Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Pád „Řebíčkova“ Viamontu dramatizuje aféru Key Investments

  18:46

Další ze série špatných zpráv pro městské části, které svěřily neprůhledné firmě veřejné stamiliony.

foto: © ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Společnost Viamont, která udělala miliardáře z Aleše Řebíčka, bývalého ministra dopravy ve vládě Mirka Topolánka, je v insolvenci. Firma podala sama na sebe insolvenční návrh koncem července. Z informací z insolvenčního rejstříku vyplývá, že Viamont vykazuje velice nízký obrat, má zablokované účty, dluží nejen dodavatelům, ale i státu na daních více než 50 milionů korun. Celkem dluží zhruba 170 milionů.

Je velice zajímavé, že společnost, za kterou dostal Řebíček při prodeji svého podílu minimálně 342 milionů korun (podle oficiálního přiznání odevzdaného ve Sněmovně) a maximálně 750 milionů (podle výroku exministra při setkání s fanoušky Slavie), má nyní pouze čtyři zaměstnance. Z toho čtyři na rodičovské dovolené!

Pravda ale je, že společnost Viamont v poslední době prodala všechny svoje podnikatelsky zajímavé divize. V insolvenčním návrhu se však objevilo cosi, co ostatním médiím uniklo a co přitom považujeme za nejzajímavější: 80 procent zbylého majetku Viamontu představují dluhopisy a směnky firmy Via Chem Group. A to, jak pozorný čtenář už ví nebo tuší, je jeden z klíčových hráčů v aféře Key Investments.

Kdy Viamont prosperuje

Ve svém návrhu na insolvenci však Viamont tvrdí, že kvůli pověsti svého bývalého akcionáře, Aleše Řebíčka je firma v podstatě vyloučena z veřejných zakázek. Jinými slovy, Viamont prosperovala jen tehdy, když byl Řebíček ministrem dopravy, protože tehdy veřejné zakázky dostávala. Každému investorovi přitom muselo být jasné, že Viamont nebude bez vlivu Řebíčka fungovat, přesto exministr dostal za prodej akcií tak obrovské peníze.

V insolvenčním návrhu Viamontu je uvedeno, že dlužník ve svém majetku vykazuje 80 milionů korun v pohledávkách právě za koncernem Via Chem Group

Je otázka, nakolik byly tyto souvislosti zřejmé novému vlastníkovi Viamontu, kterým se v roce 2010 stala firma IDS Olomouc. Řebíček totiž v roce 2003 krátce předsedal dozorčí radě IDS Olomouc a ve statutárních orgánech se vyskytli i další lidé, kteří původně působili ve Viamontu. Majitelem olomoucké společnosti je moravský podnikatel Zdeněk Kyselý. Podle týdeníku Ekonom se jedná o bratra Ivana Kyselého, přítele a věřitele bývalého ministra vnitra a stále vlivného politika ODS Ivana Langera.

V insolvenčním návrhu jsou však uvedeny i další zajímavé informace. Měly by znepokojit zejména městské části Praha 6 a Praha 10, ale i další česká města, kterým nechvalně známá firma Key Investments nakoupila za stamiliony z veřejných peněz neobchodované dluhopisy koncernu Via Chem Group a akcie jeho dcery, ústecké Spolchemie.

Zpozornět by mělo také ministerstvo financí. Tomu má vrátit zhruba 160 milionů korun Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v likvidaci (HZZP). Její správce teplický advokát Jan Vanke, jenž letos 1. srpna spáchal sebevraždu, před lety svěřil Key Investments 250 milionů korun z konkursní podstaty. Zpět dostal jen 90 milionů. Zbytek peněz je utopen v nelikvidních dluhopisech Via Chem Group a s ním obchodně propojené firmy Borsay, která je v hluboké ztrátě, má závazky za téměř 400 milionů korun a snaží se odvrátit bankrot. Dluhopisy firmy Borsay jsou splatné v prosinci 2012.

V insolvenčním návrhu Viamontu je uvedeno, že dlužník ve svém majetku vykazuje 80 milionů korun v pohledávkách právě za koncernem Via Chem Group. Viamont vlastní za 40 milionů dluhopisy této společnosti splatné v říjnu 2013. Jedná se o stejné cenné papíry, které Key Investments naložil pražským městským částem, HZZP v likvidaci a dalším městům. Viamont dále vlastní směnku společnosti Via Chem Group na 20 milionů korun (splatná také v roce 2013) a další směnku Spolchemie rovněž za 20 milionů se stejnou splatností. Kdy přesně jsou směnky splatné, není v insolvenčním návrhu uvedeno, ale pokud se jedná o leden 2013, pak není mnoho času.

To vše znamená, že do dlouhého seznamu již známých věřitelů Via Chem Group se veřejně přidává i společnost Viamont, přesněji její budoucí insolvenční správce. Politici Prahy 6 a Prahy 10 i další klienti Key Investments nyní překvapivě zjišťují, že jejich dlužník tedy bude příští rok čelit dalšímu inkasu ve výši 80 milionů. Odkrytí informace o dalším věřiteli společností Via Chem Group a Spolchemie je další negativní informací o těchto firmách.

I sama společnost Viamont uvádí, že bonita pohledávek je velice špatná

I sama společnost Viamont ve svém insolvenčním návrhu uvádí, že bonita těchto pohledávek je velice špatná. Insolvenční správce může nabídnout tento majetek k prodeji v dražbě, což by mohlo být zajímavým vodítkem pro držitele dluhopisů ke zjištění skutečné hodnoty těchto „cenných papírů“.

Velký hráč?

Po důkladné analýze dostupných informací nelze vyloučit, že za insolvenčním řízením Viamontu se skrývá snaha probourat se k majetku Spolechemie, nejcennější části koncernu Via Chem Group. Anebo jde dokonce o řízený útok na tuto ústeckou chemičku.

Kritická hospodářská, ale i právní situace kolem společnosti Via Chem Group je známá, média o ní informují již delší dobu. Kolem rozsáhlé kauzy Key Investments se nejspíše objevil velký hráč, který vůbec nestojí o to, aby se o něm veřejnost dozvěděla. Připomeňme, že jen před několika málo týdny se vynořila kyperská firma Kingwater Holdings Limited a koupila společnost E Side Property, majitele stadionu v Praze v Edenu. Chce firmu oddlužit a provozovat stadion, ale jedná inkognito. Přitom Key Investments utopila dalších 160 milionů korun z veřejných peněz radnic Prahy 6 a Prahy 10 právě do dluhopisů E Side Property. A nyní se nejspíše objevil někdo, kdo chce získat Spolchemii, avšak nemůže si dovolit otevřeně říci politikům z ODS a ČSSD z Prahy 6 a Prahy 10, že za dluhopisy Via Chem Group nedostanou nic, protože podnik asi hodlá zničit insolvencí.

Komu zůstanou peníze v kapse

V brzké době bude velice zajímavé pozorovat, jak Via Chem Group naloží s jediným cenným majetkem, který má, tedy se Spolchemií. Dokud bude součástí majetku Via Chem Group, nezbývá věřitelům mnoho jiných možností, než čekat na vyplácení úroků a na splatnost dluhopisů v roce 2013. Jakmile se však se Spolchemií začne manipulovat, mohou věřitelé reagovat výzvou k relevantnímu zajištění svých pohledávek i před datem splatnosti. To by byla výzva pro pražské radnice.

Pokud se vzpamatují a nebudou stále tupě čekat na porážku, mohou se začít zajímat o to, jakým způsobem byla firma, do níž prostřednictvím Key Investments investovaly stamilióny, řízena, kdo je odpovědný za určité majetkové převody či záruky. Zkrátka může nastat situace, že členové představenstva a výkonný ředitel Via Chem Group mohou být voláni k zodpovědnosti a někteří zaměstnanci (třeba účetní) ke svědectví, třeba i v rámci trestního řízení. Pak by se začala rozebírat otázka, zda byly dluhopisy vydány oprávněně, a škoda z toho vyplývající. Takže věřitelé nejsou zcela bezmocní, ale mělo se začít mnohem dříve, třeba před rokem a půl.

Co když jsou politici s tím neznámým finančním investorem spojeni?

Uvažujme logicky: Je tady výborná chemička Spolchemie a nejmodernější stadion v České republice. Aniž to pražské městské části věděly, do jejich vlastníků investovaly přes Key Investments původně více než miliardu. Když se chemička a stadion oddluží, mohou být dobrou investicí pro kohokoli. Jenže samotné oddlužení vyvolá vždy nepřátelskou odezvu u věřitelů. A zde jsou věřiteli, a to bohužel nezajištěnými, sice líní, nedbalí a nedůslední politici, ale zase mají moc, což by se mohlo obrátit proti zájmům neznámého finančního investora do Spolchemie či E Side Property. Klíčová otázka však zní: Co když tito politici jsou s tím neznámým finančním investorem spojeni?

Takže si myslíme, že pravděpodobněji takovou iniciativu nikdo nevyvine, část peněz by totiž v takovém případě jistě skončila v kapsách některých politiků. Jiný důvod nás jednoduše nenapadá, pokládáme-li si otázku, proč se koalice ČSSD a ODS v Praze 6 a Praze 10 nesnaží peníze vymoci mnohem rázněji.

Aféru Key Investments podrobně sledujeme v rubrice HOT TOP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!