Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obviněný premiér: Politická odpovědnost versus presumpce neviny

  17:23
Kauza Čapí hnízdo, v níž hraje hlavní roli předseda hnutí ANO Andrej Babiš, vyvolává možnost obviněného premiéra. Většina právníků v anketě LN by takový povolební scénář považovala za nepřijatelný.

Miloš Zeman dorazil do Babišovy farmy, 2016. foto:  Michal Šula, MAFRA

Poslanci budou již brzy rozhodovat, zda z předsedy hnutí ANO Andreje Babiše sundají ochrannou auru imunity a vydají ho k trestnímu stíhání. Bezprostředně poté mu policisté zřejmě sdělí obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Jenže za osm týdnů zemi čekají volby do Poslanecké sněmovny a v průzkumech je Babišovo hnutí jasným favoritem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak uvedl, že prezident Miloš Zeman by premiérem jmenoval vítěze voleb ohledu na to, zda čelí trestnímu obvinění. „O vině a nevině rozhoduje soud,“ řekl Ovčáček.

Představa obviněného premiéra se však právníkům v pravidelné anketě LN pranic nezamlouvá. „Byť ctím zásadu presumpce neviny, měla by převážit odpovědnost politická a morální. Obvinění se neslučuje s výkonem tak vysoké politické a reprezentativní funkce. Navíc by vznikaly pochybnosti o nezávislosti a způsobu vyšetřování takové kauzy i rozhodování soudu. Premiér má veškerý čas věnovat řízení země, a nerozptylovat se řešením tak zásadních osobních problémů,“ shrnuje postoj řady svých kolegů z branže jedna z právniček, které redakce tradičně ponechává v anonymitě.

Kauza Čapí hnízdo.

Bezpečnostní riziko

Obviněný premiér by byl špatnou vizitkou pro celou zemi. „Mít premiéra obviněného z dotačního podvodu by bylo jasným signálem navenek, že jsme banánová republika,“ říká jeden z respondentů. „Šlo by se o typický projev barvení fasády demokracie a právního státu orientálními barvami,“ zní další hlas. U právníků však nade vše rezonovala obava z kolosálního střetu zájmů: „Takový předseda vlády by stále čelil podezřením, že se snaží ovlivňovat vyšetřování, a to by mělo negativní vliv na důvěru společnosti ke státním institucím – jak vládě, tak orgánům činným v trestním řízení.“

Někteří respondenti považují obviněného člověka v čele vlády za bezpečnostní riziko pro celou zemi: Nemůžeme mít premiéra, kterého může někdo vydírat svou výpovědí či nějakými papíry. Mít takovou páku na premiéra, to může být zajímavé pro mnohé podnikatele i tajné služby.

V důsledku by mohla být zpochybněna demokracie a právní stát. „Šlo by o gesto dávající najevo, že postup orgánů trestní spravedlnosti není nezaujatý, nýbrž politicky předpojatý, takže se jím není třeba nechat znepokojovat. To je však ze strany politiků řezáním větve, na které sami sedí, větve důvěryhodnosti politického uspořádání, jemuž slouží,“ říká další respondent. „Nevadí obvinění, takže nevadí ani obžaloba? Ani nepravomocné rozhodnutí? A co pravomocné? A co promlčený dotační podvod ne za 50 milionů, ale 50 miliard?“ ptá se další právník.

Někteří respondenti přitom považují obviněného člověka v čele vlády za bezpečnostní riziko pro celou zemi: „Nemůžeme mít premiéra, kterého může někdo vydírat svou výpovědí či nějakými papíry. Mít takovou páku na premiéra, to může být zajímavé pro mnohé podnikatele i tajné služby. Takové ruské, čínské ale i jiné tajné služby by jistě rády získaly důkazy nebo svědky, aby jejich prostřednictvím mohly získat vliv na Babiše.“

Ne za každou cenu

Řada právníků má v hodnocení kauzy jasno a Babiše odepsala ještě před samotným obviněním: „Vše nasvědčuje tomu, že trestný čin se skutečně stal a rozhodně ho nevytvořila policie na povel.“ Objevila se přitom i velmi ostrá kritika: „Minimálně šlo o účelové obcházení zákona, jež ale v samotné podstatě není zákonné. Je to drzé, neslušné, arogantní a naplňuje to všechny znaky podvodu. Když je někdo tak nenasytný, že tuneluje prostředky na podporu malých a středních podniků, kde to mohlo pomoci lidem, co to opravdu potřebovali, nezaslouží si být premiérem.“

Babiš by měl mít soudnost a nervat se o pozici premiéra za každou cenu. Vadí mi jeho postoj k celé kauze. Jen všechny obviňuje, že se ho před volbami snaží zbavit, místo aby se k tomu postavil jako chlap a slíbil maximální součinnost, aby se vše vyšetřilo a jeho údajná nevina se prokázala.

„Babiš by přece měl mít soudnost a nervat se o pozici premiéra za každou cenu. Vadí mi jeho postoj k celé kauze. Jen všechny obviňuje, že se ho před volbami snaží zbavit, místo aby se k tomu postavil jako chlap a slíbil maximální součinnost, aby se vše vyšetřilo a jeho údajná nevina se prokázala. Stejně bych mohl spekulovat, že se snaží stát se premiérem, aby tato kauza, která jasně míří proti němu, byla smetena pod stůl,“ přemítá advokát z Prahy.

Ač má většina oslovených právníků jasno, celá čtvrtina by s obviněným premiérem problém neměla. Hlavním argumentem je presumpce neviny, v právnických kruzích nepřekročitelná mantra. Neplatí ale v politice naopak opačná zásada? „To je nesmysl. Nebuďme papežštější než papež. Kdo zná svět za oponou a vztahové mapy, dobře ví, co vše je v české justici možné. A někdy fakt zírá. Dnes lze kriminalizovat kohokoli za cokoli, často za nesmysly a často i z důvodů ryze politických,“ míní jeden z respondentů.

Občan-suverén

Právníci také poukazují na to, že trestní řízení se mnohdy táhne dlouhé roky: „Koho by pak po pěti až deseti letech ještě zajímalo, jak to dopadne? Důležité je, zda bylo dosaženo primárního cíle, tedy odstranění dotyčného z veřejného politického života.“ „Nelze připustit stav, kdy by stačilo, aby jeden policista na někoho ukázal prstem a zahájil trestní stíhání a už se kvůli tomu hroutily vlády,“ zní další argument Babišových zastánců.

Pokus kriminalizovat nepohodlné lidi na objednávku za asistence policie je v Česku bohužel běžnou praxí. Nejvyšším suverénem v demokratickém státě je ale občan – nechť on rozhodne ve volbách, kdo je a kdo není schopný, vhodný a oprávněný vést po další čtyři roky tuto zemi.

„Mám obavu, že by se takto před každými volbami jejich favorit mohl zcela účelově ocitnout v hledáčku policie. Přitom případů takových splašených střel policie nebo státních zástupců máme z nedávné minulosti hodně. Řada z těch věcí dodnes není dořešená,“ míní další z účastníků ankety. Odkazují se přitom na zatýkání na Úřadu vlády v červnu 2013, které ukončilo koaliční vládu Petra Nečase, nebo kontroverzní stíhání libereckého hejtmana Martina Půty (STAN).

Právě na jeho případu se ukazuje, že voličům nemusí trestní stíhání vadit a mohou takového politika podporovat i nadále. „Pokus kriminalizovat nepohodlné lidi na objednávku za asistence policie je v Česku bohužel běžnou praxí. Nejvyšším suverénem v demokratickém státě je ale občan – nechť on rozhodne ve volbách, kdo je a kdo není schopný, vhodný a oprávněný vést po další čtyři roky tuto zemi,“ míní jeden z respondentů.

Zajímavý příklad adepta o vysoký politický post nabídly i letošní prezidentské volby ve Francii. „François Fillon v kandidatuře pokračoval i poté, co byl obviněn (skandál se týkal jeho manželky, fiktivně placené jako jeho poradkyně – pozn. red.). Do druhého kola ale nepostoupil právě proto, že byl obviněn a francouzský volič to vnímal jako překážku. Oproti tomu u nás bude Andreje Babiše volit značná část národa bez ohledu na závažnost obvinění a velkou pravděpodobnost, že k dotačnímu podvodu opravdu došlo,“ uzavírá s citelnou hořkostí zkušený pražský advokát.

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...