Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Novým generálním ředitelem CzechInvestu je úředník MPO Piecha

Evropa

  13:39

Aktualizováno. Po roce bezvládí má státní agentura, která k nám láká zahraniční investory, nového šéfa Mariana Piechu.

Paradoxně by aféra okolo exředitele CzechInvestu Miroslava Křížka mohla přispět k efektivnějšímu fungování příspěvkových organizací v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. Po roce dohadů a hledání generálního ředitele CezchInvestu je jasno. Den po hlasování o budoucnosti Rusnokova kabinetu se ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała rozhodl vybrat za šéfa důležité státní agentury úředníka svého resortu Mariana Piechu, jenž řídí odbor inovačního podnikání a investic. Piecha se účastnil tendru na generálního ředitele, který vypsal exministr průmyslu Martin Kuba. Dlouhodobě se věnuje problematice podpory malých a středních podniků a na ministerstvu průmyslu pracuje sedm let.

Dle našeho důvěryhodného zdroje z ministerstva průmyslu a obchodu se jmenování Piechy oddálilo kvůli kontroverznímu odvolání a znovujmenování šéfa Národního divadla Jana Buriana. Premiér Jiří Rusnok si totiž při jmenování klíčových státních úředníků vymínil poslední slovo.

ČESKÁ POZICE ve čtvrtek ráno publikovala článek k 1. výročí CzechInvestu bez generálního ředitele. Jeho původní znění následuje.

Ve čtvrtek 8. srpna uplynul rok od chvíle, kdy protikorupční policie kvůli sporné zakázce na správu průmyslových zón provedla razii v CzechInvestu a následně byl odvolán jeho generální ředitel Miroslav Křížek. Státní agentura, jež spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, od té doby funguje bez šéfa.

Dle informací ČESKÉ POZICE se však rýsuje finální dohoda o Křížkově nástupci. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała už v hlavě jeho jméno nosí. „Mám někoho vybraného. Je to člověk, který se účastnil výběrového řízení. V nejbližších dnech uvidíte víc,“ řekl ČESKÉ POZICI minulý týden ministr Cieńciała, jenž však nechtěl nejnadějnějšího adepta prozradit.

Na Nováka „nedosáhli“

Nedali jsme se odradit a pokusili se alespoň ověřit kuloárové zprávy, že by se novým generálním ředitelem agentury mohl stát Radomil Novák, který ji už jednou v letech 2004 až 2005 vedl a v současnosti žije v USA. „Asi to nebude pan Novák. Nevejdeme se totiž do jeho požadavků. Nehádejte, já vám to jméno stejně neřeknu,“ dodal poněkud rozladěně Cieńciała. Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE uvedl, že si Novák údajně řekl o trojnásobek platu, který mohl ve státní agentuře dostat. I s čtvrtletními odměnami tam vychází průměrná měsíční mzda na 90 tisíc korun hrubého. I s čtvrtletními odměnami vychází průměrný měsíční plat generálního ředitele CzechInvestu na 90 tisíc korun hrubého

Konkrétní jméno nám nesdělil ani zástupce českého byznysu, s nímž ministři průmyslu a obchodu standardně konzultují, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Mohu potvrdit, že jsme spolu jednali. Klíčový kandidát, který žije v cizině, nabízené příležitosti nevyužil, což je pro CzechInvest veliká škoda. Vybráno pan ministr má. Jde o někoho, kdo se kolem CzechInvestu točil, zná ho velmi dobře, ale nyní v něm nepracuje,“ řekl ČESKÉ POZICI Hanák.

Dle Hanákových kritérií by z výběru vypadl účastník soutěže Ondřej Votruba, jenž pracuje v CzechInvestu na postu ředitele divize investic. Sítem by neprošel ani další finalista, bývalý náměstek pro audit ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Habarta, který pro změnu v agentuře nikdy nepracoval.

Nejprve sloučit!

V zákulisí české politiky a byznysu se v minulých dnech rozšířila zpráva, že ministři Rusnokova kabinetu s výraznými personálními obměnami ve státních agenturách vyčkají do hlasování o důvěře. Tomuto scénáři nahrává fakt, že až do čtvrtka ministerstvo průmyslu a obchodu oficiální zprávu o jmenování ředitele CzechInvestu nezveřejnilo. Od důvěryhodného zdroje se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že by nový generální ředitel měl být odtajněn na počátku příštího týdne. Má to však jeden háček. Stále totiž není jasné, jestli bude šéfovat agentuře CzechInvest v současné podobě, anebo se do té doby stane její součástí i státní agentura na podporu exportu CzechTrade, rovněž v gesci ministerstva průmyslu a obchodu.

O převedení CzechTradu pod CzechInvest sice počátkem roku hovořil už exministr průmyslu Martin Kuba (ODS), avšak praktické kroky ke sloučení dosud nikdo neudělal. To by dle informací ČESKÉ POZICE chtěla změnit Alexandra Rudyšarová, nová náměstkyně ministra Cieńciały, jež má od konce července v kompetenci oblast fondů EU, výzkum, vývoj a inovace. Problematice Rudyšarová rozumí, neboť v CzechInvestu čtyři roky pracovala a tři roky ho dokonce vedla.

Detektivové stále šetří

S nedostatkem informací se ČESKÁ POZICE potýkala i při snaze zjistit, jak po roce pokročilo vyšetřování neprůhledných tendrů v CzechInvestu. Jde minimálně o tři kauzy:

  • Loni v červnu jsme upozornili na veřejnou zakázku na vyhledávání průmyslových zón pro zahraniční investory, kterou získala firma Glafin, jejíž jednatel se dobře znal s tehdejším generálním ředitelem Křížkem.
  • Později přibylo svědectví viceprezidenta sklářské skupiny AGC Pavla Šedlbauera, který v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) prohlásil, že si od zprostředkovatele, který vystupoval za Glafin, mohl za úplatek zajistit od státní agentury evropskou dotaci.
  • HN dále referovaly také o seminářích, které se údajně nikdy neuskutečnily, avšak CzechInvest za ně firmě Smart Step zaplatil skoro 200 tisíc korun.

Co odhalili detektivové? Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej ČESKÉ POZICI odpověděl: „Touto věcí se náš útvar stále zabývá. Je to ve fázi prověřování a žádná osoba nebyla obviněna. Podávání informací k trestnímu řízení si vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2.“ Státní zástupce z Prahy 2 Tomáš Bláha k případu uvedl pouze to, že žádný zásadní procesní postup v případu nenastal.Povede aféra okolo exředitele Křížka k efektivnějšímu fungování příspěvkových organizací v gesci ministerstva průmyslu?

Na výsledky vyšetřování si tedy veřejnost bude muset ještě nějaký čas počkat. Nadějněji snad po roce vypadá jmenování generálního ředitele agentury, které by se mohlo odehrát do týdne. Pokud by se k tomu přidalo sloučení CzechInvestu s CzechTradem, paradoxně by aféra okolo exředitele Křížka přispěla k efektivnějšímu fungování příspěvkových organizací v gesci ministerstva průmyslu a obchodu.

Jeden příklad: V současnosti má generální ředitel CzechInvestu tři náměstky a pět divizních šéfů. Menší CzechTrade řídí kromě generálního ředitele ještě dva sekční šéfové. V nové instituci se dle návrhu exministra Kuby počítá s jedním generálním ředitelem, dvěma náměstky a čtyřmi divizními šéfy.

Autor: