Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O útoku na ČTÚ aneb Jak nepracovat s informacemi

  17:39

Obecně prospěšná společnost Acta non verba požaduje odvolání člena Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřeje Filipa. Proboha, proč?

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Občanská společnost je vcelku sympatická záležitost. Již delší dobu nám dokazuje, že systematickým bombardováním úřadů dotazy, analyzováním různých dostupných dat a dalšími způsoby lze dosáhnout lecjakých pozitivních změn. Trochu problém ale je, když entuziasmus převáží nad zdravým rozumem a nedostatkem informací. Pak může kredibilita občanské společnosti v kombinaci s nepříliš kvalitní prací se zdroji vyvolat efekt, pro který se hodí jedna z básnických metafor Karla Kryla: „slepec s mečem v tanci“.

Obecně prospěšná společnost Acta non verba (ACN) v pondělí na svých stránkách zaútočilo na člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřeje Filipa. „Pan Filip je jistě velký šikula. V době jmenování měl hned několik důležitých funkcí. Byl součástí vedení světového správce internetu ICANN a členem poradního orgánu tajemníka OSN. Ale hlavně pan Filip šéfuje firmě CZ.NIC. Firma CZ.NIC je především správce české národní domény, tedy všech adres s příponou .cz ,“ uvedl „Kverulant“ mimo jiné na svých stránkách. A co požaduje? Je to jednoduché: Ondřej Filip by podle mínění ACN měl být vládou ihned odvolán z funkce.

„Firma“ mimo rejstřík?

Říkat sdružení CZ.NIC firma je trochu silná káva. Člověka by mohlo trknout už třeba to, že se CZ.NIC nedá najít v obchodním rejstříku. Nejde totiž o firmu, ale o zájmové sdružení právnických osob. Smyslem jeho existence je správa národní domény, zjednodušeně řečeno všech adres na webu, které končí .cz. Sám Filip je v oblasti internetu skutečně uznávanou kapacitou, a to jak na české, tak i světové úrovni. Nemá smysl vyjmenovávat, v jakých všech uskupeních se pohybuje či pohyboval, protože jejich jména stejně málokomu něco řeknou. Každopádně se dá říct, že tato uskupení mají lví podíl na dnešní podobě internetu.

Acta non verba vyvozuje, že Ondřej Filip coby veřejný funkcionář nesmí vykonávat funkci výkonného ředitele CZ.NICActa non verba se opírá o svérázný výklad zákona, z něhož vyvozuje, že Filip coby veřejný funkcionář, jímž jakožto člen rady ČTÚ jistě je, nesmí vykonávat funkci výkonného ředitele CZ.NIC. Nakolik je tento výklad zákona správný, je otázka spíše na právníky. Na lidi s elementární znalostí prostředí působí jako kombinace diletantismu a možná i účelovosti.

Připomeňme, že ČTÚ nyní řeší hlavně aukci kmitočtů pro vysokorychlostní internet, což je akce, v níž jde o miliardy korun. A tlak tří velkých operátorů působících v Česku na ČTÚ je obrovský, protože cílem současného vedení úřadu je přivést na trh operátora čtvrtého. A to se velké trojce pochopitelně nelíbí. Tudíž zkouší ČTÚ napadat u Evropské komise i u českých soudů.

Děláte to schválně?

Účelovosti zmíněného nařčení by mohla napovídat i tato pasáž z článku Acta non verba: „Třeba na začátku roku 2013 připravil ČTÚ státní rozpočet o 20 miliard korun, když zrušil aukci volných kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. ČTÚ stanovil minimální cenu 7,4 miliardy korun, ale když se cena vyšplhala k 20 miliardám, tak soutěž zrušil. Oficiálně kvůli přehnaně vysoké ceně. Tolik k nezapomenutelné práci ČTÚ.“

Z důvodu objektivity by se totiž k této pasáži slušelo připsat, že za tuto „nezapomenutelnou práci“ ČTÚ nese odpovědnost bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, který už v této funkci dávno nepůsobí, mimo jiné právě kvůli zpackané aukci. Na jeho místo přišel z rozhodnutí Nečasovy vlády Jaromír Novák, což bylo více méně napříč odbornou veřejností vnímáno jako krok správným směrem, tedy směrem k tomu, aby se z ČTÚ stal skutečně funkční a plnohodnotný regulátor a také aby se v Česku konečně mohl začít naplno používat vysokorychlostní internet. Jako další potvrzení pozitivních změn v tomto úřadu bylo vnímáno právě jmenování Ondřeje Filipa (radním ČTÚ se stal letos v červenci).

Pokud i nyní probíhající aukce skončí fiaskem nebo pokud nové vedení ČTÚ způsobí nějaký jiný malér, pak nastane příležitost ke kritice. Ale činit tak nyní, kdy není nic jasné, jen na základě podivného výkladu zákona, je skutečně mimo mísu. A Acta non verba si tím zahrává s vlastní pověstí, která dosud nebyla špatná.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...