internetové databáze lze vyčíst, že Pitrová tuto doménu registrovala právě jménem společnosti AFC Group.

Financují stranu peníze z Dopravního podniku?

Manažerkou redakce Pražského magazínu a zároveň jednatelkou a společnicí AFC Group je Michaela Kuřátková. Tato žena, která je obchodně aktivní už od svých 21 let, se kromě AFC Group vyskytuje i třeba ve firmě KL, kde spolupracuje se známými osobami politicko-byznysové sféry – členem ČSSD Karlem Hoškem a Davidem Libigerem.

Hošek, obchodní partner pražského klanu Kočkových (se členy jejich rodiny figuroval například v již zaniklé firmě C.P.B.H. Investment), je v kuloárech označován za „Romana Janouška pro ČSSD“.

Aktualizace: Informaci o členství Karla Hoška v ČSSD převzala ČESKÁ POZICE z týdeníku Euro. Jak ale Hošek v pondělí upozornil, členem ČSSD nikdy nebyl. Dnes je členem hnutí UNP. Řekl, že s financováním strany nemá on ani jeho firmy nic společného.

Libiger je asistentem poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD, bývalým náměstkem Státního fondu životního prostředí a významným mužem firmy Allowance, úspěšného administrátora veřejných zakázek. Jeho angažmá na fondu v době, kdy ministr životního prostředí Libor Ambrozek rozdal miliardy ve formě neprůhledných dotací, popisovaly v roce 2010 Hospodářské noviny.

Na oba muže je přitom činnost časopisu navázaná daleko pevněji, než jedním personálním poutem v podobě Kuřátkové. V časopisu (který mimochodem neoprávněně používal logo pražského magistrátu, jenž s tímto produktem neměl nic společného) opakovaně inzerovala firma Alfasys One. Mezi svými klienty vyzdvihuje AFC Group také společnost Alcetra. Tyto společnosti nejsou bez zajímavé historie.

Alcetra spolupracovala s pražským dopravním podnikem ve smutně proslulém období, kdy tento městský podnik řídil Martin Dvořák, a jméno této firmy bylo zmíněno i ve zprávě, kterou po prošetření hospodaření DP sepsal tým advokáta Václava Lásky. Byla čtvrtým největším dodavatelem marketingového oddělení v době, kdy Dvořák podnik vedl. Zakázky v oblasti informačních technologií od největšího městského podniku dostávala také Alfasys One, která spolupracovala i s pražským magistrátem.

V obou jmenovaných firmách najdeme právě jména Libigera i Hoška. V orgánech Alfasysu figurovali společně, dosud se v nich navíc vyskytuje i Pitrová. Alcetru společně vlastní oba muži ještě nyní.

S Dopravním podnikem pojí AFC Group a její časopis ještě další významný inzerent, firma Wero Group. Během Dvořákovy éry se „proslavila“ administrováním některých podivných zakázek, například na pojištění majetku nebo nákup nových autobusů. Tato společnost se na svém webu chlubí spoluprací i s pražským magistrátem nebo některými pražskými městskými částmi – mezi nimi je například „Kočkova“ Praha 7 nebo Praha 5.

Časopis Euro loni napsal, že v pozadí Wero Group je opět Hošek, který s časopisem komunikoval skrze firemní e-mailovou adresu právě této společnosti. Týdeník upozornil také na to, že AFC Group, Wero Group a Alfasys One sídlily na stejné adrese.

Celá skupina kolem UNP a Pražského magazínu má také blízko k zábavě movitějších lidí – jachtingu

První úspěch UNP

Celá skupina kolem UNP a Pražského magazínu má také blízko k zábavě movitějších lidí – jachtingu. Šedesátiprocentním vlastníkem AFC Group je Yacht Club Radava. To je společnost, která má od roku 2009 akcie na majitele a jejíž poslední známý vlastník, společnost Quick Start Investments, je napůl vlastněný dvěma kyperskými firmami – FPMC Limited a ICCRUE Limited.

Jedním z inzerentů časopisu bylo také Navy centrum, firma, kde je jedním z jednatelů Milan Jančík – bývalý starosta Prahy 5 a podle zdrojů z pražské politiky stále mocný místní hráč.

Hledání těchto vazeb není v žádném případě samoúčelné. Právě v Jančíkově panství na Praze 5 totiž zaznamenalo hnutí UNP, které je zjevně úzce provázáno s časopisem profitujícím i díky Jančíkově firmě, první zřetelný úspěch. V jedné z největších pražských městských částí má svého starostu – přestože tam v komunálních volbách 2010 ani nekandidovalo.

Loni v říjnu totiž zastupitelé odvolali starostu Radka Klímu z TOP 09. Pro jeho konec tehdy hlasovalo i několik jeho spolustraníků, které následně krajský výbor TOP 09 vyloučil ze strany. Několik týdnů pak vznikala nová koalice z odpadlíků z TOP 09, zástupců ČSSD a Věcí veřejných a některých nezávislých zastupitelů. V prosinci byl starostou zvolen dosavadní místostarosta a bývalý člen TOP 09 Miroslav Zelený, a na začátku dubna nová koalice oznámila vznik osmnáctičlenného zastupitelského klubu s názvem – Uzdravme naši politiku.

Kritici nového uspořádání v Praze 5 od počátku upozorňují na to, že nová koalice je úzce provázaná s érou kontroverzního exstarosty Jančíka

Jak tehdy v tiskové zprávě upozornila mluvčí radnice Ivona Kratochvílová, Zelený a někteří další členové se rovnou také stali členy hnutí UNP. Mimo jiné do UNP vstoupil Jaroslav Nedvěd, dříve sociální demokrat, který rovněž krátkou dobu působil v dozorčí radě již zmíněného Yacht Clubu Radava, vlastníka AFC Group.

Kritici nového uspořádání v Praze 5 od počátku upozorňují na to, že nová koalice je úzce provázaná s érou kontroverzního exstarosty Jančíka. Jde například o Herberta Haisslera, který Jančíkovu klubu zastupitelů dělal předsedu, Michala Šestáka, který byl jeho místostarostou, nebo někdejšího Jančíkova radního Jana Hlaváčka. Všichni jmenovaní jsou stále zastupiteli, nyní patří do zastupitelského klubu UNP. Sám bývalý starosta ale vliv na kroky nového vedení radnice popírá.

ČESKÁ POZICE má spolehlivé informace o tom, že v pozadí celého projektu UNP jsou  ještě daleko významnější postavy z pomezí pražské politiky a byznysu, nežli při vší úctě Hošek nebo Jančík. Tomuto novému hnutí se budeme dále věnovat. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!