Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nový skvělý nápad EU: Umlčíme ratingové agentury!

Evropa

  16:16

Eurokomisař Barnier by ratingovým agenturám zakázal – alespoň dočasně – hodnotit úvěrovou schopnost problémových zemí EU.

Evropská komise (EK) pojala další skvělý nápad, který podle jejího názoru přispěje k vyřešení dluhové krize eurozóny. Uvažuje o tom, že by ratingovým agenturám zakázala – alespoň dočasně – hodnotit úvěrovou schopnost zemí, které mají problémy se splácením závazků a čerpají pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) či EU.

Jak uvedla agentura Reuters, nová idea pochází z mozkového trustu v okolí komisaře Michela Barniera, který má na starosti finanční regulaci. Je zřejmou reakcí na sérii snížení ratingových hodnocení několika členských států eurozóny z posledních týdnů - například Španělsko, Itálie, Řecko, Portugalsko. Opatření by musely schválit všechny členské země i Evropský parlament. Jak konkrétně by k jeho dodržování chtěla EU přimět soukromé ratingové agentury, je zatím záhadou.

„Podle mne je legitimní, abychom měli určitou zvláštní úpravu pro případ, kdy země vyjednává o mezinárodní pomoci, nebo je součástí podpůrného programu MMF či evropské solidarity,“ prohlásil komisař Barnier. Soudí, že výroky ratingových agentur mohou mít negativní vliv na finanční stabilitu zemí.

Jeho myšlenka je jakousi nadstavbou jiného záměru EK, která chce do konce letošního roku vytvořit vlastní Evropskou ratingovou agenturu. Ta by pak byla protiváhou známých firem Standard & Poor's, Moody's a Fitch, které představitelé EU obviňují, že svými negativními reporty záměrně spustily současnou dluhovou krizi. „Evropa se nesmí nechat zničit od tří amerických soukromých podniků,“ hlásala na začátku července evropská komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.

Nepřijde napříště zákaz kritických článků o předlužených zemích?Evropské komisi nezbývá než zatleskat za její snahu efektivně řešit podstatu současné krize – totiž eliminovat počet publikovaných negativních zpráv na minimum. Ale pozor! Kdo přijde na řadu? Média, která vždy nevynášejí politická řešení eurobyrokratů do nebes? Nepřijde napříště zákaz kritických článků o předlužených zemích? V takovém případě by musela zavřít krám i ČESKÁ POZICE. Uvidíme. Raději však doufejme, že Barnierův nápad alespoň v jedné z členských zemí EU či v Evropském parlamentu narazí.

A ještě poznámka: Pokud přijde zákaz zveřejňovat rating nějaké země, nebude to snad pro investory do státních dluhopisů mnohem jasnější signál než nějaká „áčka mínus“, „béčka“ nebo „trojitá céčka“?