Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Odejde z klubu exotů po Elišce Wagnerové i Libor Michálek?

  10:39

Aktualizováno. Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu opustila senátní Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL. Nelíbil se jí Čunek ani Okamura.

Po bujaré oslavě většinou následuje kocovina. Nový senátní klub Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí (KOD), jenž vznikl před necelými čtrnácti dny a který byl v médiích několikrát označen za klub exotů, se už začíná rozpadat. Jako první jej opouští senátorka Eliška Wagnerová.

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu to ve středu oznámila s tím, že upřednostňuje obsah politiky před klubovou aritmetikou. Wagnerové se nelíbila nominace senátora Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Vytkla předsedovi senátorského klubu KOD Petrovi Šilarovi, že Čunkovu nominaci vydával za oficiální stanovisko klubu adresované i zástupcům senátorského klubu ČSSD, ačkoli klub KOD v této věci nehlasoval.

„Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci. Nominace totiž rovněž signalizuje i postoj klubu k takovým názorům,“ konstatovala Wagnerová ve svém prohlášení. A dodala, že stejně nesouhlasí s výroky dalšího člena senátorského klubu KOD Tomia Okamury, které se ideově shodují s názory senátora Čunka. Setrvání v senátorském klubu by prý ohrozilo důvěryhodnost programu, s nímž ve volbách získala masivní podporu a který je založen především na obnově respektu a ochrany lidské důstojnosti ze strany státu.

Dalším členem, jenž by KOD mohl zanedlouho opustit, je whistleblower Libor Michálek. Dle Mikuláše Ferjenčíka, místopředsedy pirátské strany, která Michálka do Senátu nominovala, známý bojovník proti korupci tuto variantu aktuálně zvažuje. Ferjenčík připouští, že nominovat Čunka na místopředsedu Senátu nebylo příliš šťastné a Michálka to mediálně poškozuje, zároveň však podotýká, že senátor bez klubu je jako bezzubý vlk.

Ferjenčík si neodpustil ani mírnou kritiku Wagnerové, protože dle něho v minulosti promeškala šanci vytvořit klub nezávislých. „Teď sice dělá chvályhodné morální gesto, ale ve výsledku nabourává svoji práci. Vidím to jako politickou naivitu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ferjenčík s tím, že v této situaci již nový pětičlenný senátní klub bez rozsáhlé rošády nelze sestavit. Ještě by prý nicméně bylo možné přesvědčit sociální demokracii, jež má ve Valdštejnském paláci většinu, aby povolila vznik menších klubů. Definitivní rozhodnutí však chtějí piráti ponechat na samotném Michálkovi, kterého ve středu ČESKÁ POZICE nezastihla.

Aktualizace: Libor Michálek senátní Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí opustit zatím nehodlá. Ve středu večer to během osobní schůzky potvrdil předsedovi pirátské strany Ivanu Bartošovi. Personální otázky mají podle Michálka i pirátů menší prioritu než otázky programové. „Libor Michálek mi potvrdil, že hlasoval pro nominaci Elišky Wagnerové, která bohužel v demokratickém procesu v rámci klubu nezvítězila a prohrála s Jiřím Čunkem, který kromě hlasů lidovců získal i dva hlasy nezávislých. Hlasování ve prospěch senátora Čunka dopadlo v poměru 4:6 v jeho prospěch. Libor Michálek bude v plénu hlasovat proti jeho volbě místopředsedou Senátu,“ píše Bartoš na webu pirátské strany. Že by se Čunek mohl stát místopředsedou Senátu, Bartoš nevěří.