Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O neférovosti Miroslavy Němcové

  12:29

Proč se bývalá místopředsedkyně ODS v ideologií prosáklém prostředí diví, že dostala na kongresu jen 66 hlasů, byla-li v neúspěšném týmu?

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci. foto: © ČTKČeská pozice

Novým předsedou ODS byl zvolen Petr Fiala. Dostal 437 hlasů. Bývalá místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, která se ucházela o stejný post, dostala od delegátů olomouckého kongresu pouhých 66 hlasů. Prohlásila, že to nepovažuje za fér výsledek vzhledem k tomu, co pro ODS v minulosti udělala.

Na otázku, co by doporučila novému předsedovi Fialovi, odpověděla, že nic, protože prý není fér, aby mu někdo něco doporučoval a něco radil. A že prý není fér, aby mu někdo vzkazoval, co by měl zítra udělat, protože to je člověk, který se pustil v ODS do velmi obtížné mise a má mít prostor, aby mohl být úspěšný. Prohra není fér, předávání rad a zkušeností také není fér. Nesouvisí to náhodou?

Námět k přemýšlení

ODS je strana, která v naší společnosti poslední čtvrtstoletí měrou nejvýznamnější podnítila solitérství a chamtivost. Společnost a solidarita se staly slovy téměř sprostými. Myšlení protagonisty takové strany se možná odvíjí následujícími zákruty.

Bývalá místopředsedkyně ODS Němcová bude mít nyní dost času přemýšlet, jak se vlastně ta její strana chovala k těm neúspěšným

Ano, nastoupil nový předseda strany, já jsem neuspěl, takže ať si trhne. Co bychom mu radili. Vždyť bychom, nedej bože, museli říci, aby něco nedělal jako my, když jsme tu stranu dovedli cugrunt. To už bychom mohli rovnou připustit, že jsme něco dělali špatně.

Řadový člen strany, vychovaný v oné atmosféře individuálního úspěchu a kolektivní viny, přemýšlí o neúspěšném protagonistovi své strany způsobem, jak ho učili přemýšlet o komunistech. Jednou v té straně nebo v tom postu byl, tak je vinen. Nezáleží na tom, co dělal. To bychom také mohli připustit, že dělal něco dobrého.

A v tomto ideologií prosáklém prostředí se Miroslava Němcová ještě něčemu diví. Nechápe, že jednou byla členem neúspěšného týmu, což je zavrženíhodné, a proto dostala tak málo hlasů. Nikoho nezajímá, co a jak vlastně dělala, jestli vůbec. Byla v tom stranickém postu, a tak má utrum. Takže to málo hlasů vlastně dostala právem, ať se to vezme z jakékoliv strany. Bude mít nyní dost času přemýšlet, jak se vlastně ta její strana chovala k těm neúspěšným.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!