Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Památný snímek z aféry Casa. Někdo ale chybí...

  4:53

Pět let uplynulo a osudy osob zachycených při podpisu memoranda o nešťastné dodávce letounů se vyvinuly paradoxně.

foto: © Army.cz / Miroslav ŠindelářČeská pozice

Uplynulo už pět let, co takhle seděli a stáli u památného stolu — podepisovalo se memorandum o porozumění mezi českým ministerstvem obrany a společností EADS. Jeho jádrem byla dohoda o směně pěti bitevníků L-159 za letoun Casa a výhled na dojednání smlouvy o nákupu dalších tří transportních letounů od španělského výrobce. Na fotografii nás upozornil jeden čtenář, po vydání jednoho článku, ale nepředbíhejme. Nejprve by nás mělo zajímat, kdo u podpisu tehdy asistoval. A ještě zajímavější je, kdo u podpisu chyběl.

Zcela vlevo přihlíží zaměstnanec protokolu ministerstva obrany Jiří Jindra, ale o toho teď nejde. Za EADS podepisuje (druhý zleva) viceprezident společnosti Ignacio Alonso. Za českou stranu tehdejší první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Po jeho levici stojí Pavel Bulant, bývalý ředitel Bartákova kabinetu a současný ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany. Do současné funkce ho jmenoval Alexandr Vondra, který s ním jako s jediným z nejbližších spolupracovníků Bartáka po nástupu na resort obrany spolupracoval.

Hned vedle Bulanta sleduje se zájmem podpis nevýrazný muž s nebývalým talentem. Spočívá v umění obsazovat vysoké úřednické funkce. Jde o Jana Fulíka bývalého poradce náměstka Bartáka, jenž svému šéfovi později sloužil i v roli náměstka ministra. S ním se Vondra rozloučil, a to kvůli spornému pořízení letounů Casa. Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE byl klíčovým spojencem Bartáka při nákupu letounů.

A nyní kdo na fotografii chybí. Osoby, které v souvislosti s kontraktem na Casy dopadají nejhůře, neboť je protikorupční policie loni obvinila z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele: bývalý ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk a tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. Tedy úředník a politička, kteří byli později u podpisu kontraktu na letouny Casa.

Zatímco ti dva čekají na sdělení obžaloby a Barták pro změnu čelí obžalobě v armádní zakázce na dodávku nákladních vozů tatra, s Janem Fulíkem naopak od prvního máje počítá prezident Miloš Zeman, a to ve funkci bezpečnostního ředitele prezidentské kanceláře. Psali jsme o tom a v této souvislosti nás na snímek náš věrný čtenář upozornil. Někdo má holt kliku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!