Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

O fotbalové „krakatičce“ a hráčích jako loutkách

  8:51
Tomáš Malinský, záložník FC Hradec Králové, čte knihy o mafiánech a nebere si servítky vůči fotbalové vrchnosti. V rozhovoru hovoří o bezmoci hráčů.

„Bezmoc cítíte ve chvíli, kdy vám někdo pokazí zápas, vy se odvoláte a komise řekne, že je pravda, že utkání bylo špatně odpískané. Vy už ale body zpátky nedostanete,“ říká Tomáš Malinský. foto: Martin Veselý, MAFRA

V dubnovém fotbalovém utkání mezi Hradcem Králové a Příbramí se „vyznamenali“ rozhodčí. Nezaslouženě vyloučili domácího hráče a pískli penaltu. A hradeckému záložníkovi Tomáši Malinskému došla trpělivost. „Pak se nesmíme divit, že na tu naši ‚křišťálově čistou‘ Synot ligu chodí tolik lidí jako do houslí,“ napsal na sociálních sítích.

„Aby se něco zlepšilo, muselo by odstoupit strašné kvantum lidí, kteří dnes fotbal řídí. Jinak se do fotbalové politiky nedostanou lidé, kteří nejsou zatížení současným prostředím.“

„Aby se něco zlepšilo, muselo by odstoupit strašné kvantum lidí, kteří dnes fotbal řídí. Jinak se do fotbalové politiky nedostanou lidé, kteří nejsou zatížení současným prostředím,“ říká Malinský v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Záložníkovi se nelíbí poměry v první lize a nebojí se o nich veřejně mluvit. Podle něj je důležité, aby hráči vyjádřili nesouhlas, pokud pociťují při zápasech křivdu a bezmoc – tak jako to před několika týdny udělal Milan Baroš (český fotbal označil za žumpu – pozn. red.). Pro Baroše pak vlivný funkcionář Roman Berbr požadoval zákaz hraní.

Malinský, který si při cestách na zápasy krátí čas četbou o mafiánech, s nadsázkou tuzemskou fotbalovou scénu označil za „krakatičku“. Krakatice je slavný policejní spis, který mapoval prorůstání podsvětí do politiky. Policisté jej založili na konci 90. let.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta si myslí, že podobná vyjádření hráčů jsou anarchií. „Podnět máte dát komisi, která jej vyhodnotí. Jedna věc je pravda, druhá fakt, že jsme v prostředí, ve kterém si musíme náš produkt chránit,“ řekl LN Pelta, který si nemyslí, že by se vedení asociace měl chopit někdo z mimofotbalových struktur: „Je těžké, aby někdo vedl fotbal, když nezná tu chemii prostředí.“ Šéfka hráčské asociace Markéta Haindlová fotbalisty hájí s tím, že jim nesmí být odnímáno základní právo svobody projevu.

ČESKÁ POZICE: Na vašem Instagramu mě zaujalo, že cesty na zápasy si krátíte četbou knížek o mafiánech. Proč zrovna taková tematika?

MALINSKÝ: První knížka, která mě chytila, byla o Jiřím Kajínkovi. Zajímal mě jeho příběh, protože pochází nedaleko od Skutče, kde jsem vyrůstal. Pak jsem si koupil knihu o Radovanu Krejčířovi. Hrozně mě to bavilo. Zajímají mě jejich životy. Je to mazec, když si člověk uvědomí, co se tady dělo. Teď mám rozečtený třetí díl Kmotra Mrázka. Do teďka mě nejvíc zaujalo, jak stříleli na pana Starku (podnikatel Jaroslav Starka, který stojí za fotbalovou Příbramí – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Drsné podnikatelské struktury byly od 90. let propojené s fotbalem. Za kdysi prvoligovými Drnovicemi stály figury jako Radovan Krejčíř nebo Jan Gottwald. V Příbrami působí Starka a Blšany zase na konci 90. let vytáhl do ligy později trestně stíhaný a nakonec Klausem amnestovaný podnikatel František Chvalovský. Jak si tato propojení s první ligou vysvětlujete?

„Fotbal je zkrátka politika. Různé vazby lidí se sportem souvisejí.“

MALINSKÝ: Myslím si, že fotbal je zkrátka politika. Různé vazby lidí se sportem souvisejí. Když se vrátím ještě ke knížkám o Mrázkovi, přijde mi neskutečné, jak dokázal ovlivňovat politiky v ODS a ČSSD, které měl pod palcem. Ten člověk musel být hodně inteligentní. Přitom to byl oficiálně invalidní důchodce, který ale měl barák snad za půl miliardy.

ČESKÁ POZICE: Nedávno jste hráli proti Příbrami. Co vám proběhne hlavou, když nastupujete proti takovému týmu?

MALINSKÝ: Nad tím jsem nepřemýšlel. Pana Starku jsem nikdy naživo neviděl, takže ani nevím, jak je velký. Ale zajímalo by mě, jak vypadá a jestli z něho jde respekt. Četl jsem, že ve své kanceláři má na zdi pověšenou kulku z pistole a že poslouchá Tupaka (americký rapper, který byl zastřelen – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o tom, že přední ligový klub z Jablonce patří předsedovi fotbalové asociace?

MALINSKÝ: Asi by to tak být nemělo. Českému fotbalu by měl vládnout člověk, který není na žádné straně, a všechny týmy mají stát na stejné startovní čáře.

ČESKÁ POZICE: Jak na vás působí fakt, že hlavním sponzorem ligy je hazardní firma Synot, která patří podnikateli a senátorovi Ivu Valentovi? V letech 2003 a 2004 se coby majitel klubu 1. FC Synot namočil do úplatkářské kauzy, za což dostal podmínku.

„Fotbal asi musí být supr byznys, když za kluby stojí takové persony a osobnosti českého světa. Myslím si ale, že v českém prostředí se vám investice nevrátí.“

MALINSKÝ: Když si to člověk shrne, je to opravdu divné. Za Příbramí stojí pan Starka, za Slováckem je pan Valenta, za Plzní pan Berbr, ve Slávii je pan Řebíček a v Jablonci pan Pelta. Fotbal asi musí být supr byznys, když za kluby stojí takové persony a osobnosti českého světa. Myslím si ale, že v českém prostředí se vám investice nevrátí. Kdybych já měl takové prostředky, peníze do českého klubu nedám. Takže zmiňovaní pánové musejí mít k fotbalu opravdu lásku.

ČESKÁ POZICE: Vy jste na sebe upozornil před několika týdny ostrým vyjádřením po zápase Hradce s Příbramí, které citelně ovlivnili svými zásahy rozhodčí. Proč jste se naštval?

MALINSKÝ: Shodou okolností jsem v zápase nenastoupil v základní sestavě. Všechno jsem viděl od postranní čáry. No co na to říct. Vedli jsme dva nula. Nejvíc mě naštvalo, že rozhodčí na popud pomezního odpískal nesmyslnou penaltu za ruku, která nebyla. Člověk si pak říká, jestli má smysl fotbal vůbec hrát, když se takové věci dějí v dolní polovině tabulky. I když je pravda, že podobné záležitosti se dějí i nahoře – třeba v zápase Sparty s Teplicemi, ve kterém se odpískala penalta na Davida Lafatu... ta penalta samozřejmě – v uvozovkách – byla! Je to hrozné, když se na to pak člověk podíval v televizi.

ČESKÁ POZICE: Varoval vás někdo, abyste svůj status smazal?

MALINSKÝ: Řekl jsem si ale, že není důvod nic stahovat. Řekl jsem jen pravdu a upozornil jsem na věci, které se staly. To, co jsem napsal, byl reálný obrázek českého fotbalu.

ČESKÁ POZICE: Jaký máte pocit, když nemáte de facto možnost, jak se nespravedlnosti bránit?

„My mladí s tím nic moc nenaděláme. Do svědomí si musejí šáhnout ti, kteří jsou viníky takového chování.“

MALINSKÝ: My mladí s tím nic moc nenaděláme. Do svědomí si musejí šáhnout ti, kteří jsou viníky takového chování. Člověk neslyší, že by se takové věci stávaly v západních ligách. Vím to od spoluhráčů a známých, kteří prošli mezinárodním fotbalem. Je to o lidech, kteří jsou nahoře. Mě by třeba zajímalo, co si naše fotbalová vláda myslí o tom, co se v lize děje.

ČESKÁ POZICE: Myslíte třeba předsedu Miroslava Peltu?

MALINSKÝ: No nebo pana Berbra (vlivný místopředseda Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr – pozn. red.). Chtěl bych znát jeho názor, co by řekl na zápas s Příbramí. Takhle to posoudí jen jeho partnerka paní Damková (Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Nepřipadáte si někdy jako nevolník, který nemůže říct svůj vlastní názor na dění kolem sebe?

MALINSKÝ: Třeba v mém případě mi z klubu nikdo neřekl, abych takto nemluvil nebo abych ten kritický status smazal. V tomto ohledu hráčům hodně pomáhá Česká asociace fotbalových hráčů, kterou vede Simona Haindlová.

ČESKÁ POZICE: Honí se vám hlavou myšlenky, že byste raději s fotbalem skončil a začal se živit jinak?

„Občas mě napadne, že bych mohl mít jiné zaměstnání a normálně pracovat. Asi bych byl klidnější.“

MALINSKÝ: Občas mě napadne, že bych mohl mít jiné zaměstnání a normálně pracovat. Asi bych byl klidnější. Na druhou stranu hraju fotbal od čtyř let a láska k této hře vás nakonec přesvědčí, že má cenu dál hrát.

ČESKÁ POZICE: Milan Baroš si pustil nedávno pusu na špacír kvůli rozhodčím v zápase Baníku s Plzní. Na Twitteru psal o žumpě a korupci. Druhý muž českého fotbalu Roman Berbr poté žádal, aby disciplinární komise zakázala útočníkovi hrát. Máte kvůli těmto zásahům strach kritizovat otevřeně poměry v české lize?

MALINSKÝ: Bezmoc cítíte ve chvíli, kdy vám někdo pokazí zápas, vy se odvoláte a komise řekne, že je pravda, že utkání bylo špatně odpískané. Vy už ale body zpátky nedostanete. Sice ve finále mohou rozhodčího potrestat, to už je vám ale k ničemu. Během zápasu s tím nic nenaděláte, musíte to hodit za hlavu a hrát. Až po zápase sedíte v kabině a nahromadí se naštvání. Já jsem si po zápase s Příbramí říkal, že jsme v lize asi nechtění. Člověk nechápe, proč se to děje.

ČESKÁ POZICE: Neměl jste obavu, že budete muset jít vysvětlovat svůj názor na disciplinární komisi?

„Podle mě je důležité, aby se hráči ozvali, když cítí křivdu a bezmoc“

MALINSKÝ: Na jednu stranu jsem se trochu bál. Je mi 23 let, nemám žádné velké jméno. Ale říkal jsem si, ať mě klidně vyšetřují. Napsal jsem pravdivou věc, což mi dodávalo jistotu, že jsem neudělal nic špatného. Podle mě je důležité, aby se hráči ozvali, když cítí křivdu a bezmoc.

ČESKÁ POZICE: Pokazí rozhodčí zápas ojediněle, nebo to vnímáte jako trend?

MALINSKÝ: Zápasů, ve kterých šlo o rozhodnutí na hraně, není v případě Hradce málo. Ze své zkušenosti můžu říct, že šlo třeba o zápas s Plzní, která dala gól po faulu, dva neuznané góly v Jablonci, penalta s Příbramí nebo divné ofsajdy a neuznané penalty v Českých Budějovicích. To máte několik bodů, které jsme bývali mohli mít. Přitom máme docela dobrou formu, bývali bychom měli šanci na záchranu.

ČESKÁ POZICE: Co by se mělo stát, aby se situace zlepšila?

„Není normální, aby po půlce sezony byly týmy ve spodní části tabulky odepsané na sestup. Připadáme si jako loutky v divadle.“

MALINSKÝ: Bohužel je to tak, že když řekne otevřeně svůj názor mladý hráč jako já, ničemu to nepomůže. Všichni si řeknou, že nějaký zobák něco řekl, a nehraje to žádnou větší roli. Rozdíl je, když se ozve Milan Baroš, který už něco dokázal a ví, jak fotbal funguje jinde ve světě. Asi to v lize smrdí, když musel takto reagovat. Do svého svědomí si musejí šáhnout lidé „tam nahoře“, kteří fotbal řídí. Není normální, aby po půlce sezony byly týmy ve spodní části tabulky odepsané na sestup. Připadáme si jako loutky v divadle.

ČESKÁ POZICE: Jak na vás působila kauza Křetínského kabely? V ní nejdříve majitel AC Sparta Praha Daniel Křetínský a předseda fotbalové asociace Pelta tvrdili, že mají důkazy o zmanipulovaných zápasech. U soudu ale nepředložili jediný konkrétní důkaz.

MALINSKÝ: Nelíbilo se mi, že k soudu nepřinesli žádné důkazy. Člověk si říkal, co je to zase za divadlo.

ČESKÁ POZICE: Je tu někdo, koho byste si přál do čela fotbalové asociace?

„Kdyby se ke kormidlu dostali lidi, kteří s fotbalem dosud neměli moc společného a nebyli by součástí žádné struktury, ukázalo by se, jak na tom fotbalově české týmy v lize jsou“

MALINSKÝ: Aby se něco zlepšilo, muselo by odstoupit strašné kvantum lidí, kteří dnes fotbal řídí. Jinak se do fotbalové politiky nedostanou lidé, kteří nejsou zatížení současným prostředím. Je to zajímavá představa, kdyby se ze dne na den dostali ke kormidlu lidi, kteří s fotbalem dosud neměli nic moc společného a nebyli by součástí žádné struktury. Pak by se ukázalo, jak na tom fotbalově české týmy v lize jsou (smích).

Myslím si, že do popředí kopané by se měli dostat lidé z hráčské asociace – třeba paní Simona Haindlová. Cenil jsem si toho, že když jsem napsal onen status a paní Haindlová se mi ozvala, že kdyby nastal nějaký problém s disciplinárkou, že mi pomohou.

ČESKÁ POZICE: Zmiňoval jste, že vás zaujali lidé jako zesnulý kmotr František Mrázek. Toho policie sledovala v případu zvaném Krakatice, ve kterém uvízla řada čelních politiků. Myslíte, že i tuzemská kopaná má svou krakatici?

MALINSKÝ: Nenazval bych to krakaticí, ale spíš takovou krakatičkou (smích). Přál bych si takové věci neřešit. Líbilo by se mi hrát třeba v Německu. Hráli jsme tam nedávno přípravu s týmem z nižší regionální ligy, byl to zážitek. Fanoušci byli pozitivní a nenadávali. Ale s tím tady člověk nic nenadělá, je to dané i českou povahou.

ČESKÁ POZICE: Když máte tak rád mafiánskou tématika, máte sen, kterého drsného muže byste chtěl potkat?

MALINSKÝ: Určitě s Radovanem Krejčířem by stálo za to se potkat, když vidíte, jak si s Pistoriusem kope v cele fotbal (Krejčíř se nachází ve stejném jihoafrickém vězení jako hendikepovaný atlet Oscar Pistorius, který byl odsouzen za zabití přítelkyně – pozn. red.). Rád bych si s panem Krejčířem zakopal na bránu.