Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

OffshoreLeaks: Skupina novinářů odhalila obří síť daňových podvodníků

  11:20

Objem dat o daňových únicích je 160krát větší než americké diplomatické depeše, které v roce 2010 zveřejnil server WikiLeaks.

foto: © http://www.icij.org/Česká pozice

Mezinárodní seskupení investigativních novinářů (The International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) získalo 2,5 milionu dokumentů o daňových rájích po celém světě. Jejich součástí je i seznam 130 tisíc lidí, kteří tam uklidili své peníze, informoval ve čtvrtek německý deník Süddeutsche Zeitung.

Rozsáhlé spisy detailně ilustrují, jak funguje systém daňových podvodů, jak manažeři, podnikatelé a celebrity šidí finanční úřady, a tím i státní rozpočet, a jakým metodám přitom dávají přednost. Dle skupiny novinářů ICIJ jde o největší množství dokumentů, které veřejnost měla kdy k dispozici.

Seznamy obsahují jména dcer diktátorů, oligarchů, baronek, skladatelů, názvy nejexotičtějších destinací z celého světa, ale společností se jmény jako Tantris, Moon Crystal a Sequoia. Odborníci soudí: „Představivost podvodníků nezná meze.“

Na seznamu 130 tisíc osob se to jen hemží jmény politiků, prominentů, obchodníků se zbraněmi a známých finančníkůHora spisů odhaluje 120 tisíc „kastlíkových“ firem, offshore účtů a řadu pochybných obchodů ve více než 170 zemích. Na seznamu 130 tisíc osob se to jen hemží jmény politiků, prominentů, obchodníků se zbraněmi a známých finančníků. Dle rešerší bavorského listu Süddeutsche Zeitung je nejzajímavějším případem příběh proslulého německého playboye Guntera Sachse, který zemřel v roce 2011.

„Naše pátrání obnaží komplikované offshore systémy a celý svět daňových rájů,“ vysvětluje šéf ICIJ Gerard Ryle. A dodává, že všechny překvapí, k jak rozsáhlé síti se novináři dostali.

Na patnáctiměsíční megakauze se podílelo 86 novinářů z 46 zemí. K médiím, jež se do sítě zapojila, patří BBC, Guardian, Washington Post, Le Monde, švýcarské Sonntagszeitung a již zmíněné německé Süddeutsche.

Průmysl bílých koní

Dle odborníků ICIJ jde o gigantický průmysl bílých koní, účetních, notářů a bankéřů, jehož součástí jsou i největší bankovní domy světa, například Deutsche Bank, UBS, dceřiná společnost Credit Suisse Clariden. Ty společně svým zákazníkům zakládaly offshorové firmy a zařizovaly servis v daňových rájích.

Dokumenty obsahují informace o nejrůznějších finančních machinacích posledních třiceti let. Kompletní množství dat je údajně 160krát větší než americké diplomatické depeše, které v roce 2010 zveřejnil server WikiLeaks. „Něco takového jsem ještě nikdy neviděl,“ divil se například daňový expert kanadské televize CBC Arthur Cockfield.

Seznam daňových podvodníků není pouze dlouhý, ale překvapí i osobnostmi, které se na něj dostaly. Vedle pákistánských, ázerbájdžánských, thajských a kanadských politiků, amerických zubařů a řeckých vesničanů, novináři objevili rovněž rodiny a pomocníky diktátorů, podvodníky z Wall Streetu, východoevropské miliardáře, proslulé obchodníky se zbraněmi, a dokonce offshorovou společnost íránského atomového programu.

Nejexkluzivnější jména na seznamu

  • podnikatel Gunter Sachs;
  • oligarcha Michail Fridman;
  • syn bývalého šéfa tajné služby NDR Franz Wolf;
  • dcera diktátora Ferdinanda Marcose a filipínská guvernérka Imee Marcosová;
  • manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova;
  • dcery ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva Leyla a Arzu;
  • mongolský předseda parlamentu Bayarsogt Sangajav;
  • španělská baronka a sběratelka umění Carmen Cerverová, bývalá manželka podnikatele Hanse Heinricha Thyssen-Bornemisza;
  • skladatelka a bývalá manželka odsouzeného daňového podvodníka Marca Riche Denise Richová a dalších čtyři tisíce Američanů.