Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Páka proti Zemanovi: mocenský tandem Sobotka-Kalousek

  14:55

Může to znít jako sci-fi, ale spolupráce lídrů ČSSD a TOP 09 skýtá oběma stranám nezanedbatelnou politickou perspektivu. 

Frekventovaná otázka: Má v současné době prezident Miloš Zeman v parlamentu soupeře, kteří by mohli (po)zastavit sílící vliv Hradu? Domníváme se, že ano. K tomu, aby Zemana přibrzdili, však budou muset spolupracovat.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek o vznikající Rusnokově vládě tvrdí, že jde o invazivní komando a vládu přátel Miloše Zemana. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zase straníky, kteří vstupují do Rusnokovy vlády (Jan Kohout, Marie Benešová, František Koníček) vyzývá k odchodu ze strany. Těžko si představit, že by poslanci ČSSD či TOP 09 (celkem disponují 96 hlasy) Rusnokův kabinet podpořili. A bez jejich podpory Rusnokovo „komando“ ve sněmovně důvěru pravděpodobně nezíská (nepočítáme ani s podporou ODS, která Rusnoka rovněž kritizuje a především hraje na šanci, že ještě dostane pokus vládu sestavit – ať už ve druhém či třetím pokusu).

Pokud bychom pracovali s verzí, že Rusnokovi dolní komora důvěru nevysloví, šanci na sestavení vlády by mohl dostat Sobotka, který se jakožto lídr strany, jež vyhrála ve volbách, o svůj pokus u prezidenta přihlásil. Jedním z řešení by pak mohla být menšinová vláda ČSSD podpořená TOP 09. O tom, že nejde o scifi nápad, svědčí Kalouskova nedávná slova. „ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka,“ uvedl minulý týden v pátek ministr financí v demisi.

Nehleďme v tuto chvíli na odlišné programy těchto stran a zkusme upřesnit, jaké mocenské a poziční výhody by takové řešení mohlo sociálním demokratům a topce nabízet:

  • TOP 09 by měla kontrolu nad levicovou vládou, zároveň by však zůstala v opozici a nebyla přímo odpovědná za vládní kroky. Oproti ODS by se mohla stylizovat do role konstruktivní a akceschopné pravicové strany, která je schopna přibrzdit mocenský nástup prezidenta Zemana. Za podporu menšinové vlády by mohla výměnou získat například posty náměstků na jednotlivých ministerstvech či udržet své lidi ve státních podnicích.
  • ČSSD ze všeho nejvíc potřebuje udržet uvnitř strany jednotu. Hrad testuje soudržnost sociálních demokratů v posledních dnech vskutku intenzivně. Zemanův kancléř Vratislav Mynář veřejně kritizuje Sobotku, Rusnok do své vlády láká politiky z řad ČSSD, což vedení strany dráždí. Sociální demokraté by potřebovali převzít iniciativu a Zemanovi ukázat, že jsou schopní sestavit levicovou vládu (byť menšinovou).
    Pro ČSSD by v této chvíli bylo výhodnější být ve vládě, než být „zemanovskou“ vládou kritizováni za nečinnost a „neodvahu“ řídit zemi v době politické krize. Sociální demokraté by také mohli ukázat, že se dokážou obejít bez podpory od komunistů. Sobotku by čekal rok vládnutí, kdy by jeho kabinet nemusel provádět žádná nepopulární řešení.
  • Pokud ČSSD a TOP 09, v současnosti nejsilnější strany na levici a pravici, nechtějí, aby po příštích volbách do sněmovny převzal Zeman iniciativu jako nyní, nabízí se jim vytvořit „holport“, který by připravil půdu pro další spolupráci. Kdyby si ČSSD a TOP 09 udržely stávající preference (podle posledního průzkumu agentury ppm factum by ve sněmovních volbách v červnu získaly celkem 115 mandátů), mohly by postavit vládu na půdorysu menšiny. A jestli se nemýlíme, právě k vytvoření menšinové vlády prezident Zeman vyzýval sociální demokraty na jejich březnovém sjezdu...