Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

O letní olympiádě v Hamburku rozhodne až rok 2017

USA

  14:17
V souboji, kdo se bude za Německo ucházet o olympijské hry v roce 2024, zvítězil těsně Hamburk nad Berlínem. Hamburský projekt vypadá na papíře slibně. Uvidí se, zda na něm nakonec nezůstane. Na oslavy je totiž ještě brzy.

Fotbalový stadion – Imtech Arenu – Hamburk přestavovat nemusí. Hostil už i mistrovství světa. foto: Reuters

Bylo to drama až do poslední vteřiny, ale David nakonec Goliáše přemohl. V souboji, kdo se bude za Německo ucházet o letní olympijské hry (LOH) v roce 2024, zvítězil těsně Hamburk nad Berlínem. V pondělí večer 16. března se na tom shodlo prezidium Německého olympijského výboru (DOSB). Je ale zřejmé, že opravdové výzvy severoněmecké přístavní město teprve čekají.

Nejde ani tak o to, že rozhodnutí osmičlenného vedení musejí o nadcházejícím víkendu potvrdit ještě řadoví členové olympijského výboru. Jejich shromáždění ve slavném kostele sv. Pavla ve Frankfurtu nad Mohanem, kde v roce 1848 zasedl historicky první lidem zvolený německý parlament, se považuje spíše za symbolické. Mnohem větším problémem bude podpora obyvatel Hamburku a uspět ve tvrdé mezinárodní konkurenci. A věc má ještě jeden háček.

Vize malých her

Většina německých médií rozhodnutí pro Hamburk vítá. Hanzovní město klade ve svém konceptu olympiády důraz na šetřivost, transparentnost a udržitelnost. Nabízí vizi „her malých vzdáleností“, během nichž by se všechny hlavní sportovní události odehrávaly v okruhu pouhých deseti kilometrů.

Sociálnědemokratický starosta Hamburku Olaf Scholz i jeho spolupracovníci slibují relativně skromný rozpočet LOH ve výši asi šesti miliard eur (zhruba 163 miliard korun)

Sociálnědemokratický starosta Olaf Scholz i jeho spolupracovníci slibují relativně skromný rozpočet LOH ve výši asi šesti miliard eur (zhruba 163 miliard korun) a zásadní impuls pro rozvoj města. Vše zcela v souladu s Agendou 2020, novými pravidly pro pořadatelství her, která Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přijal koncem loňského roku.

Více než vzletné plány ale na německé sportovní funkcionáře zřejmě zapůsobila čísla. Analytici se shodují, že klíčovou roli při rozhodování prezídia DOSB sehrál tři týdny starý průzkum společnosti Forsa, který ukázal, že olympijská kandidatura má v Hamburku výrazně větší podporu obyvatel než v Berlíně. Pro pořádání her v roce 2024 se v něm vyslovilo 64 procent z 1500 respondentů, v německé metropoli jen 55 procent.

Nejmenší krok

To je důležité, protože si Němci nechtějí zopakovat blamáž před dvěma lety se zimní olympiádou v Mnichově a okolí v roce 2022. Té zabránilo místní referendum. Další podobný debakl si prý už země nemůže dovolit.

„,Ne‘ v zářijovém lidovém hlasování bylo třeba předejít, protože by mělo pro vrcholový sport v Německu dramatické následky,“ napsala sportovní redaktorka deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Evi Simeoniová. A shrnula rozšířený pocit: „Místní olympijské ambice by byly na dlouhou dobu mrtvé a my bychom byli už jen fotbalovým, nikoli sportovním národem.“

Vítězství Hamburku je sice slavné, ale nejen podle spolkového ministra vnitra Thomase de Maizièra, do jehož kompetence vrcholový sport spadá, představuje na cestě k olympijské kandidatuře ten nejmenší krok

Hamburk se evidentně jevil jako „bezpečnější“ destinace i členům olympijských sportovních svazů, které se v jeho prospěch v neděli 15. března vyslovili v poměru 18 ku 11. V samotném prezídiu byl výsledek podle deníku Bild těsnější – čtyři ku třem –, přičemž prezident Alfons Hörmann se prý diplomaticky zdržel hlasování.

Skeptici ale varují, že ani současná slibná čísla přístavu na Labi nezaručují úspěch. Proti olympiádě už začali v Hamburku aktivně brojit členové opoziční Strany levice, kteří možná spojí síly s hnutím (N)Olympia, s nímž sdílejí obavy z nekotrolovatelného růstu nákladů na hry. Ve finále proto bude záležet především na tom, která strana lépe zmobilizuje své příznivce.

Nyní je Hamburk na startovní čáře. Jeho vítězství je sice slavné, ale nejen podle spolkového ministra vnitra Thomase de Maizièra, do jehož kompetence vrcholový sport spadá, představuje na cestě k olympijské kandidatuře ten nejmenší krok. Zdaleka vyhráno nebude mít, ani když obyvatelé dají smělému projektu v září zelenou. Potom jej totiž budou ještě čekat dlouhé měsíce intenzivní přípravy na střet s mezinárodními protikandidáty.

Mezinárodní konkurence

Zájem o organizaci her v roce 2024 je skutečně velký. Za favorita zatím platí americký Boston. USA jsou podle zavedené logiky MOV „na řadě“, protože nepořádaly letní olympiádu od Atlanty roku 1996. Navíc, jak připomněl Sebastian Kisters z televizní stanice ARD, šest z deseti hlavních olympijských sponzorů pochází z USA.

Nejen za mořem ale mají silné páky. Zájem o LOH v roce 2024 už ohlásil Řím. Možná se přidá i Paříž, která může argumentovat, že by ráda hostila olympiádu po rovných sto letech. Hovoří se i o Istanbulu, Budapešti či Baku.

Zájem o organizaci letních olympijských her v roce 2024 je skutečně velký. Za favorita zatím platí americký Boston.

Situaci Hamburku na mezinárodní scéně komplikuje ještě jedna skutečnost. Německo se pro rok 2024 uchází o pořadatelství mistrovství Evropy ve fotbale. A nejen podle prezidenta fotbalového svazu Wolfganga Niersbacha má velké naděje, že se svou kandidaturou uspěje.

Pokud ano, bude olympijským nadějím zřejmě konec. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by zemi byly „přiklepnuty“ dvě takové velké sportovní akce v jediném roce. I to je možná důvod, proč zástupci německého olympijského hnutí už nyní hlásí, že pokud neuspějí v roce 2024, přihlásí se hned o další letní hry o čtyři roky později.

Trochu berlínské hořkosti

Ale nepředbíhejme. Lidé, kteří chtějí olympiádu do Německa přivést, zdůrazňují, že nyní je třeba překonat dosavadní regionální rivality, pevně se semknout za hamburskou kandidaturou, a především vyhrát zářijové lidové hlasování. Zda se to podaří, bude značně záviset na místní vládě vedené populárním starostou Olafem Scholzem.

Ten svou pevnou pozici potvrdil v únorových zemských volbách a nyní vyjednává o složení nového kabinetu se Zelenými. Ekologická strana není proti hrám – spatřuje v nich dokonce pro město „šanci“, ale současně zdůrazňuje, že je třeba zvážit všechna rizika a celý projekt zvládnout. A to, jak známo, nebývá v případě olympijských her snadné. V Hamburku v příštích týdnech a měsících určitě nuda nebude.

Berlínský starosta Michael Müller se nechal slyšet, že jeho město by mělo v mezinárodní konkurenci velké šance a o Hamburku (ne)taktně pomlčel

V Berlíně prý také ne. Místní se utěšují, že německá metropole má tolik lákadel, že nějakou olympiádu vlastně nepotřebuje. Řadě lidí se ulevilo, že černý Petr ve formě organizace obří akce s neodhadnutelnými náklady skončil v Hamburku. Hlavní město se nyní bude moci plně soustředit na dokončení svého neblaze proslulého letiště a dalších problematických stavebních projektů, například rekonstrukce Státní opery.

Z politických kruhů ale přece jen trochu hořkost zaznívá. Berlínský senátor pro vnitro Frank Henkel (CDU) sice prohlásil, že porážku je třeba brát sportovně, méně fér už se ale zachoval jeho šéf Michael Müller. Berlínský starosta se nechal slyšet, že jeho město by mělo v mezinárodní konkurenci velké šance a o Hamburku (ne)taktně pomlčel. Neopomněl si ani rýpnout, že podpora obyvatel hanzovního města pro hry také ještě není jistá, přestože jsou s hamburským starostou Scholzem straničtí kolegové.

Reparát za předchozí nezdary

Případná hamburská olympiáda by měla být reparátem za předchozí německé olympijské nezdary. Země, která se v medailovém pořadí pravidelně umísťuje na předních místech, zatím olympiády hostila jen za vlády nacistů v roce 1936 v Berlíně a Garmisch-Partenkirchenu a za studené války v roce 1972 v Mnichově.

Případná hamburská olympiáda by měla být reparátem za předchozí německé olympijské nezdary

Mnichovské hry patřily k nemnoha v historii, které se podařilo udržet finančně na uzdě, a jsou zpětně považované za organizační úspěch. Krutě je ale poznamenal útok palestinských teroristů proti izraelské výpravě, v jehož důsledku zemřelo 17 lidí.

V minulých letech se Německo několikrát neúspěšně pokusilo o pořádání olympiády ucházet. Kromě zmíněného krachu kandidatury bavorských obcí na ZOH 2022 podlehlo v souboji o olympiádu 2018 jihokorejskému Pchjongčchangu a DOSB ztroskotal i s nabídkou Berlína pro rok 2000 a Lipska pro 2012.

Kritika rozhodnutí MOV

Rozhodnutí o místech konání her byla v uplynulých letech dost kontroverzní. Mezinárodní olympijský výbor sklidil negativní ohlasy zejména za „přiklepnutí“ olympiády Pekingu v roce 2008 a loni ruskému Soči. Terčem kritiky se staly především astronomické náklady na konání her, bezohlednost pořadatelů k přírodě i místním obyvatelům a fakt, že tyto sportovní svátky mohly ke své propagaci zneužít nedemokratické režimy.

Mezinárodní olympijský výbor sklidil negativní ohlasy zejména za „přiklepnutí“ olympiády Pekingu v roce 2008 a loni ruskému Soči

Tyto výhrady se budou znovu s velkou pravděpodobností skloňovat letos v létě, až MOV bude volit pořadatele zimní olymiády pro rok 2022. Ve hře totiž už zbyl jen Peking a nejlidnatější kazašské město Almaty. O úspěchu, či neúspěchu hamburské kandidatury se bude, pokud projde lidovým hlasováním, rozhodovat zřejmě na zasedání MOV v peruánské Limě v létě 2017. Jeho výsledek je zcela otevřený, napsal sportovní redaktor deníku Die Welt Jens Hungermann.

Ovlivní jej více než sto delegátů z různých koutů světa, kteří prý zastávají protichůdné názory a zájmy. Hamburský projekt, který počítá s olympijským stadionem a vesnicí v dnešní průmyslové zóně na labském ostrově Kleiner Grasbrook, vypadá na papíře slibně. Uvidí se, zda na něm nakonec nezůstane. U

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!