Tajemná smyčka příběhu Tomáše Prouzy vyvolává otázky, na které někdejší špičkový úředník a jeden z nejbližších spojenců premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky stále dluží odpovědi. LN se tři týdny pokoušely zjistit, pro jakou skupinu začal pracovat a co je náplní jeho nové funkce. Prouza však informace tají a o své současné práci mlčí. Nepomohly ani otázky s nadsázkou, zda se snad za své působiště stydí nebo zda ho zaměstnala mafie.
Prouza se sice stal soukromou osobou, jenže tři roky předtím působil ve vládním úřadu a přicházel do styku s důležitými a citlivými informacemi. Je tudíž logické se ptát, jak s nabytými zkušenostmi po svém odchodu bude nakládat. |
Prouza se sice stal soukromou osobou, jenže tři roky předtím působil ve vládním úřadu a přicházel do styku s důležitými a citlivými informacemi. Je tudíž logické se ptát, jak s nabytými zkušenostmi po svém odchodu bude nakládat. Není to poprvé, co se taková debata vede: v roce 2010 vyvolal rozruch šéfporadce tehdejšího „úřednického“ premiéra Jana Fischera Vladimír Mlynář, který přešel do skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera dělat lobbistu.
Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký si však nemyslí, že by byl Prouza po odchodu z Úřadu vlády omezen konkurenční doložkou. „Konkurenční doložka se týká zejména poskytování dotací nebo veřejných zakázek tam, kde úředníci přicházejí do kontaktu s privátními subjekty. Pokud mám představu o někdejší agendě Tomáše Prouzy, toto nebyl jeho případ. Předpokládám, že u jeho pozice konkurenční doložka nebyla určena. Mohl tedy odejít do soukromého sektoru bez této podmínky. Pokud neměl konkurenční doložku, po odchodu do soukromé sféry už nemá vůči státní službě žádné povinnosti z hlediska informační služby,“ řekl LN „superúředník“ Postránecký.
Nečekaný konec a hrozba sjezdu
LN po informacích o Prouzově budoucnosti pátraly v okruhu jemu blízkých lidí. Ti se shodovali, že bývalý tajemník a v Bruselu oblíbený úředník s dobrým renomé nové zaměstnání ještě nenašel. Nejpravděpodobnější variantou má být angažmá u čínských finančníků CEFC, jimž v České republice šéfuje exministr obrany a v současnosti jeden z nejvlivnějších tuzemských lobbistů Jaroslav Tvrdík. Bývalý volební manažer ČSSD uvedl, že s Prouzou dosud jeho skupina nespolupracovala – o čemž se rovněž ve finančních kruzích spekulovalo. „Pan Tomáš Prouza není spolupracovníkem CEFC, a logicky tedy od CEFC nepobírá žádný plat,“ uvedl Tvrdík.
Prouza kariéru vysoce postaveného úředníka ukončil letos na začátku března. Důvodů, proč zatím nezapočal novou práci, může být více. Zaprvé nikdo příliš neočekával tak brzký konec na Úřadu vlády, respektive v rámci ČSSD.
Zpočátku se jako nejpravděpodobnější důvod Prouzovy ústupové varianty zmiňoval problém s jeho bezpečnostní prověrkou. |
Zpočátku se jako nejpravděpodobnější důvod Prouzovy ústupové varianty zmiňoval problém s jeho bezpečnostní prověrkou. Žádost o její udělení sám stáhl a v kuloárech se šířilo, že by ji nezískal kvůli některým okolnostem souvisejícím s jeho předchozí kariérou v byznysu. Nelze tedy vyloučit, že za jeho odchodem stála obava vedení strany z případně vyvstalých nejasností a pochybností ohledně Prouzovy minulosti.
Pak se ale začaly zmiňovat ryze politické důvody Prouzova odchodu. „Už ho přestalo bavit, jak se o něm neustále mluví v souvislosti s funkcemi, ale nakonec nikdy k ničemu nedojde,“ řekl tehdy LN zdroj blízký vedení ČSSD. Jinými slovy Prouzovi došla trpělivost s neustálým čekáním, zda nakonec dojde k jeho vstupu do vlády. V únoru už to přitom vypadalo, že je vše připraveno a domluveno. Sobotka se měl už v polovině února s Prouzou, svým přítelem, na jeho vládním angažmá domluvit. Tehdy zdroje hovořily o tom, že Sobotkovo přešlapování kolem Mládkova odvolání prodlužovalo čekání na to, zda Prouza svému předsedovi na výzvu kývne.
Jenže šéf ČSSD nakonec podle zdrojů LN z „akce Prouza“ vycouval. Údajně ho zachvátila panika, že Prouzův příchod do vlády by se nesetkal s pochopením straníků (do ČSSD vstoupil až v roce 2015, a své funkce tak neměl dostatečně „vysezené“) a prezidenta Miloše Zemana. Významnou roli hrál fakt, že se vše odehrávalo před volebním sjezdem ČSSD, na němž Sobotka potřeboval získat co nejsilnější mandát. Nechtěl tedy straníky, kteří váhali s jeho podporou, zbytečně provokovat. Dalším důvodem, proč stále není jasno o Prouzově novém angažmá, může být i fakt, že podle zdrojů LN byl poslední týdny na dovolené. Je pravděpodobné, že se věci dají nyní do pohybu. Otázkou je, nakolik bude Tomáš Prouza o své kariéře, navazující na vlivný post na Úřadu vlády, ochoten mluvit směrem k veřejnosti.