Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ozbrojené komando vniklo kvůli kauze Krejčík do budovy ČT

  16:43

Vojenská policie se soudním příkazem obsadila zpravodajství ČT kvůli dokumentům o exšéfovi armádní tajné služby Miroslavu Krejčíkovi.

Včera večer zajistilo ozbrojené komando Vojenské policie v prostorách zpravodajství ČT důkazy ve věci podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace v případu Krejčík. foto: © ČTKČeská pozice

Případ bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka má dramatické pokračování. Ozbrojené komando Vojenské policie (VP) vniklo se soudním příkazem v pátek okolo sedmé hodiny večer do České televize a obsadilo prostory zpravodajství. Po zhruba pěti hodinách budovu opustilo s pytli listin, počítači redaktorů a archivními kazetami.

Do budovy zpravodajství ČT vnikli policisté doprovázení maskovanými muži ozbrojenými automatickými zbraněmi. Vojenská policie se při tom odvolala na soudní příkaz.  Cílem bylo najít listiny v kanceláři reportéra ČT Karla Rožánka. Zásah razantně odmítli vládní i opoziční politici. Dle některých právníků šlo o bezprecedentní porušení právních norem běžných v západních demokraciích. Ředitel ČT Jiří Janeček označil vstup komanda za šílený protiprávní zásah, proti němuž se hodlá bránit právní cestou.

Může se spolehnout na podporu například na poslance Jana Vidíma (ODS), jenž nemá pro zmíněné události logické vysvětlení. Důsledné vyšetření zásahu požaduje i ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné). Dle předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD) je především zvláštní, že se VP zajímá o dokument, který byl odtajněn před třemi měsíci.

„Byl jsem informován, že VP činí úkony trestního řízení na příkaz soudce. Zásah jsem nenařídil ani nesmím do řízení zasahovat. Pokud jde o provedení zásahu, nechám jej samozřejmě prověřit,“ uvedl pro ČESKOU POZICI ministr obrany Alexandr Vondra.

Ředitelka kanceláře náčelníka Vojenské policie Michaela Cvanová v pořadu ČT24 Události, komentáře trvala na tom, že všechny kroky Vojenské policie byly v souladu se zákonem. Cvanová však připustila, že zásah možná nebyl přiměřený: „Zásahem mohlo dojít k pochybení. Demonstraci síly si nemůžeme dovolit, kvůli jednomu papíru to bylo zbytečné.“

Ještě v průběhu noci postavil ministr Vondra až do vyšetření případu mimo službu náčelníka Vojenské policie brigádního generála Vladimíra Ložka. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek zároveň informoval, že mimo službu budou také postaveni plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědní za provedení zásahu.

Policisté zabavili několika redaktorům počítače či zápisníky s kontakty. Šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák vyjádřil obavu, že Vojenská policie tím může zjistit, na kterých dalších kauzách televizní redaktoři pracují.

V sobotu oznámil server České televize reakci na páteční zásah:

"Česká televize podává trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby, žádost na státní zastupitelství k přezkoumání postupu policejního orgánu a podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup Vojenské policie dozorovat," uvedl tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. Trestní oznámení podal i předseda Strany zelených Ondřej Liška. Uvádí v něm, že se VP podle dostupných informací mohla dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, loupeže, vydírání, neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv, případně porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček v tiskovém prohlášení uvedl, že chce ČT vědět, proč například stejné komando nevtrhlo i do jiných médií, která disponují stejnými kopiemi dokumentu: "Čekáme, že bude vyvráceno vážné podezření, že tato akce byla pouhou záminkou, aby mohla Vojenská policie získat osobní a důvěrné předměty a dokumenty armádního zpravodaje Karla Rožánka."

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová dnes potvrdila, že státní zástupce podal návrh na vydání soudního příkazu. "V žádném případě ale nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách České televize. Vlastní realizace prohlídky je zcela v kompetenci Vojenské policie," uvedla.

Zapečetěná kancelář

Minulý týden vyslechli Krejčíkovy důvody, proč musel odejít z rozvědky, poslanci branně-bezpečnostního výboru sněmovny. A tento čtvrtek chtěla VP zajistit v budově České televize informační zprávu pro bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou, kvůli níž má Krejčík problém. Měla na něho být vypracovaná na politickou objednávku.

Vojenská policie kvůli materiálu dokonce ve čtvrtek zapečetila kancelář redaktora ČT Karla Rožánka. Ten se v reportáži odvysílané 9. února zmínil, že veřejnoprávní televize dokumentem disponuje. Po necelém měsíci pak vojenští policisté na pokyn státního zástupce vyrazili do ČT, protože nabyl podezření, že mohla být vyzrazena utajovaná skutečnost.

Ze stanoviska VP vyplývalo, že si přišla do ČT pro materiál již v pondělí 7. března a od nejmenovaného editora bez problému jeho kopii získala. ČT však s vydáním originálu materiálu nesouhlasila a v pátek dopoledne zapečetěnou místnost otevřela. „V kanceláři se pracuje, neměli žádné právo ji zabezpečit, žádný doklad nám neukázali,“ uvedl Karel Novák, šéfredaktor zpravodajství ČT.

Veřejnoprávní televize napsala stížnost, kterou poslala ministru obrany Alexandru Vondrovi. Dle Rožánka byl materiál odtajněný, když jej získal. Své zaměstnance hájil i generální ředitel ČT Jiří Janeček. A prohlásil, že materiál VP nevydá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!