Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O efektech TTIP na českou ekonomiku lze stále jen spekulovat

USA

  18:58
Studie, která ukáže dopady transatlantické obchodní dohody (TTIP) mezi EU a USA, měla být hotova před půl rokem. Kvůli chybám ji ale ministerstvo průmyslu a obchodu dosud nemá. Vrátilo ji k dopracování Asociaci pro mezinárodní otázky.

Evropská unie a USA vyjednávají o obchodní dohodě Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) foto: Shutterstock

Transatlantická obchodní dohoda (TTIP) mezi Evropskou unií a USA se dojednává již čtvrtým rokem. A stejně dlouhou dobu aktivisté varují, že liberalizace obchodu na obou stranách Atlantiku nahrává Američanům a způsobí pokles kvality zboží a zvýšený tlak na zaměstnance. Česko je země závislá na exportu, a tak by se mohlo zdát, že dobře ví, jaké benefity TTIP přinese.

O efektech na české hospodářství lze ale stále jen spekulovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto loni v květnu vypsalo veřejnou zakázku, z níž měly vzejít jasné argumenty. Třeba kolik ušetří čeští exportéři na zrušených clech, jaký bude mít dohoda s Američany dopad na spotřebitele nebo zda se české firmy dostanou do tendrů vypisovaných přímo v USA.

Začátek dubna

Odpovědi na takové otázky měla dodat Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), která tendr na dopadovou studii k TTIP vyhrála. Státní zakázka v hodnotě 574 tisíc korun měla být podle smlouvy hotová loni v říjnu. Jenže ministerstvo průmyslu ji kvůli chybám vrátilo k dopracování. A na opravenou a opřipomínkovanou verzi dodnes čeká.

Do poloviny března má expertní tým ministerstva průmyslu a obchodu dodat další připomínky. A začátkem dubna pak rozhodnout, zda je analýza z pera AMO zralá na zveřejnění.

„Studie odevzdaná loni v říjnu měla strukturální nedostatky. Neposkytla odpovědi na koncepční otázky ve smlouvě, neshrnula možné dopady jednotlivých variant,“ vysvětluje mluvčí MPO František Kotrba. Jiný zdroj z ministerstva shrnul připomínky výstižněji. „Bylo to, jako kdyby dodali jen polovinu auta. Ta samozřejmě neumí jezdit,“ řekl LN zdroj z resortu průmyslu.

Co přesně nebyla AMO schopna splnit? „To nemohu komentovat. Ve smlouvě máme k datům a informacím, které nám poskytne objednavatel, stanovenu mlčenlivost,“ vysvětluje Kryštof Kruliš, který má v AMO studii k dopadům transatlantické dohody na českou ekonomiku na starosti. MPO slibuje, že by dopadová studie s půlročním skluzem měla být konečně hotova. Do poloviny března má expertní tým ministerstva průmyslu a obchodu dodat další připomínky. A začátkem dubna pak rozhodnout, zda je analýza z pera AMO zralá na zveřejnění.

Žádné spolehlivé argumenty

Už teď je ale téměř jisté, že žádné spolehlivé argumenty pro nebo proti uzavření dohody mezi zeměmi EU a USA dopadová studie nepřinese. Závěry z vyjednávacích kol mezi Evropskou komisí a americkou stranou jsou totiž kvůli citlivým obchodním údajům v utajeném režimu. Dokumenty je možné číst pouze ve vyhrazené místnosti na americké ambasádě v Praze. Nesmí se z nich pořizovat kopie. Výpisky jsou povoleny, ale nikoliv citace celých pasáží.

Už teď je téměř jisté, že žádné spolehlivé argumenty pro nebo proti uzavření dohody mezi zeměmi EU a USA dopadová studie nepřinese

MPO tak může jen převyprávět, o čem skutečně Brusel s Washingtonem vyjednává. Nestandardní zadání připouští i Kruliš. „Dělat dopadovou studii v průběhu takto složitých vyjednávání je netradiční,“ říká hlavní autor analýzy pro MPO. Asociace pro mezinárodní otázky již jednu studii k TTIP před více než rokem dělala. Poskládala vedle sebe dostupné analýzy z Německa, Švédska a bruselských think tanků.

Dopady transatlantické dohody na Česko se v nich ukázaly jako zcela mizivé. Vzestup zaměstnanosti a reálných mezd byl čtvrtý nejslabší v celé EU. A v případě reálných příjmů na hlavu se Česko v komparaci umístilo dokonce na předposledním místě.

Možná do archivu

Porovnání z konce roku 2014 ovšem nepracovalo s vedlejšími efekty v podobě provázanosti české ekonomiky na Německo, které je v EU jedním z největších obchodních partnerů USA. Sekundární přínosy důležité zejména pro automobilový průmysl by podle smlouvy s ministerstvem průmyslu měli spočítat experti AMO.

Není vyloučeno, že celá studie za půl milionu korun nakonec poputuje do archivu

Není ovšem vyloučeno, že celá studie za půl milionu korun nakonec poputuje do archivu. Hlavní evropský vyjednavač Ignacio García Bercero se snaží o finiš ve vyjednávání s Američany, aby do července byly alespoň některé kapitoly definitivně uzavřené. Do konce roku by se pak měla najít shoda na zbývajících okruzích TTIP.

Pokud se „legal scrubbing“, tedy přepisování do paragrafového znění nestihne ještě za administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy, je jen malá šance, že by se to povedlo za jeho nástupce. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová nemá na TTIP jasný názor. Její republikánský vyzývatel Donald Trump se ke smlouvě s EU nevyjádřil. Na adresu obdobné Transpacifické obchodní smlouvy, kterou USA minulý měsíc podepsaly s jedenácti zeměmi, ovšem Trump prohlásil, že jde „o zatraceně špatnou dohodu“.

Varianty smlouvy

Nulová

  • Transatlantickou smlouvu se nepodaří dojednat. Dopady pak nebudou nulové. S liberalizací obchodu s USA počítají například obchodní dohody mezi EU a Čínou, Ukrajinou nebo zeměmi Maghrebu.

Kompromisní

  • Varianta označovaná jako „low hanging fruit“, kdy si obě smluvní strany sáhnou jen na reálně dosažitelné nabídky. Celní a tarifní překážky by byly podstatně sníženy, ale nezmizely by. Stranou by pravděpodobně zůstala evropská představa o řešení investičních sporů, která sází na sbor soudců jmenovaných přímo EU i USA, tedy nikoli firemních rozhodců.

Plná

  • Mezi USA a EU vznikne zóna volného obchodu, odpadnou celní a tarifní bariéry. Obě strany se také dohodnou na společných technických normách a předpisech a uznávání certifikací. Evropské firmy se budou moci zúčastnit veřejných zakázek v USA.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...